Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sunteti de acord cu pistoale/pusti/arme de jucarie?

dezbatere jucarii

14 raspunsuri la acest subiect

Sondaj: Pusti, pistoale de jucarie? (19 membru(i) a(u) votat)

Sunteti de acord cu pusti si pistoale de jucarie?

  1. Da (12 voturi [63.16%])

    Procentaj de vot: 63.16%

  2. Nu (7 voturi [36.84%])

    Procentaj de vot: 36.84%

  3. Nu am o parere (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 16 ianuarie 2016 - 17:28

M-am uitat de curand pe un site de jucarii si vad ca se comercializeaza la greu "arme" de jucarie. Si mie cand am fost copil mi-au placut pistoalele :) Dar in contextul actual cu ce se intampla in lume si cu discutia aprinsa despre arme din America parca imi vine sa va intreb:

 

Sunteti de acord cu jucariile de gen pusti si pistoale?

 

Puteti sa votati mai sus si sa va spuneti parerea la acest topic.



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 16 ianuarie 2016 - 19:23

Nu sunt deloc de acord.

Nu stiu daca depinde de copil, sau de parinti... adica nepotul meu este um baietel non violent total, nu a cerut niciodata jucarii de genul asta... marea lui pasiune sunt masinile de gunoi (!), cand merge sa si aleaga jucării nici nu baga in seama puști sau altr "arme", daca ar fi cerut cred ca ar fi primit... de asta zic ca nu știu sigur de cine depinde pana la urma...ca nu i a interzis nimeni...

Pe de alta parte am văzut copii pasionati de roboti/arme si chestii de genul, dar nu imi dau seama daca le au primit intai si apoi au devenit pasionati sau au fost ei interesati din prima...

Oricum, mie mi e o frica de pistoale cu ventuze sau chiar bile sau din cele care pacane ingrozitor... mi se par agresive auditiv in primul rand, si apoi ca semnificatie.....

Daca sunt copii care se joaca cu astea langa mine, instinctiv inchid ochii sa ma feresc...



#3
tantza

tantza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 16 ianuarie 2016 - 19:30

Hmm, intrebarea aceasta mi-am pus-o mie insami nu cu mult timp in urma. Ar fi ok sa cumpar copiilor asa ceva? 

Precizez ca ai mei copiii (acum au baiatul 12 ani, fata 9 ani) au primit cadou de la prieteni in urma cu vreo cativa ani niste pusti Nerf cu gloante de "foam" (nu stiu cum s-ar traduce corect in romaneste), mi s-a parut ok cand trageau la tinta, nici nu arata a pusti adevarate, ne-am distrat si noi adultii ca trageam si se lipeau de pereti, dar pe urma au inceput sa se "impuste" intre ei. "Munitia" e inofensiva, nici gand sa provoace rani, dar m-a trecut un fior. Inca le mai au pe undeva, dar nu sunt prea interesati de ele. 

Cred ca as avea o problema daca ar arata un interes exagerat pentru arme. Si clar nu-mi plac jucariile care arata foarte asemanator cu acelea reale.

Si noi ne jucam cu pusti si pistoale cand eram copii, dar ramaneau la stadiul de jucarii. Nici vorba sa ai access la arme reale pe vremea aceea, oricat de mult te-ar fi interesat "sportul" asta. 

Si mi-am mai adus aminte de o chestie. Am vazut video-uri cu familii in State care isi duceau copiii la poligoane de tir, s-au intamplat si accidente; pe urma altele in care copiilor de scoala din nu stiu ce tara li se dadeau explicatii cum functioneaza un pistol; si multe altele. Oribil. Dar daca ati fost copil pe vremea lui Ceausescu, nu se poate sa nu fi facut parte din trupele PTAP (Pregatirea Tineretului pentru Apararea Patriei). Va aduceti aminte? In liceu ne faceau instructie (adica ne cam jucam de-a instructia), si ne-au dus si la poligon de cateva ori si am tras cu pusca. Nu se compara cu ce se intampla acum in lume dar... am tras cu pusca.


Editat de tantza, 16 ianuarie 2016 - 19:32 .


#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 ianuarie 2016 - 19:37

Cred ca in afara de pistolul cu apa,la mare cautare vara cind e cald [:)] nu i-am cumparat si nici nu a avut jucarii gen arme.

 

Cind am ajuns in Germania,a primit la ceva timp o pusca ...mare si urita [fri] Nu-mi amintesc sa-l fi vazut jucindu-se cu pusca aia si la un moment dat a disparut,probabil o fi schimbat-o cu ceva bionicle.

 

Da si eu cred ca depinde de copil foarte mult daca-si doreste pistoale,arme sau altele din gama asta.(imi amintesc ca fratele meu purtau cu mare mindrie insigna de serif si pistolul la briu [:D] ,cu insigna aia se ducea si la gradinita [:D] )



#5
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 16 ianuarie 2016 - 20:12

Si baiatul meu se juca intr-o vreme cu pusti Nerf. Toti prietenii lui aveau si se distrau cand se intalneau. Desi munitia e inofensiva, cand veneau la noi le dadeam sa poarte ochelari e protectie, pentru ca nu se stie niciodata unde nimeresc. In schimb de "softair", pistoalele acelea cu bilute galbene sau argintii, nici n-am vrut sa aud.



#6
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 16 ianuarie 2016 - 21:10

De cand am inceput sa ii cumpar jucarii  ,m.am ferit de jucarii tip pistol, sabii,etc.

El iubeste trenurile  si colectie cars. 

Are camera plina de piste ,si piste de masini  ca alea de la cars. 

Mai se joaca cu masini de gunoi, masini  cu telecomanda. 

Deci am votat negativ 



#7
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 16 ianuarie 2016 - 22:15

Baiatul meu a avut si are arme de jucarie: si nu cred ce e vreo problema. Are clasicul set de cowboy de cand era la gradinita in grupa mijlocie si a trebuit sa se costumeze. Are si arbaleta de lemn, si pustin de plastic cu gloante de burete, si pusti de apa, si pusca de vanatoare. S-a jucat cu ele, mai ales in parc cu copiii; faceau grupuri si se alergau de numa-numa. Si nu a fost un copil violent - nici nu este. Depinde din ce unghi privim problema. Doar si vremea mea baietii se jucau cu pusti; haideti acum sa nu exageram.... Mai important e sa nu-i lasam uitati la tv sau sa vizioneze stirile horror.

Nu mi-am facut niciodata probleme legate de aspectul asta. Acum are opt ani si deja a inceput sa nu-l mai intereseze.



#8
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 17 ianuarie 2016 - 00:44

cand era mic si noi ziceam la fel fara pusti si pistoale....dar cind a facut 4 ani nu mai stiu prin ce imprejurare I-am luat o pusca cu bile din burete...si tare mult I-a placut.

apoi am trecut la cele nerf ,  toti prietenii lui au...si toti se joaca cu ele, vara cu apa...restul timpului cu gloante de burete.

imi plac ca nu par reale, sunt galbene , verzi...si baiteii chiar au fun alergindu-se cu ele. nu-I vad ca fiind obsedati dupa ele...sau cca sutn prea violenti.

 

tin minte si eu copil fiind imi placeau tare mult pistoalele cowboy...mereu imi luam ca se sticau repede...aveam si din alea cu pocnitori...a fost doar o faza a copilariei, nu a dus la violenta...nimic rau.

plus ca am tras cu arma reala cidn ne duceau la PTAP...

 

deci eu sunt de accord...sunt jucarii si gata.

edit.

al meu a avut si arcuri...tare mult I-au placut...dar se stricam cam repede.

si sabii -I-au placut mai putin

 

imi aduc aminte cand a fost o alta discutie asemanatoare, cand a spus cineva, ca daca nu-I ccumperi pusca , pistol...tot face dintr-un creion pusca-de joaca...si gata....


Editat de michelle-usa, 17 ianuarie 2016 - 00:48 .


#9
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 17 ianuarie 2016 - 09:49

Cand eram mici ne jucam de/a hotii si politistii, nu aveam pusti cu bile, ca nu ne placeau, dar da, imi amintesc ca era fain de tot.

Ne/am mai jucat asta si cand eram prin facultate, am mers la sat la un prieten, casa era langa padure am facut 2 echipe si ne/am prostit cu arme de jucarie. Si paintball/ul e in fond tot asa ceva dar pt oameni mari.

nu cred ca ar trebui s aisi faca cineva griji de copilul mic si armele de jucarie, cred ca ingrijorator e cand vezi copilul de 15 ani care e pasionat de arme si are tendinte agresive.



#10
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 17 ianuarie 2016 - 10:09

Sunt doar jucarii......acu` fiica-mii i-am luat  sabie jedi.

 

Are pistoale de jucarie,ea e politist si fugareste hotii.Scoate niste sunete haioase dar dupa vreo ora ma cam jeneaza la urechi.

 

Sa fim seriosi.

La cat e de mimoza fiica-mea.....il tine ca pe poseta...





Etichetat si cu dezbatere, jucarii

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -