Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bucurati-va de tot ceea ce aveti acum...

viata destin moarte

8 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 18 noiembrie 2015 - 13:10

Bucurati-va de tot ceea ce aveti acum...spune un tata cu o tristete care trece dincolo de ecranul computerului/

 

Am primit acest mesaj de la un tata la un articol de la Desprecopii

 

Din pacate nu stim cand murim. Eu ca tata tocmai am descoperit ca ambii mei copii au o boala genetica (unul are aproape 7 ani si de un an e la pat, nu mai poate face nimic, si o fetita de aproape 4) - o boala care se intampla la 1 din 100000 de copii si nici nu e cunoscuta sau tratabila (Batten-, forma Jansky-Bielschowsky). La inceput copiii se dezvolta normal pana la 4 ani, apoi incep sa se deterioreze usor usor si sfarsesc la pat, orbi cu asistenta pentru respiratie si sonda nazo-gastrica pentru hranire. Asa ca ce sa le explic eu copiilor despre moarte ? Ca stra-bunicu traieste si are 86 de ani, si ei nu vor ajunge macar la o optime din varsta lui ? Ca sa nu mai vorbim de scoala ... sau liceu ... Numai bine, - bucurati-va de tot ceea ce aveti acum si nu va plangeti !

 

comentariul este de la articolul: Mami, ce inseamna moartea?

 

m-a miscat si intristat acest mesaj.



#2
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 18 noiembrie 2015 - 13:59

of Doamne, sunt fara cuvinte in fatza unui asemenea mesaj. Nici nu stiu ce sa-i zic. Poate cat mai putina suferinta copiilor, si sa reziste cat au copiii nevoie de el. Ca dupa aia oricum nimic nu o sa mai aiba sens. Si sper din suflet ca o minune sa se intample in viatza lui si a copiilor!



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 18 noiembrie 2015 - 16:13

In majoritatea cazurilor oamenii ignora o gramada. Nici macar nu se gandesc la ele. Sau se gandesc de genul (ok imi pare rau, bine ca nu e cazul meu). In clipa in care problema devine personala li se schimba viziunea complet. Apare furia, deznadejdea, tristetea, revolta, atunci realizeaza si accepta ca da... se intampla. Atunci ajung sa pretuiasca ceea ce nu mai au. Iar in jurul lor ceilalti nu se vor gandi, sau se vor gandi pasager si vor raspunde ok imi pare rau si in timp ce vor pleca mai departe vor gandi - bine ca nu e cazul meu.



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 18 noiembrie 2015 - 16:15

Asa e, in fiecare zi uitam sa ne gandim la cat de fericiti suntem.

Iar mesajul acestui tatic m-a ravasit pur  si simplu...



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 noiembrie 2015 - 22:30

Eu nu gasesc cuvinte potrivite intr-o situatie ca asta, pur si simplu toate cuvintele mi se par lipsite de sens, de sensibilitate, poate altii mai priceputi pot ajuta, pot spune ceva incurajator, eu ma blochez... :(

 

Iar cat despre sa ma bucur de ce am, aici tare as vrea sa ma invete cineva cum sa fac asta, de unde stiu care e nivelul maxim de bucurie, cum il ating si mai ales cum paatrez starea aata de spirit, pe care as asemui-o cu un abur..puf! Care se destrama imediat...



#6
Kiwiana

Kiwiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 18 noiembrie 2015 - 22:52

Ca si voi sunt fara cuvinte in fata unui astfel de mesaj si ma regasesc in ce au spus Marius si andaghe. E atata suferinta pe lumea asta!

 

PS Marius - am tras cu ochiul pe File din povestea mea...., frumos, trist dar f frumos



#7
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 20 noiembrie 2015 - 11:43

imi pare rau de situatia tatalui... e crunt

 

cand am vazut titlul subiectului, m-am gandit ca mesajul era sa ne bucuram cu totii ca deocamdata traim in pace si avem tot ce ne trebuie, pentru ca tare ma tem sa nu izbucneasca vreun razboi care sa ne afecteze si pe noi in mod direct...



#8
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 20 noiembrie 2015 - 12:13

Doamne fereste de un asemenea necaz! Nici nu stii cand vine nenorocirea, tip-til, pe neanuntate, intr-o zi ca oricare alta. Cand o banala durere de spate este de fapt cancer pulmonar cu metastaze osoase, cand un ganglion inflamat al copilului este suspicionat leucemie, cand un puseu de tensiune devine un AVC.

 

 

Nici eu nu stiu sa ma bucur de ce am, mereu apare cate-o nefacuta, parca in ciuda, sa-mi stricefericirea. Suntem bine, sanatosi, in viata! Am ajuns sa ma bucur de aceste lucruri, restul sunt toate trecatoare! 



#9
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 noiembrie 2015 - 19:31

Ca si voi sunt fara cuvinte in fata unui astfel de mesaj si ma regasesc in ce au spus Marius si andaghe. E atata suferinta pe lumea asta!

 

PS Marius - am tras cu ochiul pe File din povestea mea...., frumos, trist dar f frumos

Apreciez.





Etichetat si cu viata, destin, moarte

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -