Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 1 voturi

Mos Craciun 2015


120 raspunsuri la acest subiect

#11
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 19 noiembrie 2015 - 15:58

Helbi ne povestea despre un caz....poate ne aduce detalii despre el!?


Editat de alinuk, 19 noiembrie 2015 - 16:43 .


#12
helbi

helbi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.545 mesaje

Postat 19 noiembrie 2015 - 22:30

In vara am fost la slujba de Sf Maria intr-un lacas deosebit. O biserica de lemn inaltata in Rosiori de Vede PT COPII SPECIALI! Sunt copii orfani, abandonaţi din leagăn, din familii dezbinate, cu părinţi aflaţi la închisoare, cazuri sociale şi altele. Sunt ca. 250 de copii cu varste intre 6-18 ani. Traiesc 4 in camera, in apart de 4 camere date de primarie. Cumnatul meu a fost cu Parintele si a vazut unde stau, le-a cumparat mancare si am dus 3 saci cu haine si incaltaminte de la copii nostri. In ziua de Sf Maria erau la biserica vreo 25. Cuminti, curati. Dupa ce s-au impartasit si au primit cate un Burni de la nepotelul meu, le-a spus Parintele sa nu plece ca vor primi, in zi de sarbatoare, fiecare CATE O FELIE DE PIZZA.

Noi am aflat de cazul lor din revista Lumea Crestina si ma gandeam. daca se poate, macar acum la Craciun sa-i trimitem Parintelui niste bani sa le puna ceva pe masa. 
Pun mai jos si articolul de unde noi am aflat de ei.
 

 

Cei care doresc să întindă o mână de ajutor copiilor fără de familie aflaţi în grija Centrului de Asistenţă Socială Roşiorii de Vede o pot face la următoarele date de contact:
Departament Asistenţă Socială
Parohia Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica
Preot paroh Simeon Gabriel Palamaru
Roşiorii de Vede, jud. Teleorman
Tel.: 0767.747.542
Cont BCR: RO64 RNCB 0246 0115

 


Editat de helbi, 19 noiembrie 2015 - 22:43 .


#13
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 19 noiembrie 2015 - 22:43

Helbi cum sa facem? Sa viram bani direct in contul parintelui sau sa ii transmitem cumnatului tau sa se duca el la copii cu ceva?

Cum zici?

 

Si cine mai doreste sa doneze bani ar putea sa o faca direct in contul de pe linkul pus de Helbi.



#14
helbi

helbi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.545 mesaje

Postat 19 noiembrie 2015 - 22:46

Alina, cumnatul meu locuieste tot in strainatate si noi nu ajungem acum in tara. Cel mai bine ar fi direct in contul Parintelui, zic eu. Copii au nevoie de orice: mancare, cosmetice, paturi, saltele, prosoape, lenjerii...orice. Dar el stie cel mai bine, de ce are nevoie fiecare copil...



#15
mihaela77O

mihaela77O

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.629 mesaje

Postat 20 noiembrie 2015 - 07:02

Imi pare rau,ca nu va mai pot fi alaturi in aceasta campanie,dar din fericire pt noi,am reusit sa plecam in Anglia,sperand la o viata si un viitor mai bun pt Mihai,si nu numai!

Incerc sa raman totusi alaturi macar prin donatii atunci cand voi putea!

Mult succes!



#16
mihaela77O

mihaela77O

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.629 mesaje

Postat 20 noiembrie 2015 - 07:03

Imi pare rau,ca nu va mai pot fi alaturi in aceasta campanie,dar din fericire pt noi,am reusit sa plecam in Anglia,sperand la o viata si un viitor mai bun pt Mihai,si nu numai!

Incerc sa raman totusi alaturi macar prin donatii atunci cand voi putea!

Mult succes!



#17
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 20 noiembrie 2015 - 09:02

Mihaela iti multumim pentru ce ai facut pana acum pentru copiii din campaniile noastre.

 

Si iti dorim  o viata minunata si un viitor pentru voi si copiii tai, asa cum meritati.

 

Big hug!



#18
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 noiembrie 2015 - 11:10

Eu sunt de parere ca e mai bine de trimis copiilor ceva (materiale sau produse alimentare) decat sa dam bani parintelui.

#19
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 20 noiembrie 2015 - 11:17

Mirela, stiu ca s-a discutat despre o asociatie /un O.N.G desprecopii. S-a concretizat ? Este functionala ? Ma gandesc ca daca se aduna niste banuti, ar trebui manageriati prin conturile undei asociatii pt a fi in regula din totate punctele de vedere. Mihaela (careia ii multimim mult pt ajutorul din anii din urma) nu ne mai poate ajuta cu conturile asociatiei ei si atunci vine intrebarea: cine isi asuma responsabilitatea? 



#20
helbi

helbi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.545 mesaje

Postat 20 noiembrie 2015 - 13:37

Buna ziua Mirela,

de-a lungul anilor m-am IMPLICAT efectiv in actiuni umanitare, nu doar am dat “sfaturi pretioase” despre ce ar trebui sa faca cei care, si-au luat din timpul lor si al familiei, ca sa ofere bucurie unor copii mai putin fericiti de soarta.

Stiu ce presupun aceste actiuni. Pe costuri proprii am mers la diverse amice in Frankfurt si in afara lui, la ore tarzii din noapte, carand dupa mine un copil mic, pe care nu aveam cu cine sa-l las acasa, ca sa iau de la ele diverse lucruri pe care le-au donat. Le-am sortat singura si am facut pachete, iar fetele pot confirma, ca am trimis si la Galati, si la Bucuresti, si la Cluj, Comanesti. Toate pe costurile mele de transport, pt ca, daca, la actiunile din tara, transportul ba a fost sponsorizat, ba s-a alocat (cum e si normal) din bugetul campaniei, la cele care trimitem din afara, sau mie cel putin, nu mi s-a alocat nici un cent pebtru asa ceva. Si-mi amintesc ca am platit peste 200 euro, transporturile de-a lungul timpului. In paralel, am participat la donatii in bani, la licitatii si tombole ca sa ajut la strangerea de fonduri.

Este pentru prima data cand propun un caz, unde am fost personal in vara, dar unde nu pot merge acum. Unde nevoile sunt asa de mari, ca nici nu ai stii cu ce sa incepi. Si tu propui sa se cumpere produse. Cine ai vrea sa faca treaba asta? Te angajezi tu? Ca fetele implicate nu au timp si nici energie si motivatie poate nu mai au. Este dat acolo nr de telefon al Parintelui, poti sa.l suni si sa-l intrebi personal de ce e nevoie, asta daca tot vrei sa te implici, si propui sa nu i se dea lui banii ca sa ia ce stie ca ar avea nevoie efectiv copii, nu ce presupunem noi ca le-ar trebui… Stiu ca Parintele mai vine si la Bucuresti, deci cred ca ar putea eventual sa ridice el produsele. Dar revin cu intrebarea: cine merge sa le cumpere? Cine are timpul asta si energia necesara?

 

Daca se poate sa fie ajutati, e f ok, daca nu, ii va ajuta cu siguranta Dumnezeu, ca nu degeaba acets Parinte, reprezentant al Domnului, se lupta pentru ei!

 

Si cu acest mesaj, eu ma retrag definitive de la orice actiune umanitara de pe DC! Sunt o gramade de cazuri unde imi pot gasi locul sa ajut….cine vrea sa o faca pentru copii astia, are acolo un numar de cont……Multumesc fetelor cu care am colaborat de-a lungul timpului!

 

 

 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -