Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Aspecte legale privind indemnizatia de crestere a copilului - Germania


13 raspunsuri la acest subiect

#11
Afme

Afme
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 22 decembrie 2015 - 09:27

Buna din nou!

Am decis sa adresez intrebarea si catre Bundesministerium für Familie, Senioren, Frauen und Jungen si am vorbit azi dimineata cu o doamna care mi-a explicat urmatoarele: Pot nasta in Romania, insa certificatul de nastere va trebui tradus (traducere autorizata si legalizata) in limba Germana. De asemenea pot petrece o perioada mai indelungata imediat dupa nastere in Romania (am dat exemplul unei perioade 6 luni, deci nu e tocmai o vizita de cateva saptamani) insa trebuie sa ii anunt. O alta conditie este sa fiu in continuare inregistrata in Germania, adica sa nu renunt la apartament insa pot sa imi fac mutatia in apartamentul unor prieteni. Important este sa figurez cu un domiciliu si in Germania si pot primi fara probleme indemnizatia de crestere copil.
Am postat aceste informatii aici in cazul in care mai exista si alte mamici care au aceleasi intrebari. Va multumesc tare mult pentru suport.


#12
Afme

Afme
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 22 decembrie 2015 - 09:27

Buna din nou!

Am decis sa adresez intrebarea si catre Bundesministerium für Familie, Senioren, Frauen und Jungen si am vorbit azi dimineata cu o doamna care mi-a explicat urmatoarele: Pot nasta in Romania, insa certificatul de nastere va trebui tradus (traducere autorizata si legalizata) in limba Germana. De asemenea pot petrece o perioada mai indelungata imediat dupa nastere in Romania (am dat exemplul unei perioade 6 luni, deci nu e tocmai o vizita de cateva saptamani) insa trebuie sa ii anunt. O alta conditie este sa fiu in continuare inregistrata in Germania, adica sa nu renunt la apartament insa pot sa imi fac mutatia in apartamentul unor prieteni. Important este sa figurez cu un domiciliu si in Germania si pot primi fara probleme indemnizatia de crestere copil.
Am postat aceste informatii aici in cazul in care mai exista si alte mamici care au aceleasi intrebari. Va multumesc tare mult pentru suport.


#13
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 22 decembrie 2015 - 09:42

Foarte bine, mulțumim de informații :) !

Nastere usoara! [flo2]



#14
martynuza

martynuza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 23 august 2017 - 16:31

Buna.si eu am o nelamurire.momentan lucrez in romania la.o firmaa de 3 ani.sotul a plecat de 2 luni in germania.as vrea sa plec sa nasc acolo.daca nasc acolo mai beneficiez de indemnizatia de aici?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -