Sari la conținut

Sari la conținut


Atentat dejucat la Targu Secuiesc


45 raspunsuri la acest subiect

#21
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 02 decembrie 2015 - 10:41

Comunicatul este dubios si pune intr-o lumina proasta serviciile.

 

 

Anchetatorii l-au reţinut pe Beke Istvan Attila marţi, în jurul orei 04.00, pentru tentativă la infracţiunea de acţiuni împotriva ordinii constituţionale şi nerespectarea regimului materiilor explozive

...

Beke Istvan Attila nu apucase să asambleze materiile explozive şi dispozitivele atunci când au avut loc percheziţiile. Dispozitivul, dacă ar fi fost asamblat, cu materiile explozive pe care le avea la dispoziţie şi cu acţionare de la distanţă, putea produce victime, au precizat surse din rândul anchetatorilor.

 

Adica voia sa detoneze o bomba la manifestatii, dar bomba nu era asamblata la ora 14 ora perchezitiei. Manifestatiile au loc inainte de pranz.

Si culmea desi era monitorizat de atata timp, tocmai la 1 Decembrie au facut descinderea.

E cam trasa de par, la fel ca in cazul "teroristului" din Arad.

Arestat pentru 29 de zile pentru terorism! Procurorii îl acuză pe un tânăr din Arad de planuri criminale

 

Avocatul arădeanului, Tripona Murgu, susține însă că bombele nu erau altceva decât niște petarde artizanale: ”Bombe în ghilimele, el întotdeauna a spus că a confecționat doar petarde. Pentru el, de mic, de la 16 ani, a fost un hobby confecționarea petardelor”.

 

Anchetatorii au aflat că tânărul era dispus să asambleze și grenade, cel puțin la fel de puternice ca și bombele artizanale

Adica era acuzat pentru ce si-au imaginat procurorii ca ar putea sa faca.


Editat de Deceneus, 02 decembrie 2015 - 10:43 .


#22
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 02 decembrie 2015 - 10:48

Pai da, dar trebuie sa fii idiot sa pui bomba in orasul cu "ai tai", nu?

 

Planul era bine ales, ziua Romaniei si parada cu aceasta ocazie. Putine sanse sa fie unguri ca victime...ca doar nu crede cineva ca s-au inghesuit ungurii sa vada parada cu steaguri romanesti fluturate pe la nasul lor.

Dar cu siguranta ca individul este idiot. Ca toti ceilalti din organizatia din care face parte, care exista doar pentru a semana ura, teama, terorism si cu ce scop? sa redobandeasca "ungaria mare", un concept fals, depasit si inexistent,  doar prin jaful de odinioara si in mintile lor bolnave din prezent.

Sper sa petreaca multi, multi ani in inchisoarea romaneasca, daca plaiurile din libertate nu i-au priit. Si mai sper in reactii din ce in ce mai promte ale autoritatilor romane cu toate ocaziile unde steagul numele si identitatea Romaniei sunt batjocorite de extremisti bolnavi. Pasivitatea si respectarea :"drepturilor" tuturor au indoliat Franta, cel mai recent, dar victime sunt pe tot globul in numele a tot felul de idealuri bolnave...

Sper ca toata boala asta sa fie starpita si sa ramana doar oamenii sanatosi, de orice origine ar fi, in orice parte a lumii.

Este momentul sa aratam ca extremismul nu trebuie tolerat, trebuie starpit, demolat, ingropat si uitat.



#23
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 02 decembrie 2015 - 11:03


Adica era acuzat pentru ce si-au imaginat procurorii ca ar putea sa faca.

 

Inteleg Deceneus ca faci parte dintre cei ce prefera ca acuzatia sa vina pentru ceva real...sa astepte sa explodeze, ca sa existe dovada...

 

Mie, din contra, mi se pare o actiune perfect organizata. SRI nu este o adunatura de boschetari care sta prin parc si face scenarii. Cred ca au mijloacele si experienta necesara sa faca diferenta intre un pericol si o gogorita.



#24
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 02 decembrie 2015 - 11:50

Lasandu-l pe dezaxat la o parte, cum se poate tolera activitatea de finantare a teroristilor de catre acele ONG-uri obscure? 



#25
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 02 decembrie 2015 - 14:12

Inteleg Deceneus ca faci parte dintre cei ce prefera ca acuzatia sa vina pentru ceva real...sa astepte sa explodeze, ca sa existe dovada...

 

Mie, din contra, mi se pare o actiune perfect organizata. SRI nu este o adunatura de boschetari care sta prin parc si face scenarii. Cred ca au mijloacele si experienta necesara sa faca diferenta intre un pericol si o gogorita.

 

Dar parca tot nu se leaga ceva: cum putea sa detoneze o bomba pe care nu apucase s-o asambleze?

Ca daca ieri dupa-amiaza au gasit partile componente acasa la el e clar ca nu aveau cum sa-l prinda cand incerca sa detoneze bomba la parade de 1 decembrie.

Si daca n-avea bomba... l-au prins facand... ce?



#26
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 02 decembrie 2015 - 14:14

Lasandu-l pe dezaxat la o parte, cum se poate tolera activitatea de finantare a teroristilor de catre acele ONG-uri obscure? 

 

Pai pana acum inteleg ca nu se stia ca nenea asta e un potential terrorist. Si inteleg ca e membru al ONGului ala dar nu s-a dovedit ca banii pentru materiale veneau de la ei...inca.



#27
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 02 decembrie 2015 - 14:28

Eu am inteles ca il stiau de mult, ca erau cu ochii pe el, iar aceasta organizatie din care facea parte era finantata de cateva ONG-uri...



#28
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 02 decembrie 2015 - 14:36

Dar parca tot nu se leaga ceva: cum putea sa detoneze o bomba pe care nu apucase s-o asambleze?

Ca daca ieri dupa-amiaza au gasit partile componente acasa la el e clar ca nu aveau cum sa-l prinda cand incerca sa detoneze bomba la parade de 1 decembrie.

Si daca n-avea bomba... l-au prins facand... ce?

 

Ba se leaga foarte bine: perchezitia locuintei a avut loc in noaptea de luni spre marti si nu ieri dupaamiaza.

Nu ma pricep la bombe, asa ca nu stiu daca se pot asambla in o zi sau o ora.

Si omul era monitorizat din august de SRI si din octombrie de procurori, asa ca nu prea era ceva nou. De altfel, liderul local al unei formatiuni extremiste si paramilitare sunt sigur ca ar beneficia in toate tarile de "atentia" cuvenita.



#29
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 02 decembrie 2015 - 15:23

Ba se leaga foarte bine: perchezitia locuintei a avut loc in noaptea de luni spre marti si nu ieri dupaamiaza.

 

Ah, asa inteleg. Probabil am citit in diagonala.



#30
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 02 decembrie 2015 - 21:32

Inteleg Deceneus ca faci parte dintre cei ce prefera ca acuzatia sa vina pentru ceva real...sa astepte sa explodeze, ca sa existe dovada...

 

Mie, din contra, mi se pare o actiune perfect organizata. SRI nu este o adunatura de boschetari care sta prin parc si face scenarii. Cred ca au mijloacele si experienta necesara sa faca diferenta intre un pericol si o gogorita.

Mie mi se pare o cacealma.

 

Omul cumpara cu acte petardele si de pe un site cumpara telefonul mobil.

Daca voia sa puna la cale un asemenea eveniment punea 10 membrii ai miscarii sa cumpere cantitati mici de la piata de la basarabeni, si lua telefonul fara sa dea datele de contact.

Cu petardele respective amplasate intr-un cos de gunoi probabil umplea strada de mizerie, daca era cosul plin.

 

Individul are firma nu-i un retardat care sa faca asemenea gafe in lant.

 

Am impresia ca cei din servcii au nevoie de pretext pentru a pretinde fonduri mai mari cu prilejul legii bugetului pe 2016, iar politicienii au nevoie sa reactiveze o tema de campanie pentru ca nu au alte idei.


Editat de Deceneus, 02 decembrie 2015 - 22:13 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -