Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Mamici de August 2016 (Pepenasi de August 2016)

sarcina august 2016 gravida

1221 raspunsuri la acest subiect

#891
BiancaDejaNu

BiancaDejaNu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 01 mai 2016 - 07:55

Buna dimineata fetelor, Am aflat si noi la morfologia de trim.II ca o sa avem o fetița :) sunt foarte fericita- perfect dezvoltată pana la vârsta aceasta :) Si eu sunt săptămana aceasta in vacanța- pt ca lucrez in învățământ așa ca am avut suficient timp sa ma odihnesc, sa ma duc la piața pentru legume proaspete si sa ma pot gândi la nume de fetița :) In privința caruciorului, noua ni s-au părut mari reducerile de la baby boom așa ca am decis sa plătim atunci un avans si sa il luam la prețul de târg-o sa il plătim integral in luna August atunci cand o sa il si luam de la ei din depozit. Dupa ce am văzut tot ce era acolo am ales cărucior inglesina trilogy- se Închide cu o singura mâna astfel încât mi s-a părut foarte util. In ceea ce privește pătuțul, s-au oferit mai multi prieteni sa ni-l dea pe al lor si sa cumpăram noi doar salteaua...încă ne gândim la aceasta varianta. Cum eu intru in vacanța de vara la finalul lui Iunie am zis ca o sa am suficient timp sa ii fac camera si sa cumpăr lucruri in perioada in care sunt in vacanța. Sărbători fericite :)

 

Sa creasca mare bebelina ta si sa se faca frumoasa si desteapta!

In functie de ce saltea vrei la patut ea poate varia de la 100 la 1000 lei. Tata mi-a luat una de e mai shmechera decat aia din patul nostru :))) Dar bunicul e asa de fericit ca are o nepoata ca deja o rasfata :)))



#892
BiancaDejaNu

BiancaDejaNu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 01 mai 2016 - 07:57

Pe fetita din burtica o simt foarte bine de vreo doua saptamani. E destul de activa, cand stau in pat, dupa ce mananc. Fetita cea mare e foarte incantata ca va avea o surioara.

 Sarcina usoara pana la capat.

Si eu am fost asa fericita cand mi-a spus mama ca o sa mai am o surioara.

Sa fie sanatoase!



#893
Roxanna14

Roxanna14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 104 mesaje

Postat 01 mai 2016 - 10:40

Hristos a înviat!va doresc un Paste fericit alaturi de cei dragi mămici frumoase!

#894
IuliaBlagu

IuliaBlagu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 02 mai 2016 - 04:26

Hristos a Înviat si Paste Fericit, viitoare mamici de pepenași de August! 

Nu am mai intrat de mult aici, suntem un pic îngrijorați de noile schimbări (a fost diagnosticata trombofilia ereditară si o anemie serioasă, care merg mâna in mâna, si s-au indesit contracțiile, care au dus la scurtarea colului, bonus: uter infantil si șanse mici sa duc sarcina la termen). Griji si temeri si tratamente noi! Ne apucam si de injectii, cel mai probabil cu Clexane. Orice, numai sa il aducem pe bebe Sebi pe lume sănătos si cat mai aproape de termen. 

Sper ca voi sunteti bine si ca petreceți frumos aceste Sărbători, alături de cei iubiți.

Va îmbrățișez! 



#895
IuliaBlagu

IuliaBlagu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 02 mai 2016 - 04:54

Si bine ati venit, burtici noi! Sa aveti sarcini ușoare si frumoase. :*

#896
BiancaDejaNu

BiancaDejaNu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 02 mai 2016 - 07:36

Hristos a Înviat si Paste Fericit, viitoare mamici de pepenași de August! 

Nu am mai intrat de mult aici, suntem un pic îngrijorați de noile schimbări (a fost diagnosticata trombofilia ereditară si o anemie serioasă, care merg mâna in mâna, si s-au indesit contracțiile, care au dus la scurtarea colului, bonus: uter infantil si șanse mici sa duc sarcina la termen). Griji si temeri si tratamente noi! Ne apucam si de injectii, cel mai probabil cu Clexane. Orice, numai sa il aducem pe bebe Sebi pe lume sănătos si cat mai aproape de termen. 

Sper ca voi sunteti bine si ca petreceți frumos aceste Sărbători, alături de cei iubiți.

Va îmbrățișez! 

 

Chiar ma gandeam la tine! Odihneste-te mult si ai grija de tine si de Sebica! O sa fie bine! N-are cum altfel. E minunea voastra mica <3



#897
Bebe2iunie

Bebe2iunie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 667 mesaje

Postat 02 mai 2016 - 08:35

Hristos a inviat!

 

Bine ati venit noilor burtici! Sa aveti sarcina usoara in continuare si bebei sanatosi!

 

Iulia fii optimista, stiu multe cazuri cu colul scurtat care au dus sarcina pana aproape de termen, dar trebuie sa stai mai mult in pat.

 

Ionela, bea multa apa cum a spus si Bianca si stai linistita, lichidul variaza. Si eu cand am nascut-o pe Maria am avut f putin lichid, desi nu am avut scurgeri. Tot se intrebau doctorii cum de e asa putin, desi in timpul sarcinii a fost destul de mult.

 

Si intre fetele mele va fi o diferenta de 5 ani. Vedem cum vor fi relatiile intre ele. Desi il au si pe Rafael intre ele, care poate va face sa nu se simta diferenta de varsta.

 

Spor la cumparaturi ptr bebe si sarbatori fericite in continuare!



#898
RoxanaSandoiu

RoxanaSandoiu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 02 mai 2016 - 09:34

Va multumesc tuturor pentru urarile de bun venit! O zi relaxata va doresc, alaturi de cei dragi!

Multa sanatate mamicilor care au probleme in sarcina! Va admir pentru forta de care dati dovada!



#899
RoxanaSandoiu

RoxanaSandoiu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 02 mai 2016 - 09:37

Vroiam sa va intreb, aveti probleme cu tranzitul intestinal (constipatia, de fapt)? Ce v-au zis medicii vostri? Eu nu prea mananc fructe, niciodata nu am fost fan si...este foarte greu, din acest punct de vedere...



#900
BiancaDejaNu

BiancaDejaNu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 02 mai 2016 - 11:16

Vroiam sa va intreb, aveti probleme cu tranzitul intestinal (constipatia, de fapt)? Ce v-au zis medicii vostri? Eu nu prea mananc fructe, niciodata nu am fost fan si...este foarte greu, din acest punct de vedere...

Eu ma mai constip din cand in cand, dar nu grav. Eu mananc mai multe legume crude decat fructe. Cu carnea fiarta nu ma mai impac.. asa ca e mai mult hormonal... 3 fructe pe saptamana tot pap... cu doctorul nu am vorbit despre constipatie ca nu e grav si e normal...

 

Azi Daria mea a facut 24 de saptamani [deziuata]





Etichetat si cu sarcina, august, 2016, gravida

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -