Sari la conținut

Sari la conținut


Despre cadouri scumpe la copii si valoarea banului

dezbatere cadouri craciun cadouri educatie copii financiar

25 raspunsuri la acest subiect

#21
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 04 ianuarie 2016 - 10:48

Chiar nu iau pijamale pentru copil de 6 ani de la victoria secrets...



#22
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 04 ianuarie 2016 - 19:25

Pijama nu, dar un paltonas de la Dolce and Gabbana colectia pentru copii de numa' 926 de lire sterline? Sau o rochita de primavara de 1278? Sau o posetica de fetita "doar" de 300 si ceva? De lire, nu de lei [:)]  ?

 

Oferta este, deci inseamna ca exista si cerere, nu?


Editat de DarkBendis, 04 ianuarie 2016 - 19:26 .


#23
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 04 ianuarie 2016 - 19:36

Flacaul nostru acum a inceput sa invete valoarea banilor, adica il vad citind etichete de pret si exclamand "asta costa mult!" De obicei, pentru el cam tot ce e mai mult de 40-50 de lire e mult, iar ce e peste 100 de lire e ... foaaaarte mult. Si ce e sub 5 lire e foarte, foarte ieftin, pana nu demult era greu sa il facem sa inteleaga ca nu poate primi orice si oricat, chiar daca e ieftin. Daca ar fi dupa el, fiecare iesire la supermarket ar fi trebuit sa se termina cu cumparatul unei jucarii ieftine. Acum prefera sa nu i se cumpere jucarii mai multe si mai ieftine si sa primeasca din cand in cand cate un set lego mai scump.

 

Si noi avem de toate in casa, ma refer la aparatura electronica, dar sunt "ale casei". Si tableta, si DVD playerele, cel mai si cel portabil, si XBox-ul si Wii-ul (jocurile lui sunt ale lui). Telefon nu are inca, la 7 ani, nu are nevoie. Daca vrea sa se joace la un telefon, are niste jocuri puse pe telefonul mai vechi al lui tati. Daca e sa plece undeva si sa aiba nevoie de telefon, avem si telefon obisnuit , si un smart phone mai vechi, cu cartela preplatita, vom vedea atunci pe care i-l vom da in functie de varsta si circumstante. Consideram ca inca e prea mic sa aiba nevoie permanent de "telefonul lui", smart sau nu.



#24
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 05 ianuarie 2016 - 17:07

Pijama nu, dar un paltonas de la Dolce and Gabbana colectia pentru copii de numa' 926 de lire sterline? Sau o rochita de primavara de 1278? Sau o posetica de fetita "doar" de 300 si ceva? De lire, nu de lei [:)]  ?

 

Oferta este, deci inseamna ca exista si cerere, nu?

Pai Posh trebuie sa-si cheltuie si ea banii pe ceva, nu? Ca doar nu crezi ca se imbraca de la Next?



#25
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 05 ianuarie 2016 - 20:02

Posh le face ea la mandretea de casa de mode a ei ;)

aia cu pulover de 650 euro ;). 



#26
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 07 ianuarie 2016 - 15:42

Eu nu stiu ce s-a intamplat cu copila mea: anul trecut i-a cerut Mosului ca noi 3 sa nu ne mai certam niciodata si un os mare de vita pentru catel ( i-a si explicat de ce: pentru ca mami nu mai gaseste decat de porc si ii fac rau la stomac :) ). Anu acesta, am mai scris pe aici pe undeva, nu a cerut nimic.  I-a spus Mosului ca daca totusi i-a pregatit ceva sa il dea unui copil sarac. Noi i-am luat cadouri, s-a bucurat de ele dar cel mai mult s-a bucurat de scrisoarea de la Mosul in care ii spunea ca a avut grija de copiii mai putin norocosi (am auzit-o spunandu-i prietenei ei ca si-ar dori un astfel de raspuns si am actionat).

Referitor la valoarea cadourilor, cum au spus si altii inaintea mea, fiecare o stabileste in functie de buget. Unora li se va parea scump un lego de 150 lei altora nu.

Copila mea a inceput sa invete valoarea banilor de cand are o suma saptamanala din care sa isi cumpere ce vrea ea: jucarioare, reviste, etc (mai putin carti, pentru asta ii dau eu bani). Acum se gandeste de 2 ori inainte sa cumpere ceva, se uita cat costa si cati bani ii mai raman.





Etichetat si cu dezbatere, cadouri craciun, cadouri, educatie copii, financiar

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -