Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"Corectiile fizice" aplicate copiiilor. Sunteti de acord?

dezbatere copii batuti educatie

218 raspunsuri la acest subiect

#11
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 21:29

Eu la randul meu am dat o palmuta la fund copilului de cateva ori, cand spunea numai Nu, pe la 2 ani, refuza sa mearga la gradinita si nu puteam sa iesim pe usa la timp. Am regretat de fiecare data si am invatat sa ma abtin. Acum mai ridic cateodata tonul la el, si tot de fiecare data regret si imi cer scuze.


Editat de Fleurdelise, 13 ianuarie 2016 - 21:31 .


#12
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 21:43

Parca mergea mai bine la Parenting subiectul?



#13
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 21:43

Cand banuia ca mint, mama ma strangea de locul acela de "sub barba" si se uita fix in ochii mei, cerandu-mi adevarul ...minciuna o enerva cel mai tare, indiferent cat era de minora. Adevarul este ca aveam o gura obraznica si eram gata sa mint orice ca sa scap. Si acum am sensibilitate in locul ala, nu suport sa ma ating acolo.

 

Tata m-a batut o singura data cu clestele de rufe ...am plecat de acasa, la joaca, in fata blocului, fara sa spun. Ghinionul a facut ca jucam "Castel", un joc unde fugeam prin tot cartierul, lasand niste sageti desenate cu creta, pe asfalt. Eram prin urmare la joaca, dar nu in fata blocului, unde m-a cautat el ...s-a speriat rau, ca a alarmat mai multi vecini, erau vreo 6 persoane agitate in fata scarii, cand m-am intors. M-a luat in casa si m-a batut cu cleștele de rufe ...nu imi aduc aminte cat de rau, dar imi aduc aminte ca l-am urat, m-am inchis la mine in cameră si m-am culcat fara sa vorbesc cu nimeni. Noaptea, m-am trezit cu el si mama langa pat, ma mangaiau, ma pupau si imi spuneau ceva, niste lectii educationale probabil.

Gestul lor nu m-a impresionat, pentru ca nu l-am înțeles...imi aduc aminte ca am gandit ca sunt niste idioti care ma bat cand sunt treaza si ma pupa cand dorm. Aveam cam 11-12 ani.



#14
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 22:13

Si nu te oboseste enorm chestia asta?

Inainte poate da ...acu nu !

Acu asa  ma simt bine. ..ffff bine.



#15
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 22:41

Pe mine ma oboseste, dar mai tare ma ingrozeste sa ma trezesc a doua zi cu casa intoarsa pe dos, asa ca ma straduiesc sa rezolv de cu seara, macar partial :)). 



#16
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 22:50

Buflea, cum cu clestele de rufe? Ala nu e mai mare decit degetul meu aratator. Cum te poate bate cine cu asa ceva?



#17
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 22:50

On topic

 

NU corectilor fizice! E nevoie de mult auto-control si de multa rabdare. Spun asta pentru ca stiu ca sunt  si parinti care nu cred ca bataia e o metoda de educatie, dar se enerveaza repede si atunci se intampla, apoi regreta. 



#18
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 22:56

Daca e vorba de acelasi obiect,  eu nu i-am zis niciodata cleste, ci carlig de rufe. Am cautat acum pe net "cleste de rufe" si era un articol "Cum sa-ti faci o arma periculoasa dintr-un simplu cleste de rufe". N-am vrut sa-l citesc. 

 



#19
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 23:02

nu sunt de accord cu astfel de "corectii", nu le aplic ca am doar un copil si e in general linistit nu creaza probleme...iar eu am rabdare ...si mai bine, "toc din gura".

nu stiu cum e cind ai mai multi si nazdravani.

 

sotul meu a fost unul din copiii nazdravani peste masura...le cauta...le facea...rau de tot...si lua bataie pe masura...

 

eu nu am luat bataie de la parinti...mama ma mai certa, dar tata...doar daca se uita la mine cand eram vinovata...nu-mi mai trebuia bataie...mi-era o rusine cumplita sa-l dezamagesc.

dar imi akmintesc, cind avea citiva anisori ca eram la tara la bunica...si capatasem un obicei si cand facea mamaliga ...scuipam in ea.

mi-a zis bunica o data...de 2x...pana cand nu a mai suportat si mi-a dat o data cu lingura peste gura...asta a fost corectie pt mine...ca de-atunci nu am mai facut niciodata....si imi amintesc si acum.



#20
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 00:00

Nu stiu... cred ca preferam de multe ori o palma si gata decat sa ma bage mama in ședințe și discutii... tortura psihica direct :))

 

Nu sunt de acord cu corecțiile fizice, inteleg ca mai scapi o palma din lipsa de control,  sperietura. .. etc.. dar cum sa dai a doua palma unui copil, inseamna ca e intenționata treaba, si esti sadic... adica eu asta inteleg prin corectie.. ca faci treaba asta intentionat, programat.. nu ca e un accident de neatapanire a nervilor de care nu e oricum copilul responsabil...

 

Dar voiam sa spun ca nu e vorba ca la adulti te abtii sa dai o palma si unui copil ii dai ca te simti mai mare si mai tare. .. la adulti ai cu totul abordare din motiv ca stii ca o palma nu are efectul scontat.. ci te superi, jignesti, bârfești, cicalesti.... pedepse mai crunte decat o palma... :))

 

Nu mai stiu unde am citit ca "doua lucruri te ucid incet pe lumea asta: otrava si vorbele "...:))  

 

Concluzia e ca putem , dar mai ales si mai intai trebuie sa ne dorim sa ne stăpânim,  eventaul sa verificam si sa rezolvam cauza nestapanirii asteia din interior ...





Etichetat si cu dezbatere, copii batuti, educatie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -