Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Daca Revolutia nu ar fi avut loc

revolutie destin

23 raspunsuri la acest subiect

#11
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 23 decembrie 2015 - 12:05

Bineinteles ca s-ar fi schimbat oricum. Nu are nici o legatura revolutia cu schimbarea.

Si viata tuturor ar fi fost mult mai fireasca in mersul Europei daca nu ar fi fost revolutia ce a favorizat clar grupul cel mai de langa securitate sa puna mana pe putere.

 

Pe 15 decembrie 89 tribunalul de la Haga  l-a somat pe Ceausescu sa dispuna eliberarea  lui Mazilu si  pe 16 a inceput schimbarea.

Din nefericire pentru romani insa pe 22 decembrie deja securitatea pusese mana iar pe putere datorita faptului ca au manipulat foarte bine populatia socata de ceea ce se intampla.

Viata noastra  ar fi fost mult mai buna fara "revolutie".

Ceausescu ar fi picat oricum  si fara atatea morti  si regimul la fel.


Editat de mamica11, 23 decembrie 2015 - 12:20 .


#12
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 23 decembrie 2015 - 12:12

Daca Revolutia nu ar fi fost, probabil ca as fi primit vreo repartitie pe undeva, pe la sat, m-as fi stabilit acolo. Desi pare foarte cinic sa ti se stabileasca soarta asa, din niste hartii. Poate voiam sa stau intr-un oras mare... Parintii mei probabil nu ar mai fi divortat.

 

E foarte nerealist scenariul ca Romania s-ar fi mentinut comunista in contextul actual. Sau ni s-ar fi dat cu portia democratie, am fi fost in continuare indoctrinati, cine stie?



#13
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 23 decembrie 2015 - 12:23

Chiar dacă n-ar fi fost revoluție, tot ar fi fost o schimbare de regim, România nu putea rămâne comunistă când comunismul a picat peste tot. Și la o schimbare ”pașnică” de regim tot eșalonul doi ar fi fost în frunte, nu cred că e cazul să ne facem iluzii că ar fi fost mai bine.



#14
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 23 decembrie 2015 - 23:34

nu, am plecat frumos cu avionul, viza..... sub privirile ucigatoare ale angajatilor aeroportului de atunci. 

 

 

parerea mea este ca, oricum comunismul ar fi cazut, intr-un fel sau altul. 

pai si cine avea viza pe vremea impuscatului? 

 

pe mine nu m-a schimbat cu  nimic revolutia, sunt acelasi om care era si inainte de revolutie, om crescut cu ciorba de rosii si mancare de fasole,  mancam carne foarte rar , lucru care nu mi-a daunat absolut deloc, ba din contra. 

 

 ce mi s-a parut absolut mizerabil au fost pilele, nu alea din atelier ci alea care erau la farmacii, la paine, la institutii bugetare,  la conceptia fiecaruia ca poti cu un cartus de tigari sau un santaj sa obtii ce vrea si cand vrea pielea muschiului tau.   realitate care din pacate a ramas si in ziua de astazi. 

 

ce m-a ajutat enorm de mult sa inteleg este realitatea dintr-o alta tara care nu isi flutura istoria , de zici ca daca avem un milion de ani  si o suta de razboaie suntem mai desptepti decat altii care nu au nici atatia ani si nici atatea razboaie purtate intre ei. 

 

cu ce nu voi putea fi niciodata de acord a fost uciderea conducatorilor tarii (  orice femeie conduce un barbat) in ziua de craciun.  nu sunt de acord cu uciderea lor fara a fi judecati  dar ziua aleasa a fost diabolica.  



#15
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 24 decembrie 2015 - 00:56

si cu  ce nu mai sunt de acord este cu inchiderea dosarului revoultiei exact cand l-au bagat pe iliescu in discutie cu dosarul mineradiadei .  asta imi spune multe . 



#16
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 decembrie 2015 - 01:09

Chiar dacă n-ar fi fost revoluție, tot ar fi fost o schimbare de regim, România nu putea rămâne comunistă când comunismul a picat peste tot. Și la o schimbare ”pașnică” de regim tot eșalonul doi ar fi fost în frunte, nu cred că e cazul să ne facem iluzii că ar fi fost mai bine.

Oricum, tot esalonul 2 a preluat puterea. Ma rog, poate esalonul 3, nu 2. Dar tot fostii comunisti.


Editat de monicabo, 24 decembrie 2015 - 01:10 .


#17
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 decembrie 2015 - 01:15

pai si cine avea viza pe vremea impuscatului? 

 

pe mine nu m-a schimbat cu  nimic revolutia, sunt acelasi om care era si inainte de revolutie, om crescut cu ciorba de rosii si mancare de fasole,  mancam carne foarte rar , lucru care nu mi-a daunat absolut deloc, ba din contra. 

 

 

Atunci era ratie la zahar si ulei, acum ni se spune "evitati consumul de zahar si grasimi", deci undeva tot pe acolo  [:-)))]

 

Dupa carne nici eu nu ma omoram... de altfel nici acum.. Ai mei se zbateau sa faca rost de carne prin metodele vremii (cozi, cunostinte), iar pentru mine era o teroare carnea asta.. 

Si acum sunt la fel, mananc carne, dar in cantitati mici... Prefer legumele, salatele, fructele...



#18
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 decembrie 2015 - 01:16

nu, am plecat frumos cu avionul, viza..... sub privirile ucigatoare ale angajatilor aeroportului de atunci. 

 

 

parerea mea este ca, oricum comunismul ar fi cazut, intr-un fel sau altul. 

Aveai rude acolo? Sau pe parte profesionala? Cum de te-au lasat comunistii sa pleci?



#19
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 24 decembrie 2015 - 18:33

Chiar dacă n-ar fi fost revoluție, tot ar fi fost o schimbare de regim, România nu putea rămâne comunistă când comunismul a picat peste tot. Și la o schimbare ”pașnică” de regim tot eșalonul doi ar fi fost în frunte, nu cred că e cazul să ne facem iluzii că ar fi fost mai bine.

 

De acord ca schimbarea ar fi aparut vrand-nevrand. Dar ar fi fost mai lina, fara pierderi de vieti, fara sperante idioate, poate fara oameni dezorientați, fara debandada, fara mineriada ...etc.

 

Eu ma gandesc la generatia parintilor noștri, ei au fost cel mai tare loviți de aceasta schimbare ...cei care in '89 aveau pe la 40 de ani, cei care primisera job si apartament si statusera la coada pt o mașină si acum o aveau, chiar daca circulau cu ea o data la doua saptamani ...s-au trezit muncind intr-un loc care era de fapt neproductiv si in cativa ani s-a inchis, s-au trezit profesand meserii care pur si simplu nu au mai avut valoare pe piata muncii, s-au trezit avand experiență in domenii muribunde, s-au trezit fara experienta in a-si cauta un job, fara a sti o limba straina, fara a avea deschiderea spre alte lumi si fara puterea si timpul disponibil de a-si schimba meseria, de a incepe scoala de la zero.

 

Daca toti suntem de acord ca o schimbare s-ar fi produs, fortata fiind de involutia mondiala a conceptului comunist, atunci cred ca fara revolutie, schimbarea ar fi fost mai lina pentru multi si mai fara de jertfe inutile pentru unii.

 

Cat despre mine ? Aceam 20 de ani ...exact timpul, varsta si puterea de a ma adapta la orice schimbare ...am invatat engleza din mers, m-am specializat in alta profesie de nevoie, am profitat de orizontul aparut brusc in fata mea, fara sa ma chinui prea tare. Nu aveam familie, nu aveam obligatii, nu eram foarte cruda ca sa fac ce imi spun altii, poate mai confuzi ca mine, dar eram totusi in formare, ca sa ma pot re-orienta...m-am aliniat ușor si la schimbarea brusca si as fi facut-o si daca revoluția nu ar fi existat. Nu pentru ca sunt eu mai deosebita ca altii, ci pentru ca pur si simplu schimbarea m-a prins intr-un moment potrivit.



#20
AneMary23

AneMary23
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 24 decembrie 2015 - 20:49

   Eu eram prea mica sa-mi amintesc partea cu comunismul...dar stiu ca revolutia i-a afectat serios pe ai mei.De la un salar bun si servici,casa asigurate au ajuns in cativa ani(20ani mai exact) sa piarda tot,probabil nu s-au putut adapta noului regim.Cu 4copii cred ca nu le-a fost usor,dar parca erau tot in transa,asteptau sa invie Ceausescu parca.





Etichetat si cu revolutie, destin

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -