Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Mamici de August 2016 (Pepenasi de August 2016)

sarcina august 2016 gravida

1221 raspunsuri la acest subiect

#21
Bebe2iunie

Bebe2iunie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 667 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 09:39

Imi pare rau ca trebuie sa asteptati asa mult pentru ecograf. Sigur va fi bine. Ca sa va ridic moralul, va amintesc ca pe vremuri nici vizite la doctor nu se prea faceau si se nasteau bebei sanatosi.

La noi in Romania e prea la moda sa faci f multe vizite la eco. Pe de alta parte uneori sunt f utile, pot preveni anumite probleme.

 

Nu stiu de tensiune asa mica, cum o aveai inainte de sarcina? Uneori scaderea tensiunii brusc poate fi semn de alarma. Alteori nu... Poate e normal la inceputul sarcinii. Discuta cu doctorul. Eu o am 9 cu 5, 10 cu 6 de multi ani.



#22
ingrid16

ingrid16

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 14:34

Hello, mamici! Ma bucur atunci cand vad atata bucurie si atat de mult entuziasm! Astazi, am mers si eu la medic si am facut ecografie 4D ... mi-am vazut mogaldeata! Sunt in 6 saptamani (varsta sarcinii) si 5 saptamani si 5 zile (varsta gestationala). Cel mai probabil va veni pe lume in jurul datei de 18 august. Bebestrumf era planificat pentru sfarsitul anului viitor, dar se pare ca vrea sa ne cunoasca si sa ne bucure inimile mai devreme. Deja am inceput sa am grija de alimentatie (fructe, legume si cat mai sanatos) si deja caut informatii cu privire la medici, analize, nastere la stat sau privat. De aceea, tare mult as vrea sa imi spuneti voi cum procedati. Eu de exemplu, am un pachet business la Medlife, care imi asigura analizele (cele uzuale de sange, hepatite, Lysteria, hiv, sifilis, etc.) in mod gratuit. Ecografia in acest caz am platit-o, pentru ca dr are un aparat care nu este suportat de abonamentul meu. Inca nu sunt sigura daca vreau sa merg in continuare pe directia privata sau sa imi aleg un medic "de stat"...caut avantaje si dezavantaje pentru ambele situatii, astfel incat sa fiu sigura ca iau decizia cea mai buna pentru mine, bebe si intreaga familie :) Voi unde mergeti? La ce medic? Ce costuri aveti pana acum? Recomandati ceva? Va pup! 



#23
Lillly1

Lillly1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 19:23

Multumim frumos! Cu mare nerabdare asteptam Eco,dar aici la noi spre mirarea mea Eco se face odata in 9 luni!!! [fal]  Eu insa sper ca saptamana aceasta sa primesc consultatia ginecologului in legatura cu dureri pe dreapta jos care sunt periodice dar puternice. Am o intrebare legata de TA ,mai are cineva 80/40 sau 75/35 mmHG? Pentru ca eu 2 zile nu ma pot da jos din pat.... [zirea]

Buna seara! Dureri in partea dreapta jos am avut si eu pe la 4-5 sapt. Dupa prima eco dr mi-a spus ca vede un chist pe ovarul drept dar ca cel mai probabil este sacul galben si  de acolo durerile. Dupa aprox o sapt s-au mai rarit iar acum nu mai doare deloc.



#24
Bebe2iunie

Bebe2iunie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 667 mesaje

Postat 19 decembrie 2015 - 09:11

Buna dimineata!

 

Ieri pentru prima data am "dat la rate". Sincer sa fiu pana dupa-amiaza m-am simtit ok dupa. Altfel, am avut zile in care mi-a fost greata mai toata ziua.

Dureri am avut si eu o perioada, acum vad a au incetat.

Ingrid bine ai venit in randul viitoarelor mamici. NU stiu ce sa spun, nu sunt din Bucuresti.



#25
ingrid16

ingrid16

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 19 decembrie 2015 - 12:30

Buna dimineata! Ieri pentru prima data am "dat la rate". Sincer sa fiu pana dupa-amiaza m-am simtit ok dupa. Altfel, am avut zile in care mi-a fost greata mai toata ziua. Dureri am avut si eu o perioada, acum vad a au incetat. Ingrid bine ai venit in randul viitoarelor mamici. NU stiu ce sa spun, nu sunt din Bucuresti.

 

Buna, bebe2iunie! Multumesc pentru primire. In cate saptamani esti?

 



#26
doina88

doina88

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 238 mesaje

Postat 19 decembrie 2015 - 16:05

Am fost si eu aseara la eco! M-am indragostit.Am 7 saptamani si o inimioara puternica.E un moment unic..frumos!



#27
Bebe2iunie

Bebe2iunie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 667 mesaje

Postat 19 decembrie 2015 - 18:31

Buna, bebe2iunie! Multumesc pentru primire. In cate saptamani esti?

 

Cam 7 saptamani am.

Vad ca mi-e din ce in ce mai rau... Astazi am mancat mai mult fortat. Nu mai stiu ce sa mananc.

 

Doina f emotionant. Ar trebui sa merg si eu saptamana viitoare, sa vedem daca o mai gasesc pe doctorita sau aman dupa sarbatori. Cand am mers prima data la ecograf nu s-a vazut decat vezicula vitelina, era prea devreme.



#28
InaTina

InaTina
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 19 decembrie 2015 - 21:28

  • Bună seara burtici de august! Bine v-am găsit! De cateva zile am descoperit si noi minunea! Conform internetului as avea dpn pe 24 august.odiseea e abia la început!
  • Daca vreti să comunicăm mai mult si mult mai simplu mă găsiti pe facebook cu acelasi id Ina Tina .Am creeat si un grup special doar pentru noi ,burticile de august 2016.
  • Seara frumoasă sa aveti


#29
Lillly1

Lillly1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 20 decembrie 2015 - 15:14

Cam 7 saptamani am.

Vad ca mi-e din ce in ce mai rau... Astazi am mancat mai mult fortat. Nu mai stiu ce sa mananc.

 

Doina f emotionant. Ar trebui sa merg si eu saptamana viitoare, sa vedem daca o mai gasesc pe doctorita sau aman dupa sarbatori. Cand am mers prima data la ecograf nu s-a vazut decat vezicula vitelina, era prea devreme.

Si eu ma simt destul de rau. Greturile au inceput cam pe la 6 sapt. Numai gandul la mancare gatita ma face sa dau la rate. Mananc f multe fructe. Poti incerca si tu. Pe mine mai ma linistesc iar meniul meu de seara e painea prajita cu branza. Sper sa nu dureze mult perioada asta de rau...



#30
anamanu

anamanu
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 21 decembrie 2015 - 13:55

Salutare mamici de august,

 

De curand am aflat ca si noi vom avea un mini bebe in luna augus in jurul datei de 20 :), asa ca nu pot cuprinde in cuvinte cata bucurie am simtit si inca simtim.

Ma bucur tare ca am gasit acest forum unde sper sa impartasim cat mai mult din situatiile prin care vom trece de-a lungul acestei perioade.

Momentam am 5 saptamani si 2 zile, asa ca nicio simptoma deocamdata, pe 5 ianuarie am prima vizita la doctor unde sper sa fie totul in parametrii normali.

 

Va imbratisez pe toate si sper sa avem sarcini cat mai usoare si fara probleme!!!

 

p.s. Ina Tina, poti posta pls numele exact al grupului de pe FB pentru ca nu reusesc sa il gasesc? multumesc mult :)


Editat de anamanu, 21 decembrie 2015 - 15:58 .




Etichetat si cu sarcina, august, 2016, gravida

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -