Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Identical apartments, different lives


16 raspunsuri la acest subiect

#1
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 08 ianuarie 2016 - 21:22

http://www.demilked....rbovan-romania/

 

Ce idee faina .

Identical Apartments, Different Lives In Photos By A Romanian Artist

I don’t know my neighbors at all. But Bogdan Girbovan at least knows how the apartments below his look. In his 10/1 project, he took his camera and photographed those apartments, starting with his own on the 10th floor. The old soviet apartments are all identical in planning (while western apartments apparently are a wild mishmash of walls and indoor pools), so it’s up to the people living there to give them color.

“I took a photograph of each apartment (the interior of each space) from the same angle, in order to better illustrate the mix of social classes in the block, displaying only differences in the character and design of the interior,” write Girbovan. “The rooms may be regarded as a psychological chart of those who live in them, reflecting their history and relation to present times.”

 

 



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 08 ianuarie 2016 - 21:31

foarte interesant. O adevarata poezie in imagini.

Cat de puternice sunt de fapt imaginile ...si cate detalii si inceputuri de povesti ascund.

 

[flo]



#3
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 08 ianuarie 2016 - 22:30

Proiectul l-am văzut anul trecut, dar nu mai țin minte pe ce site. Aici cu câteva cuvinte despre fiecare locatar:

http://metropotam.ro...-art8955108949/



#4
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 09 ianuarie 2016 - 13:25

Apartamentul in care am crescut, copil mic fiind, este identic cu apartamentul in care locuiesc parintii cuiva apropiat.

 

Capete opuse de tara.



#5
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 09 ianuarie 2016 - 13:30

Proprietate personala...

 

E ceva si asta.

 

Mobila din casa batranilor ma deprima, dulapurile acelea... Din experienta personala pot sa spun ca sunt cumplit de greu de mutat, iti rupi oasele tragand de ele.


Editat de Pepco, 09 ianuarie 2016 - 13:31 .


#6
tantza

tantza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 09 ianuarie 2016 - 13:51

Apartamentul in care am crescut, copil mic fiind, este identic cu apartamentul in care locuiesc parintii cuiva apropiat.

 

Capete opuse de tara.

 

La ceva asemanator m-a dus gandul cand am vazut titlul - niste amintiri vagi despre o piesa de teatru de un autor rus, mi se pare, nu retin nici titlul - un nene se intoarce acasa (posibil sa fi fost beat?), se trezeste intr-un apartament identic cu al lui, acelasi etaj, mobila identica, pe o strada cu acelasi nume, dar in alt oras.

(Iar daca proiectul ar fi fost realizat pe scara blocului unde locuieste maica-mea, ar fi gasit in 2 apartamente, pe acelasi palier, aceelasi set de mobila de sufragerie).



#7
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 09 ianuarie 2016 - 14:36

Frumos proiect.  Interesant ! [RO]  [asia]



#8
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 09 ianuarie 2016 - 16:05

La ceva asemanator m-a dus gandul cand am vazut titlul - niste amintiri vagi despre o piesa de teatru de un autor rus, mi se pare, nu retin nici titlul - un nene se intoarce acasa (posibil sa fi fost beat?), se trezeste intr-un apartament identic cu al lui, acelasi etaj, mobila identica, pe o strada cu acelasi nume, dar in alt oras.

(Iar daca proiectul ar fi fost realizat pe scara blocului unde locuieste maica-mea, ar fi gasit in 2 apartamente, pe acelasi palier, aceelasi set de mobila de sufragerie).

 

Da, da! Mama mea mi-a povestit odata ca a vazut un film rusesc, un tip beat in seara de Revelion, care locuia in Moscova, se trezeste intr-un apartament identic, in Leningrad! Mi-ar place sa-l vad! Poate isi aminteste cineva titlul?

 

Foarte interesante pozele si, o, cit de reprezentative! Cind vezi imaginile alea cu pensionari, mileurile, dulapurile, covoarele nu poti spune ca-s din alta tara, le recunosti dintr-o suta! Ma gindeam ca au fost facute in sufrageriile apartamentelor de 2 camere, dupa aceea am citit ca-s garsoniere. Asa se explica canapele transformate in paturi in camera de zi. Si m-a distrat "gagicarul", cu "obictul muncii" aka patul, in prim plan!



#9
tantza

tantza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 09 ianuarie 2016 - 18:11

Da, da! Mama mea mi-a povestit odata ca a vazut un film rusesc, un tip beat in seara de Revelion, care locuia in Moscova, se trezeste intr-un apartament identic, in Leningrad! Mi-ar place sa-l vad! Poate isi aminteste cineva titlul?

 

 

 

N-am stiut pana acum ca a fost film, dar mi-ar placea si mie sa-l vad! Eu am vazut piesa de teatru intr-o vara pe litoral, pe la sfarsitul anilor '80.

https://en.wikipedia...e_Irony_of_Fate



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 ianuarie 2016 - 22:20

este vorba de  filmul "Ironia Sortii" in regia lui Eldar Reaznov,  din 1976.

 

Regizorul filmului este acelasi care a facut Gara pentru Doi.

 

=====

 

E normal ca apartamentele sa fie proprietate personala.

 

Pe mine nu ma deprima mobila veche. Sper ca toti sa avem bani (si sanatate) sa ne schimbam mobila din casa asa, pe la 60 de ani ca sa nu parem copiilor, nepotilor invechiti.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -