Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Decembrie 2015 (Minuni de Decembrie) Cap. 9 - Au inceput sa apara bebelusii mult asteptati


584 raspunsuri la acest subiect

#21
Mihaaaaa

Mihaaaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 345 mesaje

Postat 16 noiembrie 2015 - 14:43

Ei asa da....Monyque iti multumim ca iti faci timp si intri si ne tii la curent cu evolutia nepotelului nostru Albert ...Sa fiti sanatosi si sa aveti o viata lunga si frumoasa!

Bluekidooooosa va traiasca minunea de fetita....ufa ce bine ca ai scapat cu bine....sper sa-ti revii repede avand in vedere complexitatea operatiei si sa te bucuri pe deplin de motata ta 

Deci un nepotel si o nepotica...care-i la rand?:)))

Noi am terminat cumparaturile, bagajul meu e gata...

Fata mea e intr-o agitatie permanenta, se simte capusorul cand in coaste in dreapta cand in stanga....iar cu picioarele loveste in usa:))))
Acum ne rugam la Dummnezeu sa stea cat mai mult in burta ...

Sa va binecuvanteze Dumnezeu pe toate si pe toti ingerasii vostri !!!!!

Pupici


Editat de Mihaaaaa, 16 noiembrie 2015 - 14:43 .


#22
Mihaaaaa

Mihaaaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 345 mesaje

Postat 16 noiembrie 2015 - 14:45

S-a trezit motata :) am simtit ca sughita mai devreme...lovituri slabute...sughitat asa mai pe silent dar am simtit-o....ramane fara loc micuta probabil...m-am panicat ca asa peste noapte devenise cumintica...

Noi facem maine 35 sapt...am asa un feeling ca pana la sf lunii facem cunostiinta cu bebe...nu stiu de ce...Mama spune ca ma stresez eu prea tare...ea vine cand vrea dar.. Azi am vazut pe slip o bucatica mica mica de secretie gelatinoasa ( scuze pt detalii) si ma gandesc ca poate incep sa elimin treptat si dopul. Am citit ca sunt cazuri cand elimini dopul deodata eventual cu firicele de sange...sau il poti elimina treptat ( fara sa iti dai seama).

Acu' fie cum o vrea Domnu'... Sa vina motata pe lume sanatoasa...asta e cel mai important.

Asa am citit si eu ca poti elimina dopul fara sa sti....iti dai seama ca daca il elimini cand faci pipi :((((  depinde de cantitatea de mucus gelatinos , insa suna dr ca sa fii mai sigura, nu sta !!!!



#23
Mihaaaaa

Mihaaaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 345 mesaje

Postat 16 noiembrie 2015 - 14:48

Bluekidoo, se pare ca fetița ta chiar nu s-a lăsat așteptată. Te felicit! Este o fetiță scumpă și foarte puternică, din câte spui. Sa fiți sănătoase amândouă!

Deci avem doi bebelusi harnici. Oare care va fi al 3-lea [hia] ?

Știu ca dopul gelatinos are în consistenta lui firișoare de sânge. E rozaliu.  Și poate apărea chiar cu 2 săptămâni inainte sau înainte de inceperea travaliului:d. 

Fetele  care ați mai fost răcite,  cât a durat la voi răceală? Eu am aproape 10 zile și nu da semne sa plece. Am căile nazale pline de puroi și începe sa mă doară și o ureche. Ce sa mai fac sa treacă.??

Offf....pai nu prea ai ce face Dana....oscilococcinum , paracetamol pana la 3 pe zi, si in loc de ceaiuri de plante mi-am facut mult ceai de coji de lamaie(un fel de infuzie) baut cu miere.....cantitati uriase, ca sa te hidratezi puternic....si vitamina c cu propolis ....hai fa-te bine repede ca acus vine bebe:))))))



#24
maryia13

maryia13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 601 mesaje

Postat 16 noiembrie 2015 - 14:52

Asa am citit si eu ca poti elimina dopul fara sa sti....iti dai seama ca daca il elimini cand faci pipi :(((( depinde de cantitatea de mucus gelatinos , insa suna dr ca sa fii mai sigura, nu sta !!!!
Offf...aici nu e cu sunat medicul... Cand e urgenta/ de nascut sau mai stiu eu ce...fie te prezinti la cabinet fie la spital...au alte reguli si nemtii astia...de nascut nasti cu moasa...la spitalul care il alegi tu ..abia joi am programare la spital pt inregistrare :) plus ca dr meu este in concediu :). O sa vad cum o sa decurga lucrurile de acum...daca apar dureri...contractii regulate...o sa merg direct la spital... Incerc sa raman pozitiva oricum...si optimista ca poate nu se grabeste fetita chiar asa ... :)

Editat de maryia13, 16 noiembrie 2015 - 14:53 .


#25
Mihaaaaa

Mihaaaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 345 mesaje

Postat 16 noiembrie 2015 - 14:58

Offf...aici nu e cu sunat medicul... Cand e urgenta/ de nascut sau mai stiu eu ce...fie te prezinti la cabinet fie la spital...au alte reguli si nemtii astia...de nascut nasti cu moasa...la spitalul care il alegi tu ..abia joi am programare la spital pt inregistrare :) plus ca dr meu este in concediu :). O sa vad cum o sa decurga lucrurile de acum...daca apar dureri...contractii regulate...o sa merg direct la spital... Incerc sa raman pozitiva oricum...si optimista ca poate nu se grabeste fetita chiar asa ... :)

Marya singurul lucru la care ma gandesc e ca daca dopul s-a eliminat trebuie obligatoriu sa vezi cum e colul....Poate fi bine mersi inchis si nu e nicio problema...poti sta si 2 saptamani asa....dar daca s-a deschis si colul exista risc de infectii .... sper din tot sufletul sa gresesc insa menirea dopului este sa asigure protectie impotriva factorilor externi...

Mergi la urgenta....minti si tu ca ai dureri mari si sa-ti faca un control....Daca ai colul inchis e de bine

pupici si sa fie bine !!!!! Dar nu mai sta deloc...



#26
enadera

enadera

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 16 noiembrie 2015 - 15:20

Bebemic, e complicata problema cu teroristii si mie imi este teama de ei. Poate reusesti sa il ia cineva pe Dragos de la scoala ca sa nu fie singur. Tu trebuie sa gasesti cea mai buna solutie ca sa stai linistita, ca poate daca as fi eu l-as lua mai devreme de la scoala. Depinde cum este situatia. Oricum indiferent ce hotarare ei incearca sa fii linistita cu ea.

 

Maryia, si eu am avut zile pe la 35,36 saptamani cand nu era atat de activa ca de obicei, dar am asteptat cate o jumatete de zi, o zi si si-a revenit. Incearca sa ai grija de motata ta sa mai stea la caldurica pana cel putin la 37 saptamani.

Eu acum o simt mereu, probabil ca nu prea mai are loc si orice miscare, orice intindere, oricat de mica ar fi, o simt. Chiar ii ziceam sotului de ce nu vrea burta asta a mea sa mai creasca ca sa aiba si ea loc si eu sa nu ma mai simt ca plesnesc.

 

Anca, suntem bine, de vreo saptamana cand ma trezesc noaptea si ma duc sa fac pipi, nu iese mai nimic, parca as avea supapa, cu toate ca am vezica plina, stau cate 2,3 min si fac cu picatura, in fiecare seara la fel, nu-si revine decat ziua. E foarte ciudat :) Tu cum mai esti cu colul, la mine nici nu se mai paote masura, e prea jos, ce o fi o fi de acum incolo. Stam cuminti si asteptam.

 

Dana_green, eu am scapat de raceala toata sarcina, bine ca stau in casa nici n-as fi avut de unde sa iau virusi :), dar am deviatie de sept si mi se infunda nasul destul de rau, pentru asta m-a salvat spray-ul cu apa de mare hipertronic nu isotonic, adica cel cu sare putin mai multa. Poate te ajuta si pe tine. Si poti sa iei Paracetamol.

 

Cred ca am inceput si eu de ieri sa constientizez contactiile. Nu au fost multe, nu le-am numarat/cronometrat dar aseara m-a cam durut burta si mi se tot intarea.



#27
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 16 noiembrie 2015 - 15:44

Intrebare: ce fel de termometru ati cumparat? Eu am deja unul care afiseaza in cateva sec de la omron, pe care il folosesc la fetita si acum am luat unul care afiseaza cica instant. Dar a costat doar 28 lei. ..nu stiu daca sa am incredere.

 

 



#28
mihacris72

mihacris72

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 16 noiembrie 2015 - 15:47

Buna ziua mamici si burtici , sper ca sunte-ti bine si voi si bebeii vostri . 

Felicitari Bluekidoo !!!! Sa iti traiasca fetita si sa va bucurati de ea .

Acum  sa va dau si vestile despre noi. Zic noi pt ca pe data de 5.11.20215 la ora 11.30 a venit pe lume printesa mea ,prin cezariana la urgenta pt ca aveam dilatatie maxima iar fata nu era intoarsa, cam devreme la 34sap si 3 zile si cam micuta , doar 1995 gr, dar important era ca era bine repira singura . si dupa o saptamana de stat in incubator  si doar doua zile de stat in patut  SURPRIZA ne suna dr si ne da vestea cea mare o putem lua acasa. Asa ca de sambata seara suntem fffffffoarte fericiti ca suntem suntem in formula intreaga acasa. 

Va urez sarcina usoara in continoare si nastere la ternens .



#29
Bebe2mic

Bebe2mic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 16 noiembrie 2015 - 15:48

Intrebare: ce fel de termometru ati cumparat? Eu am deja unul care afiseaza in cateva sec de la omron, pe care il folosesc la fetita si acum am luat unul care afiseaza cica instant. Dar a costat doar 28 lei. ..nu stiu daca sa am incredere.

 

Eu am pêntru Dragos unul de ureche, dar nu e bun pentru bebici mici.  O sa merg la farmacie sa vad ce imi recomanda. Iar pentru baie, am avut la baietel si tot asa o sa imi iau si acum, cadita cu termometru inclus, a fost foarte buna si nu am avut niciodata probleme ca nu ar fi apa la temperatuta potrivita .



#30
Bebe2mic

Bebe2mic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 16 noiembrie 2015 - 15:51

Felicitari Mihacris, sa fiti sanatosi si va bucure viata !!!!  

 

Da ce de bebici grabiti avem noi aici !!!!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -