Sari la conținut

Sari la conținut


Despre cadouri scumpe la copii si valoarea banului

dezbatere cadouri craciun cadouri educatie copii financiar

25 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 16 decembrie 2015 - 19:31

Avem pe Desprecopii.com 2 articole despre Mos Craciun si Mos Niculaie. Copiii le gasesc pe Google si vin si scriu la comentarii ce isi doresc ei de la Mos. Pana aici nimic spectaculos. Eu am trimis ultima scrisoare Mosului la 12 ani! Deci am crezut in magie pana la o varsta tarzie.

 

Ceea ce insa ma frapeaza este ce cer copiii si valoarea intrinseca a acestor cadouri. Una din cele mai populare cereri este telefonul Samsung Edge, A6, A7, telefoane care costa sute de euro. Ma intreb daca in aceste case se discuta despre valoarea banului? 

 

Stiu ca printre noi (forumistii DC) exista parinti care fac cadouri scumpe si nu vreau sa se simta ofensati. Dar totusi ma gandesc ca o educatie financiara de baza la varste fragede nu strica. Ma refer aici la:

- discutii despre valoarea banului

- discutii despre cat de greu se castiga uneori banii

- discutii despre ajutorarea celor saraci

- discutii despre pusculita si cum sa strangem bani pentru un anume cadou

- etc.

 

Care este parerea voastra?



#2
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 16 decembrie 2015 - 19:50

Corect, nu strica. Eu vorbesc foarte deschis cu copiii mei despre bani si ce costuri avem si ce putem cumpara si ce nu.

 

drept e ca pt cel de 8 ani, o masina costa de-a dreptul 300 de dolari, cum pot sa fie asa nemernici vanzatorii de masini? dar e ok sa cerem un nerf gun de 100 $ mosului. sau lui mama. sau lui tata :)

 

parerea mea e ca daca se educa in acest sens, vor pricepe in final.

 

si copilul meu (tot cel mic, care mai crede in mos craciun a cerut asa)

 

 - nerf gun modulus with upgrade kits

- something science related

- a new spy kit (mai are 3)

- a new magic set (mai are 2, nu stie unde le-a pus)

- a new deck of cards (ca cel pe care il are e jos in camera de joaca si nu are unul si in camera lui si e departe sa coboare 2 etaje)

- a new laptop

 

si nu mai stiu ce.

 

oau, stop, am zis. de unde crezi tu ca are mosul atatia bani? pai nu-i trebuie bani, el are fabrica lui si pune elfii la lucru.

 

am clarificat ca fabrica lui mos craciun produce 1, max 2 cadouri de copil, ca s-a inmultit foarte tare neamul lor de copii pe pamant si nu mai e loc la polul nord sa extinda fabrica.

 

si in acelasi timp m-am luminat ca in ceea ce-l priveste, cu banii, eu vorbesc, eu ma aud :). mai are pana mai creste.



#3
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 16 decembrie 2015 - 22:58

Vorbim, vorbim candva s-o prinde ceva de ei. 

Alex a mea a primit o tableta de Paste in 2014. Una destul de scumpa ptr un copil. A facut-o praf. A crapat-o in 2 pe diagonala, nu stiu cum a reusit, desi mai fusese la reparat o data. I-am spus ca urmatoarea si-o cumpara din banii ei. A strans bani aproape 1an : a fost la colindat si cu sorcova, a mai primit de la bunici etc si in sept avea 650RON in pusculita si a cerut alta tableta. Noi am considerat ca efortul ei a fost sustinut si am mai contribuit si noi cu ceva si i-am luat alta tableta. 

Eu cred ca a inteles ceva. Sunt mom cand ii spun nu acum, nu merita, etc si cateodata intelege, alteori nu. Pana la urma ea e copilul si noi adultii. Va trebui sa mai vorbim pe tema asta multa vreme. 

Si da, a cerut lui Mos Craciun un tel Samsung Galaxy. N-o sa-l primeasca.  [:)]


Editat de dana vio, 16 decembrie 2015 - 22:59 .


#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 16 decembrie 2015 - 23:12

Pai cer bietii copii ca sunt victimele sigure ale publicitatii...

Zaresc la tv numai reclame cu mosi care aduc de la telefoanr, frigidere ...pana la jltoate traznaile de jucarii.... normal ca cer si ei....

 



#5
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 08:58

Eu nu sunt asa categoric, cred ca educatia (de orice fel) se face proportional cu varsta.

Daca faci un cadou scump copilului (care nu se justifica...) o faci ori ca ai bani destui si nu se face gaura in buzunar (chiar daca strica imediat, il pierde, etc), ori ca iti iei de la gura sa poti face cadoul ala.

Ambele atitudini sunt discutabile si zau daca pot sa condamn cu toata gura vreuna din parti.

Copilul are tot dreptul sa vrea, ca de aia e copil. Nu are si nu trebuie sa aiba gandirea economica, necesitatile financiare ale familiei. Cat costa impozitul pe casa, factura la telefon sau ultima vacanta la mare/munte. Cunosc parinti care-i strivesc pe copii sub povara educatiei financiare, orice cheltuiala e pusa in evidenta si contabilizata in fata copilului, ca si cum ala e vreun geniu si intelege ceva.

Dupa cum cunosc parinti care permit orice moft al copilului. Indiferent care este castigul.

Cred ca educatia privitoare la banul familiei trebuie sa fie stricta, dar inteligenta si stiu sigur ca mai mult nu ne pricepem sa o facem decat ne pricepem. Pacatuim prin inconsecventa in general, adica cand dam mai mult, cand taiem ce nu trebuie...asta este greseala cea mai des intalnita.

Ana are un coleg care in doua randuri (nu foarte departate in timp) a "mancat" internet pe telefon de 3-400 euro, parintii nefiind foarte avuti, adica gaura a fost resimtita din plin. Rezultatul? Un pic de scandal, amenintari din plin si o mica pauza...apoi iar totul la liber, telefon performant...in timp ce ii sunt refuzate chestii minore, pe motiv ca nu sunt bani.

Daca judeci strict, cred ca foarte putini copii "se califica" cu adevarat pentru un Samsung de ultima generatie. Ba varsta, ba performantele (care nu sunt obligatorii la varsta asta) i-ar tine departe de asa ceva pana cand...pana cand ce? Pana cresc si devin adulti? Pana castiga o olimpiada? Bun si atunci...dar prea multi ani sa jinduiesti la asa ceva.

Eu n-am oferit cadouri extrem de scumpe copiilor. Pe de o parte ca da, le strica imediat, pe de alta parte ca nu-mi permit.

Cred insa ca valoarea cadourilor difera in functie de venitul parintelui si daca-mi permit, eu le-as cumpara. Adica nu i-as refuza, doar ca sa fie modesti si sa invete sa-si doreasca doar ce pot produce singuri. Mai degraba educatie vad in ce spune dana vio, adica eu ti-am luat, daca ai dat cu tableta de pamant, ia-ti alta singura. Chiar daca singura inseamna tot ajutata...dar macar te muncesti un pic pentru asta.



#6
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 09:03

Vad la TV si vad la colegii de clasa. Chiar ma intreb cati copii care sunt in clasa 1 au IPhone sau Samsung Edge sau telefon de peste 700EUR?

 

Baiatul nostru are o colega care pana acum a facut praf vreo 4 telefoane scumpe. Ultima oara s-a intamplat la interval de 3 saptamani intre evenimente. Si-a spart IPhone-ul 6+. Parintii i l-au dus la reparat si au schimbat ecranul pentru cateva sute de EUR. Dupa 3 saptamani il sparge iar. Si radea de mama focului! Intr-o zi copiii au mers in excurie cu scoala si au stat pese noape le un hotel decent. Fata a facut criza ca nu este hotel de 5 stele si a sunat acasa sa faca parintii ceva. Si povestile sunt multe....

 

Realizez ca pentru un om care castiga de exemplu 2 milioane de EUR pe luna (un fotbalist de top de exemplu) proportiile si referintele sunt altele. Dar cred sincer ca o educatie financiara la copii nu strica.



#7
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 09:08

Nu mai editez...dar vreau sa spun ca dintre toate, educarea obiceiului de a darui, ajuta pe cei mai putin avuti este de departe cel mai mare castig al copilului.

Religiile de mai multe feluri militeaza pentru plata unui procent din castigurile proprii (zeciuiala) catre cauze pe care fiecare le gaseste importante. Mie asta imi spune ca preocuparea pentru ajutorarea celui in nevoie este universala si straveche.

Asa ca , cu sau fara vreo religie, stimularea generozitatii copilului e benefica pentru el si viitorul lui.



#8
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 13:31

Sunt pro educatie financiara a copilului... desigur, in functie de varsta.

 

in ceea ce priveste cadourile de Craciun, nu avem o regula / suma... poate fi diferita de la an la an. De exemplu, anul trecut si-a dorit o bicicleta (chiar era cazul, ca nu mai reusea sa mearga pe cea veche) si a primit-o. Anul asta isi doreste ceva care sa aiba legatura cu Harry Potter, si ne-am straduit in sensul asta (chiar daca nu e set lego, prima lui optiune - ca nu se mai gasesc)... si tot asa. In principiu, ne adaptam la dorintele lui insa limita nu este neaparat financiara. Am incercat intotdeauna sa-l incurajam sa faca distinctie intre toanele de moment (unele inspirate de reclame) si lucrurile care chiar ii plac.

 

Pt electronice, noi avem o alta abordare. In principiu, sunt ale familiei, iar daca ajungem la un moment dat sa schimbam ceva cu un model mai nou, cel vechi (telefon, laptop) poat fi pe urma folosit de catre copil. Am corelat asta si cu varsta de la care am considerat justificat sa aiba unul al lui. Singurul exceptie va Xbox-ul pe care il va cumpara din banii pe care ii strange in pusculita.


Editat de Adriana mica, 17 decembrie 2015 - 13:52 .


#9
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 14:04

Hm, eu credeam ca zeciuiala e taxa platita bisericii, sau impozit, nu donatie dupa voia inimii.

 

sunt multe feluri de a da si de a ajuta, multe feluri de a darui. 

 

Ca si rufus, consider ca scara "costurilor" e un pic altfel atunci cand ai venituri foarte mari.  Daca aia 700$ sunt nimic pt bugertul familiei, normal ca o sa-l poti face cadou copilului.

 

admin, cazul fetei cu telefonul stricat de tzspe mii de ori are la baza exact acelasi principiu ca in cazul urmator: un copil de aceeasi varsta dintr-o familie mai putin avuta care pierde, strica repetat un telefon ieftin.

 

Problema nu e costul telefonului, ci reactia parintilor. 



#10
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 14:11

Eu am alta abordare a chestiunii: l am incurajat pe nepot si asa voi proceda si cu fi mea sa ii scrie /deseneze Mosului ceva frumos, o intamplare care l a impresionat/placut/marcat, sa ii ureze sănătate etc etc... dar sa nu ceara el cadouri, pt ca aduce el, Mosul, ce considera necesar....

Ca oricum stim toți  din familie ce isi doreste si cu ce ii place sa se joace....:)





Etichetat si cu dezbatere, cadouri craciun, cadouri, educatie copii, financiar

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -