Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Craciun neromantat: 8 lucruri iritante

craciun sarbatori iarna

61 raspunsuri la acest subiect

#1
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 16 decembrie 2015 - 14:20

Iubesc Crăciunul

Astept anual venirea lui inca de foarte devreme, intr-o fericita anticipare a tuturor binecuvantarilor pe care le aduce in viata noastra. Faptul ca aceasta este sarbatoarea mea preferata iar impodobirea bradului in acorduri de colinde este momentul cel mai emotionant din an nu ma opreste, insa, sa constientizez si lucrurile mai putin bucolice asociate, intr-un mod absolut subiectiv, sarbatorilor albe. Vă propun așadar o listă strict personală ce clădesc o variantă ce readuce clinchetul clopoțeilor și leru-i ler într-o realitate mai pragmatică, mai gri, mai neromanțată.

 

 Păi să vedem >>LISTA

 

Voi o mai puteti completa cu ceva?



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 16 decembrie 2015 - 14:24

da, completez eu cu un sub-punct la punctul 8 : avalansa nesuferita de sms-uri / mailuri care incep cu "fie ca..." sau alte expresii de gen.



#3
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 16 decembrie 2015 - 14:44

Ddddaaa, cum am putut uita de sms-uri :) Atat de evident copiate, in rime uneori, stereotipice si conventionale... Imi amintesc de "oracolele" de cand eram copii, cand uneori raspundeam la intrebarile puse de stapanul oracolului 'citand" un alt raspuns, cum ar fi "idem 5". La fel ar putea fi si sms-urile, la cat de lipsite de originalitate sunt mesajele, ar ajunge un "idem Fanel".



#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 16 decembrie 2015 - 16:01

As mai adauga nesfarsitele vizite ale rudelor și/sau prietenilor care considera ca avand cateva zile libere e musai sa te transformi într-o gazdav perfecta, zambitoare si neobosita :)), sau care invers, trag de tine invocand spiritul sarbatorilor " cum, nu vii tu la matusa de Crăciun?! Sau  "nu poti sa ne uiti tocmai de sarbatori! V -am luat si cadou.." ... ajungand uneori aa ti doresti aa inceapa serviciul mai repede, aa te poti eschiva ca " nu pot azi am mult de lucru" :))



#5
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 16 decembrie 2015 - 16:18

Pe mine nu ma irita nimic de Craciun :). Imi place Craciunul si vad la vie en rose :).



#6
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 16 decembrie 2015 - 16:29

Anul trecut, prietenilor le-am trimis un SMS care spunea: [insert random shit here], La Multi Ani!

 

A fost o hahaiala generala.

 

Articolul mi se pare exagerat, dar asta poate pentru ca nu ma prea regasesc in el.



#7
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 16 decembrie 2015 - 17:17

Sunt de acord cu toate punctele de pe lista, ma irita. In plus, senzatia asta de urgenta in toate reclamele: last minute sa mai cumperi niste cadouri de Craciun, asta cu cate o luna ainainte...déjà e last minute. Ideea inoculata insidios ca trebuie sa cumperi cadouri cat mai multe, uneori n-ai nici o idee ce ar vrea persoana respectiva, dar trebuie neaparat sa-i cumperi ceva, ce o fi, un cadou care va sfarsi probabil uitat intr-un dulap sau`reciclat.

Multe cheltuieli inutile. Partea cu depasire bugetului, uf, cat de adevarata.

 

 

Avalansa de reduceri inainte si dupa Craciun... legata tot de depasirea bugetului. te simti obligat sa cumperi cea de boxing day etc, te fac comerciantii sa simti ca ar fi ultima sansa, ca pierzi nu stiu ce ocazie daca nu cumperi.



#8
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 16 decembrie 2015 - 17:39

Eu simt intotdeauna o presiune mare in jurul Craciunului. Desi nu mai sunt copil - ma trezesc intotdeauna alergand dupa cadouri pentru cei dragi - si desi asta e o activitate care imi place - imi displace aglomeratia, cozile nesfarsite, disperarea de a gasi ceva frumos si util ...

Apoi, desi nu ar trebui, simt acea presiune sa fac mancare, sa ofer o masa imbelsugata de bucate alor mei - ma trezesc citind carti de bucate, cautand pe Nigella sau Gordon pe Paprika TV ... si apoi - nebunia de mancare de la supermarket - cu atatea platouri festive, dulciuni pline de calorii si toate celea.

 

Iar nebunia nu se termina pentru ca ea va continua cu Revelionul.

Te simti nevoit sa fugi iar dupa mancare, sa umpli iar frigiderul ... si mai apoi sa te bucuri ca a mai trecut un an din viata...



#9
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 16 decembrie 2015 - 17:44

Mie mi se par anoste rau magazinele din orasul meu. Un amarat de pulover mai acatarii am cautat si nu am gasit. Toate labartaturile, stersaturile, agataturile, sclipicelile, nimic de treaba.



#10
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 16 decembrie 2015 - 17:46

Nu ma irita nimic.

Dar absolut nimic.

Din contra...





Etichetat si cu craciun, sarbatori, iarna

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -