Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Sa o ajutam pe Iulia in lupta cu cancerul


302 raspunsuri la acest subiect

#1
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 26 noiembrie 2015 - 16:22

Pe Iulia T am cunoscut-o in 2009, cand am inscris-o la scoala pe fetita pe care am avut-o in ingrijire cativa ani, ca fiind mamica celui mai cuminte si mai bine crescut copil din acea clasa a II-a .Ne-am imprietenit datorita copiilor, eram un grup de 3 , care locuiam in apropiere.Pe vremea aceea Iulia era casnica, se ocupa de casa si de copil. Nemultumita de acest statut s-a apucat la aproape 40 de ani de scoala, pentru a-si implini visul de a deveni asistenta medicala.In 2012 s-a angajat la un cabinet stomatologic si s-a inscris  la Colegiul de asistente medicale, fiind una dintre cele mai serioase si bune studente.In acest context, diagnosticul de cancer mamar , pus in aceasta primavara, cu cateva luni inainte de examenul final, a cazut ca un traznet peste ea si familia ei.Au urmat investigatii amanuntite, verdictul de tumora de stadiul 3 inoperabila fara chimioterapie prealabila, cure interminabile si chinuitoare de citostatice, apoi interventia chirurgicala de mastectomie. Intre 2 cure Iulia a invatat si si-a dat toate examenele, a obtinut cu medie de peste 9 diploma de asistenta, pe care momentan nu o poate folosi...

 

In toata aceasta perioada nu am auzit-o o data sa se planga de ceva.Nici de dureri, nici de cheltuielile uriase pe care le-a avut de suportat, nici macar de faptul ca in conditia ei spala rufe de mana, desi a primit cadou o masina de spalat automata, neavand apa trasa in casa.

Ieri insa a ajuns la limita, si m-a sunat.M-a sunat sa mi spuna ca trebuie sa si faca markerii tumorali si nu mai are niciun ban si daca o pot ajuta cu ceva, cat de putin.Ca medicamentele nesuportate de asigurari o costa 300 de lei /luna,ca pe vremea asta nu poate merge din Pantelimon in Fundeni cu maxi taxi si nu are bani sa ia taxiul-nu va puteti imagina cum arata strazile din Pantelimon in momentul asta, toate in reabilitare, cu gropi si balti in care intri pana la genunchi.

 

Veniturile lor in acest moment sunt de 1100 lei salariul sotului si 200 pe concediul ei medical.E imposibil de supravietuit in conditiile astea.

 

Iulia nu are un calculator functional in acest moment, unitatea e la reparat si speram sa se mai poata repara si in we sa fie gata.O sa ii fac si ei un cont pe DC, sa poata intra in legatura directa cu voi.Pana atunci insa voi fi eu intermediar.Sper din tot sufletul sa reusim sa o ajutam.Cu cat de putin. Vin sarbatorile si tare mult mi-as dori sa aiba niste sarbatori frumoase...

 

Pentru orice donatie voi pune la dispozitie contul meu in lei, si pe cel al prietenei noastre comune, in euro.

 

 

cont in lei- RO 82 RZBR 0000060010938674 Raiffeisen bank, titular Valculescu Laura Nicoleta.

 

cont PayPal- nicollecc@yahoo.it


Editat de caress, 26 noiembrie 2015 - 19:05 .


#2
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 26 noiembrie 2015 - 16:34

Imi pare rau de necazul prietenei tale.

Avand in vedere ca e intr-un stadiu vindecabil, ii urez multa multa sanatate!

Astept(am) conturile [flo2]



#3
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 26 noiembrie 2015 - 16:41

Caress, e de admirat Iulia, pentru modul in care traieste si lupta. Da-ne conturile te rog. Si daca imi permiti propunerea ... cred ca baietelul lor s-ar inscrie bine in campania Craciunului alb de anul asta. Macar copilul sa simta Craciunul, daca parintii stau cu emotia vietii care depinde de bani.



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 26 noiembrie 2015 - 16:42

Am primit toate documentele cerute de regulament.

Multumesc mult caress pentru munca!

 

Mult succes in adunarea de banuti pentru Iulia. Spune-i ca suntem cu gandurile alaturi de ea si daca poate si ea sa se conecteze cu noi - poate i-ar fi de folos acest dialog.

 

[flo2] [flo2] [flo2]



#5
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 26 noiembrie 2015 - 17:01

Off...sigur i-ar fi de mare folos, e tare singurica...Parintii ei sunt departe, tatal e bolnav de cancer si el, abia se descurca ei, daramite sa o ajute pe ea... Prieteni in afara de Madalina si de mine , nu are...

 

Scriu contul de lei, deocamdata:

RO 82 RZBR 0000060010938674 Raiffeisen bank, titular Valculescu Laura Nicoleta.

 

Rugamintea mea mare este sa mi trimiteti pm daca depuneti ceva pentru ca nu am acces la internet banking vreo 2 saptamani si nu am cum sa vad nicio depunere.

 

O sa il inscriu pe George in campania de Craciun.Tare greu e pentru el, saracutul, are o relatie absolut speciala cu mama lui.Dupa operatie a fost externata a 3 a zi, cu o reteta lunga de injectii pe care trebuia sa le cumpere, evident, si sa le faca acasa.El a invatat sa ii faca Fraxiparina, Antibioticul pe branula si celelalte injectii.Urmatoarea cura ar fi trebuit sa inceapa pe 30.11, dar au amanat o pana pe 7.12 din motive de zile libere...e consternat...Inainte de aceasta data trebuie obligatoriu sa isi faca markerii, care costa in jur de 300 de lei.



#6
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 26 noiembrie 2015 - 17:04

Caress, as vrea si eu sa donez. Ai un cont paypal? 

 

Multa sanatate Iuliei! Ma rog pentru ea si familia ei!  [flo2]



#7
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.445 mesaje

Postat 26 noiembrie 2015 - 17:05

Multa, multa sanatate ! [flo]



#8
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 26 noiembrie 2015 - 17:10

Caress, as vrea si eu sa donez. Ai un cont paypal? 

 

Multa sanatate Iuliei! Ma rog pentru ea si familia ei!  [flo2]

Nu, dar probabil ca daca vreau sa o ajut cu adevarat va trebui sa imi fac.O sa merg maine la banca unde am contul curent, sa vad cum se procedeaza.



#9
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 26 noiembrie 2015 - 17:14

Caress, nu trebuie sa mergi la banca. Intra pe www.paypal.com si inregistreaza-te, urmezi pasii de acolo. Iti vine un cod de verificare si daca ai online banking il vezi imediat si dupa ce verifica paypal contul, totul e ok si functional. 

 

Astept sa iti faci cont pe paypal si sigur mai sunt fete din strainatate care ar vrea sa ajute si le va fi de folos un cont paypal.  [flo2]



#10
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 26 noiembrie 2015 - 17:20

Caress, ce si-ar dori George, ce poate aduce Mosul ... ca sanatate mamei lui .. nu e chiar in puterile Mosului.

Poate ne dai niste informatii pe subiectul de Craciun.

Am trimis niste bani acum, din bt.




Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -