Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Acte dosar adoptie


10 raspunsuri la acest subiect

#11
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 03 februarie 2016 - 16:14

Spermograma nu era buna intr-adevar..desi varicocelul era acolo de mult timp in 4 ani de zile a ajuns de la Normospermie la Oligoastenospermie(a scazut si numarul, si motilitatea, dar mai ales morfologia lor). Acum la 3 luni dupa operatie de varicocel, si-a refacut spermograma si diagnosticul biologului(refacut la laborator spital SF2): TERATOZOOSPERMIE severa(au crescut ca si numar dar nici macar ca atunci cand era NormoSpermie problema ramane morfologia lor...ca si raport.. 2 spermatozoizi din 100 sunt cu morfologie tipica..normala ).

 

#9 icon_share.png
 
 
 

 la voi cum a fost? Nu s-a mai imbunatatit deloc? Sau era vorba doar de intervalul de 3 luni?

In orice caz mergem in continuare cu procedura pentru adoptie.

 

Ca fapt divers trebuia sa ne trecem adresa noua in buletin(noi avem adresa din buletin intr-un apartament dar fizic locuim in altul) si am optat pentru viza de flotant.

Am stat doua ore jumatate la coada pentru predarea actelor in vedera acordarii vizei de flotant (timp in care am facut si un drum la posta pentru timbrele fiscale de cate 2 si 1 Leu..ca de 5 nu se fabrica..Pe site la sectia de Politie de unde apartinem, scria ca la sector 3 ar fi fost singurul loc unde puteai cumpara timbre de la fata locului..)

 

Buna,

sotul meu nu a avut varicocel, insa in cei 3 ani de cand incercam a variat de la normo - tera - asteno, insa nu prea a contat la IUI am avut tot timpul peste 30 mil (norocul nostru ca sunt multi), iar la FIV am descoperit ca sperma este si fecundanta - adica fara ICSI s-a ajuns la blasto fara probleme. Deci, daca aveti un numar decent nici nu prea conteaza. Despre suplimente, cred ca am incercat cam de toate: profertul, spermotrend, zinc, vit E, etc. - diferentele au fost mici, pt ca oricum spermatogeneza este fluctuanta. Iar acum ca ne pregatim iar de o noua runda de FIV nici nu i s-a mai dat nimic.

 Ati ajuns la Directie sa vi se spuna exact ce si cum? pt ca cerintele difera suficient de mult de la Directie la Directie, chiar si de la persoana la persoana.

 

  Mult succes si sa vi se indeplineasca dorintele.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -