Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"Corectiile fizice" aplicate copiiilor. Sunteti de acord?

dezbatere copii batuti educatie

218 raspunsuri la acest subiect

#211
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 ianuarie 2016 - 17:42

"Sase seara, dupa o zi de munca, incarcat/a de frustrarile zilei, de nevroza traficului, cu grija zilei de maine in minte, esti luat de nou si de proaspat de cineva mic si dornic, care vrea totul acum, in conditiile lui si fara concesii.

Iti apasa pe butoane de 200 de ori pe seara, in moduri diferite, adaugandu-se bagajului personal de cuplu, profesional, social.

 

Si intr-un moment de epuizare, dupa ce ai spus de mai multe ori acelasi lucru, ai cerut acelasi lucru, ai incercat sa opresti acelasi lucru fara succes, izbucneste tipatul si pleaca palma. Poate obtii ce vrei pe moment, ascultarea, linistea. Dar asta e ceea ce ai vrut, de fapt? Urmeaza regretul, rusinea si sentimentul neputintei."

 

 

 

uite....eu asta nu o inteleg.

 

E un nonsens.

 

Niciodata,dar niciodata..si ajungem de multe ori tarziu acasa....nu mi s-a parut greu sau imposibil sa ma dedic copilului.La mine orice oboseala dispare cand vad /vedeam...gusulite si falcute zambitoare si ochi mari si veseli.

 

Dintotdeauna, ideea ca,dupa o zi imposibil de grea,(de merg/mergeam vorbind singura(mi puneam ordine in ganduri..) ajung acasa si simt bucuria inocenta si sincera a copilului meu, m-a remontat.Pur si simplu toata ziua grea ramane in urma si ..gata.

 

Si ce daca apasa de doua sute de ori pe butoane?

 

De cand a inceput s afie curioasa,am explorat impreuna.Uite butonul asta face asta,asta asta.Dar vezi,mami ca pe televizor/masina.masina de spalat.dvd,calculator il doare si trebuie sa facem mai mai nu poc poc.Asta cand era micuta.

 

Am explorat tot impreuna cu ea.Nu i-am interzis,i-am aratat.Era fascinata de masina de spalat.Bun.Puneam rufele impreuna,apoi eu detergentul...(i-am spus de mica ca e buba detergentul)..apoi ii aratam ce butoane sa apese.si gata.

Fara nervi,fara stres...

Ajunsese pe la vreo trei ani sa imi auca rufele sa lepunem in masina ba scotea chiar i curate din sertare si le punea ea,apoi ma chema sa le spalam.Parca si aud,cand sa apese butoanele...nu asa,ca nu se pala,asa ca sa ie fumoaşe...si nu asa)era peltica un pic...asa..

Toata lumea are butoane si masinarii prin casa televizoare,calculatoare,laptopuri si telefoane.Aşa şi?

 

Eu i-am explicat,explicat,aratat....ce frumos era seara cand musai dupa baita..eu dansam ca hipopotamul din ala cu jungla...ala cu cateul si hipopotamul..iar ea in bouncer radea si aplauda cu prosopelul cu urechi pe..o ureche..

 

Si canda adormea...si eu adormeam,eventual jos langa patut....

 

 

Revenind la iole noastre.

Eu nu inteleg.De ce daca apasa pe butoane sau se catara sau asa de ce sa nu explici?

 

De ce sa nu-l lasi?Daca ii acorzi atentie cat e mic,cand mai creste e atent el la tine.

A mea nu scotoceste sau umbla pe nicaieri.Stie ca daca cere voie,poate s-o faca.De mica a stiut.Si ce daca o rasfat?

 

Merita.Ca intrece masura catodata....o face rar i e amuzanta cum se incapataneaza sa fie pe a ei.

 

Asta cu "n-ar fi mai bine sa"..eu o folosesc de cand e mica.

 

 

Eu ce am scos din articol si am marcat nu inteleg.Copilul da energie pozitiva,ofera enorm si cere atentie.De ce sa nu o dai...e pozitiv totul.Chiar si obosit daca esti....

Nu eu asta nu o inteleg.De ce daca esti obosit s ascapi o palma?Nu pricep.

 

Nu pricep si pace.Toti au tantrumuri,toti au pretentii...asa si?Cu o vorba buna se rezolva

 

Pana la 18 ani ai copilului adultul e responsabil de copil.

 

Articolul e scris prost.

Nu condamn,repet o spaima a parintelui ca ala mic a tasnit in fata masinii ....dar ...articolul asta nu prea are logica.Esti acasa..in mediul tau,in mediul copilului...da-le naibii de scule si butoane.Stai cu puiul...


Editat de eumada, 22 ianuarie 2016 - 17:52 .


#212
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 22 ianuarie 2016 - 18:23

a apasa pe butoane = a calca pe nervi. Nu se refera la apasat efectiv pe niste butoane.



#213
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 22 ianuarie 2016 - 18:49

"Sase seara, dupa o zi de munca, incarcat/a de frustrarile zilei, de nevroza traficului, cu grija zilei de maine in minte, esti luat de nou si de proaspat de cineva mic si dornic, care vrea totul acum, in conditiile lui si fara concesii. Iti apasa pe butoane de 200 de ori pe seara, in moduri diferite, adaugandu-se bagajului personal de cuplu, profesional, social. Si intr-un moment de epuizare, dupa ce ai spus de mai multe ori acelasi lucru, ai cerut acelasi lucru, ai incercat sa opresti acelasi lucru fara succes, izbucneste tipatul si pleaca palma. Poate obtii ce vrei pe moment, ascultarea, linistea. Dar asta e ceea ce ai vrut, de fapt? Urmeaza regretul, rusinea si sentimentul neputintei." uite....eu asta nu o inteleg. E un nonsens. Niciodata,dar niciodata..si ajungem de multe ori tarziu acasa....nu mi s-a parut greu sau imposibil sa ma dedic copilului.La mine orice oboseala dispare cand vad /vedeam...gusulite si falcute zambitoare si ochi mari si veseli. Dintotdeauna, ideea ca,dupa o zi imposibil de grea,(de merg/mergeam vorbind singura(mi puneam ordine in ganduri..) ajung acasa si simt bucuria inocenta si sincera a copilului meu, m-a remontat.Pur si simplu toata ziua grea ramane in urma si ..gata. Si ce daca apasa de doua sute de ori pe butoane? De cand a inceput s afie curioasa,am explorat impreuna.Uite butonul asta face asta,asta asta.Dar vezi,mami ca pe televizor/masina.masina de spalat.dvd,calculator il doare si trebuie sa facem mai mai nu poc poc.Asta cand era micuta. Am explorat tot impreuna cu ea.Nu i-am interzis,i-am aratat.Era fascinata de masina de spalat.Bun.Puneam rufele impreuna,apoi eu detergentul...(i-am spus de mica ca e buba detergentul)..apoi ii aratam ce butoane sa apese.si gata. Fara nervi,fara stres... Ajunsese pe la vreo trei ani sa imi auca rufele sa lepunem in masina ba scotea chiar i curate din sertare si le punea ea,apoi ma chema sa le spalam.Parca si aud,cand sa apese butoanele...nu asa,ca nu se pala,asa ca sa ie fumoaşe...si nu asa)era peltica un pic...asa.. Toata lumea are butoane si masinarii prin casa televizoare,calculatoare,laptopuri si telefoane.Aşa şi? Eu i-am explicat,explicat,aratat....ce frumos era seara cand musai dupa baita..eu dansam ca hipopotamul din ala cu jungla...ala cu cateul si hipopotamul..iar ea in bouncer radea si aplauda cu prosopelul cu urechi pe..o ureche.. Si canda adormea...si eu adormeam,eventual jos langa patut.... Revenind la iole noastre. Eu nu inteleg.De ce daca apasa pe butoane sau se catara sau asa de ce sa nu explici? De ce sa nu-l lasi?Daca ii acorzi atentie cat e mic,cand mai creste e atent el la tine. A mea nu scotoceste sau umbla pe nicaieri.Stie ca daca cere voie,poate s-o faca.De mica a stiut.Si ce daca o rasfat? Merita.Ca intrece masura catodata....o face rar i e amuzanta cum se incapataneaza sa fie pe a ei. Asta cu "n-ar fi mai bine sa"..eu o folosesc de cand e mica. Eu ce am scos din articol si am marcat nu inteleg.Copilul da energie pozitiva,ofera enorm si cere atentie.De ce sa nu o dai...e pozitiv totul.Chiar si obosit daca esti.... Nu eu asta nu o inteleg.De ce daca esti obosit s ascapi o palma?Nu pricep. Nu pricep si pace.Toti au tantrumuri,toti au pretentii...asa si?Cu o vorba buna se rezolva Pana la 18 ani ai copilului adultul e responsabil de copil. Articolul e scris prost. Nu condamn,repet o spaima a parintelui ca ala mic a tasnit in fata masinii ....dar ...articolul asta nu prea are logica.Esti acasa..in mediul tau,in mediul copilului...da-le naibii de scule si butoane.Stai cu puiul...

 

Da, aici sunt de acord... cand ii vad mutrita ma topesc si dispare oboseala si tracasarea...:)



#214
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 ianuarie 2016 - 19:24

Si tot cred ca e o mare prostie articolul..nici un parinte normal la cap n-ar face asa ceva.

Nu conteaza ca e sens propiu sau figurat al cuvintelor.


Editat de eumada, 23 ianuarie 2016 - 10:35 .


#215
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 24 ianuarie 2016 - 20:13

Si daca totusi parintii sunt semi analfabeti sau pur si simplu nu vor sa  invete sau poate chiar nu pricep ce zice doamna aia psiholog... ?! 

Se ajunge la situatia in care părinții trebuie constrânși cu reguli si legi, adica hai, te ajut, te invat, dar daca tot nu vrei si nu vrei, te oblig...

Si de la aceste legi... e un pas pana la abuz, ca apoi pot deveni o metoda de constrangere in situații in care nu e cazul, se pot aplica abuziv.. deeci? E un cerc vicios....

 

Eu totusi, nu prea inteleg ce naiba are educatia cu umanitatea??? Bunicul meu nu a fost primit la scoala ptr ca nu auzea, nu a stiut niciodata sa scrie sau sa citeasca si cu toate astea mama mea a zis (si nu o data) ca nu a pus nici macar o data mana pe ele (2 surori) in mod abuziv.



#216
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 24 ianuarie 2016 - 21:05

Eu totusi, nu prea inteleg ce naiba are educatia cu umanitatea??? Bunicul meu nu a fost primit la scoala ptr ca nu auzea, nu a stiut niciodata sa scrie sau sa citeasca si cu toate astea mama mea a zis (si nu o data) ca nu a pus nici macar o data mana pe ele (2 surori) in mod abuziv.

 

Are legatura cand parintii sunt inumani si cineva vrea sa ii invete/educe



#217
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 24 ianuarie 2016 - 21:07

Dubla

 

Era vorba de părinții cu derapaje. ..

 


Editat de andaghe, 24 ianuarie 2016 - 21:13 .


#218
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 27 ianuarie 2016 - 19:43

Are legatura cand parintii sunt inumani si cineva vrea sa ii invete/educe

Umanitatea si empatia nu pot fi invatate. Ori simti, ori nu.



#219
astridhappy

astridhappy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 22 februarie 2016 - 15:07

Nu, sub nici o forma si cu nici un motiv. Nu palma, nici palmuta, nici palmisoara..Si sa nu uitam ca si tipatul este o metoda de agresiune. Care ii sperie rau, rau de tot pe cei mici.

Sunt mici, sunt ai nostri, de ce am vrea sa le facem rau!





Etichetat si cu dezbatere, copii batuti, educatie

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -