Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bunicii si parentingul de azi: 5 reguli de stabilit

bunici parenting educatie nepoti

8 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 09 ianuarie 2016 - 12:57

Bunicii si parentingul de azi: 5 reguli de stabilit

Parinti de azi au alte idei si convingeri despre cresterea copilului decat cele ale bunicilor de azi. Si daca bunicii ar face un mic efort de memorie, si-ar aduce perfect aminte ca si ideile mamelor lor (adica strabuniciler) au fost relativ depasite si au considerat ca isi cresc copiii dupa reguli noi, moderne. Iata niste sugestii de discutat pentru a evita niste conflicte mai mari de idei. Un fel de reguli de conduita :) Este important ca ele sa fie stiute dinainte de copil dar chiar si de catre soacre sau mame bunici.

 

bunici-parenting-educatie-192016.jpg



#2
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 09 ianuarie 2016 - 15:04

Sa stiti ca s-au modernizat si bunicile.



#3
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 09 ianuarie 2016 - 15:14

N-au incotro, Mada, se adapteaza vremurilor actuale.

 

Totusi, bunicii, daca se implica in cresterea si educarea copiilor, trebuie sa aplice lucrurile stabilite de parintii... Si nu ma refer aici la micile rasfaturi - care sunt normale - sau alte maruntusuri, ci la lucrurile de baza. Diversificare, alimentatie, mod de comportament, program de scoala vs joaca etc etc. In rest, activitati si povesti cat cuprinde  [:)]



#4
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 09 ianuarie 2016 - 15:31

Oho oho....la toti le-as dori o bunica cum e mama......

 

Bine meseria ei e sa aiba grija de oameni si copii.....e la curent cu ultimele noutati,e informata si citeste si studiaza mult.Merge la simpozioane,la cursuri..asta e meseria.

nu e adepta infofolitului sau corcolitului, cu sase bluze si caciula si haina si inca o caciula...

..are o fermitate blanda....se si joaca cu Eva,topaie,se da cu sania...dar e si ferma cand vin vorba de ordine...de aruncat hainele.....

cITESC impreuna ii spune povesti..iar cu alimentatia sanatoasa...mama e as...

 

Sta saraca in bucatarie de la 4 dimineata pana la 7...ca sa faca tot ce pofteste mandra....dar sanatos...

 

Aplica tot ceea ce stie si /sau invata, si cu alti copii se poarta in acelasi fel.E foarte iubita si Eva e mandra ca are as o bunica.O pune sa se vopseasca (e alba) ii alege hainele(si are gusturi).....La scoala a fost mama sa o ia de cateva ori......cand a intrat in clasa Eva a strigat"aceasta e bunica mea perfectaaaaaaa"....

 

 

Nu acellasi lucru pot spune despre cealalta bunica... [smulgpar]



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 09 ianuarie 2016 - 15:37

Eu sunt de parere sa las bunicii sa fie asa cum sunt ei, aplic ce cred eu de cuviinta cu copilul meu si e treaba lor daca se conformeaza sau nu... ma refer la ce mananca, imbracaminte etc...

La mine in casa astea sunt regulile, vrei sa petreci timp cu nepotica, atunci ii dai sa manance ce i am pregatit eu, sau discutam daca exista vreo propunere...in rest, liber la activitati, ca nu pot eu schimba lumea din jurul ei sa fie perfecta. .. 

M am gandit ca e ok sa fie diferiti de mine, astfel apar ocazii de a invata chestii noi mereu. ..



#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 09 ianuarie 2016 - 15:43

Adica ma refer la faptul ca daca una din bunici e fan telenovele.. asta e, nu ii pot interzice eu sa nu se uite daca e copilul im camera...chiar daca mie nu mi plac...

Sau stiri realitatea... ma gandesc ca nu pot merge in toate casele unde va fi ea sa opresc toatr televizoarele si emisiunile care nu mi comvin, mai bine ma străduiesc sa invete ceva din asta, sa discutam, sa ii explic..



#7
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 09 ianuarie 2016 - 20:31

   Cred ca cel mai des apar polemici de la alimentatie si ingrijirea,igiena corporala.

   Restul sunt "apa de ploaie":)))



#8
Dediut

Dediut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 329 mesaje

Postat 09 ianuarie 2016 - 23:26

Vedem bunicii cam rar, o data pe an, asa ca nu prea e timp de polemici. Interesant e ca soacra mea care a fost foarte stricta ca parinte e o bunica extrem de indulgenta, dupa ce venim din concediu imi ia vreo luna sa ii readuc aminte lui fiica-mea ca eu nu-s ca bunica [:)]  [:)] [:)]  



#9
AneMary23

AneMary23
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 10 ianuarie 2016 - 13:54

    Greu cu bunicii!

    Inca nu sunt in postura de a-mi spune cum decurge treaba...dar imi pot imagina [soricel]





Etichetat si cu bunici, parenting, educatie, nepoti

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -