Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Cum tratam raceala copilului? - CONCURS

concurs raceala copil imunitate

40 raspunsuri la acest subiect

#21
Anducnx

Anducnx
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 08 decembrie 2015 - 11:09

incepem cu tratamente naturiste, ceaiuri calde, miere de albine, propolis si miere de albine



#22
ramonika000

ramonika000
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 08 decembrie 2015 - 14:24

cu miere, echinaceea, multe fructe, ceaiuri 



#23
Neli_ra

Neli_ra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 537 mesaje

Postat 08 decembrie 2015 - 18:31

Cu suspensie de argint coloidal si cupru coloidal , in functie de gravitate , cat de avansata e raceala , dar si ca metoda de imunizare , care functioneaza foarte bine , atat pe cale orala, in cantitati adaptate dupa greutatea copilului , cat si pe cale nazala , tot ca metoda de imunizare consumam intens lapte si lactate de capra.



#24
Adina89

Adina89

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 09 decembrie 2015 - 23:26

Eu ma bazez pe naturiste.Sunt cele mai bune si sanatoase.Recomand catina cu propolis,miere,polen crud..amestecate toate si in fiecare dimineata pe stomacul gol,se ia o lingurita.Pe langa toate acestea ceai de lamaie si miere si eventual pt.dureri de gat,se face gatul cu albastru de metilen si propolis pt.dezinfectare si ameliorarea durerilor.Se poate face si gargara cu sare care la fel ajuta.Daca copilasul e ft.mic ii se da sirop de catina sau la fel catina se blenduieste si se da cate putin.Eu am incercat aceasta combinatie si m-am vindecat miraculos.Nu am copii sa vad cum reactioneaza la ei dar cand voi avea cu siguranta voi aplica in loc sa ii dau antibiotice.



#25
121212

121212
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 10 decembrie 2015 - 16:09

Chiar acum avem o repriza de raceala,luata de la sora mai maricica,eu incerc sa ma apropii de antibiotice,doar cand este cazul,si asta inseamna cand are o infectie, nu un virus,daca tuseste ii dau ceva natural,siropul de la o ridiche neagra,sau ceai de ceapa,ibalgin pentru febra si in nasuc apa de mare.



#26
iliesa1

iliesa1
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 decembrie 2015 - 01:46

Tratam raceala doar cu recomandarile medicului! Dupa caz :

ceaiuri,siropuri,suplimente alimentare! Multa rabdare si dragoste fara limite! Multumesc!



#27
ccarina

ccarina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 11 decembrie 2015 - 13:42

ceai cu lamaie,fructe si alimentatie corespunzatoare



#28
zgavetei

zgavetei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 15 decembrie 2015 - 15:03

Daca ii curge nasucul ceaiuri ,picaruri,daca-i mai rau alerg dupa reteta



#29
mikirafaela

mikirafaela
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 16 decembrie 2015 - 23:51

Bun gasit!

"Raceala la copii" este un subiect foarte delicat deoarece nu toti copiii sunt la fel si in fapt difera si gravitatea bolii, reactia lor la diverse medicamente, varsta, dar mediul in care cresc si se dezvolta (acasa, gradinita, loc de joaca).

Noi incercam sa facem fata si sa trecem peste perioadele critice cu ajutorul sfaturilor medicilor (pediatru si de familie) dar ma bazez si pe intuitia de mama, pe informatiile pe care le primesc din surse sigure etc. 

Nu ne lipseste din casa otetul de mere cu miere si spirtul (la nevoie le folosim diluate, pentru comprese si frectii), sarea de mare (multe bai caldute cu sare de mare la picioare, dar si gargara), vitamina C (aliatul de nadejde) , vitamina D (una din cele mai importante vitamine care sustin imunitatea), siropurile pe care le fac in fiecare primavara (brad, soc, salcam, trandafir), apa de mare (cumparata de la farmacie) sau serul fiziologic (foarte bun pentru nasuc infundat, guturai, ochi iritati).

De asemenea, ne bazam pe meniuri usoare din care nu lipsesc: supa calda de pui, ceaiurile, piureurile de fructe si legume coapte (in cuptor), foarte multe fructe si legume proaspete (mere, pere, avocado, rosii, citrice), branza de vaca si iaurtul facute in casa!



#30
sanditasofia

sanditasofia
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 13:14

Eu tratez taceala Sofiei cu sirop de brad, apa de mare Sterimar, Biosept ( face rosu in gat des), ceai de menta,musetel,tei si ciubotica cucului+zahar ars), tantum verde....si daca face febra Nurofen .Aerosoli cu ser fiziologic si ACC ( 2 ci 1 ml ) 





Etichetat si cu concurs, raceala, copil, imunitate

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -