Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dezordine, dezordine...


95 raspunsuri la acest subiect

#1
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 19:41

Cica esenta ordinii e sa pui fiecare lucru la locul lui. Dar ce te faci daca nu are un loc al lui? La voi acasa toate lucrurile au un loc al lor? Ca la noi mereu e cate ceva care nu are loc si 'ceva'ul ala se tot inmulteste... Se pare ca am nevoie de o noua casa unde sa stea lucrurile care nu au loc in actuala casa [batcap]

 

Tot zic ca arunc/ donez/ vand si tooot pastrez chestii. Voi cum scapati de maruntisurile fara cap si fara coada? Cum ati gasit un loc pentru fiecare lucrusor? Aveti un sertar pentru maruntisuri?  Cum, cum, cum, cuuuuum? Am vecine cu 2 copii (ca noi), cu serviciu si diverse activitati cu copiii in afara casei si cand bat la ele la usa parca se asteptau sa aiba musafiri: nimic imprastiat, totul curat si miroase a ghiocei de padure sau, dupa anotimp, a crizanteme. La noi... nu dau detalii dar cred ca e suficient sa zic ca nu e asa. 

 



#2
michaelaC

michaelaC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 20:35

 :))) ce usurare, nu sunt singura. cel putin ce imprastie copilul ..cam asa ramane muuullteee ore pentrtu ca daca le pun "la locul lor" el consdidera ca nu acolo e potrivit si le imprastie inapoi ...asa ca ..de ce sa ma mai chinui?Si eu inca mai am obiceiul sa pastrez o gramada lucruri... daca imi trebuie? si se aduna pe te miri unde  daaarrr am invatat un lucru de la soacra mea, prin exemplu negativ, care strange pana si panglicile de la flori si pastreaza "n" lucruri indiferent de stare ( le repara ea candva) pana a ajuns in punctul in care curatenia luna pare o dezordine totala si abia mai ai loc sa pui o geanta. Asa ca haine pe care nu le-am purtat un sezon intreg ( se aplica la fiecare sezon) le strang si atunci le duc undeva pt ca altfel ma mai uit o data la ele si parca as mai purta ceva de acolo. Cutii , cutiute, borcanase dragute  sau  eu stiu ce obiect decorativ care nu isi gaseste locul dar parca l-as pastra ..tot asa imediat le duc. Mi-a luat ceva vreme , mai am de lucrat la jucariile baiatului si pe la perdele, paturi , lucruri de genul asta pe care nu le-am folosit de mai bine de 2 ani dar mi0e mila sa le arunc



#3
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 21:04

Da, la mine fiecare obiect are locul lui. Nu cumpar si nu pastrez lucruri inutile pe principiul ca o sa-mi trebuiasca. In acest fel imi este foarte usor sa fac si sa pastrez curatenia.

Daca noi nu ne facem viata mai usoara, atunci cine? [:)]



#4
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 21:22

Eu arunc orice lucru, jucarie, haina, scula, piesa de computer, nefolosita timp de 1 an. Daca intr-un an nimeni nu i-a simtit lipsa, nu o sa i-o mai simta nici de acum inainte. Si nu intreb pe nimeni cand arunc, ca atunci ii apuca nostalgiile si vor sa le pastreze.

 

Ma apasa dezordinea, rau de tot ...ma apasa mai mult ca mizeria, desi sunt oarecum legate una cu alta.



#5
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 21:50

Nu suport sa ... fie prea multa ordine.

Populez (inconstient) la rapid spatiile la dispozitie. Si acasa, si in casa de vacanta, si la birou, si la hotel. Sa intru si sa nu vad nimic decit mobile ma deprima. Si pe catedra din sala de curs las cite ceva in pauza intre cursuri.

 

Lucrurile importante sunt la locul lor. pentru restul am memorie foarte buna. Necazul, de cind am copii mari, e ca am dat exemple nu foarte bune. [:)]


Editat de Mik, 14 ianuarie 2016 - 17:28 .


#6
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 21:52

Am o placeree nebuna să adun tot ce poate fi util în bucătărie și cămară.Deși am două palete de silicon(de fapt trei)tot mai vreau să cumpăr una cu coada lungă.Deși am n mărimi teluri,am găsit unul miniatural,l-am cumpărat..

La fel castroane,cutii,borcane,păstrez orice sticlă mai exotică și orice borcan pentru conserve...Și,Dacă tot mă spovedesc,am n coșuri de pâine(pânză,bambus,împletite,colorate..etc).Despre găletuse,lădițe,casolete,nu mai vorbesc,am tot ce poate fi util cândva în casă.

  Habar n-am dacă este o boală ,eu știu exact ce am și la ce le voi folosi,dacă soțul meu își prinde urechile în dezordinea din debara sau în cămară de la țară,baftă lui!!!

 

Apropo"ați văzut undeva ceainic din acela,clasic?Aș vrea unul pentru la țară(tată are mereu ceai pe plita)...când m-o vedea și cu ceainicul,iar se va uita lung sârmanul,lăsând nebuna în plată ei!



#7
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 22:01

[:D]

Mda, si eu pastrez borcanele si sticlele 'dragute'. mi-a adus biata mama pina si din Ro un borcan fain si o sticla de lapte urita de 1l.



#8
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 22:01

eu ca mianda si ca buflea. arunc in draci, si ma gandesc atent daca tre' sa cumpar (exceptie rochii, parfumuri, pantofi - of course  [flirty])

 

da' si din acelea, daca constat ca a trecut o vreme is nu le port, la donatii cu ele. 

 

si da, prefer sa fie lucrurile fiecare la locul lor. poate nu chiar fiecare in parte, dar macar pe categorii, acolo.

 

baiul e cand dl sot crede ca a gasit un loc mai bun pt lucrurile puse de mine la locul lor, le muta in locatia evident superioara si apoi uita care e respectiva.



#9
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 22:09

Off topic: Ni-na, un ceainic drăguț de inox, capacitate 3L, nici nu e foarte scump:

http://www.emag.ro/c...5/pd/D7M25YBBM/

 

On topic: Ioana, din ”ceva”-ul ăla care nu are locuri fixe fă niște categorii mari (lucruri care sunt legate de bucătărie, cărți și afiliate :), utile pentru reparații casă, etc.). Apoi organizează niște locuri pentru categoriile astea și pune-le acolo la grămadă. Când o căprărie are prea mult loc ocupat, împarte-o și pe ea pe căprării mai mici. Și gata [:D].



#10
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 22:14

Înseamnă ca nu știi să îl bombăni convingător, după ce muta anumite accesorii.Al meu s-a lăsat  păgubaș când am dublat numărul tocătoarelor din casă când a ascuns unul ,pe cel mai mare,și eu am cumpărat un set,ca erau la ofertă!




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -