Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 1 voturi

Rusinarea copilului


24 raspunsuri la acest subiect

#11
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 11:49

Cine inspira cuiva frica, vina sau rusine, nu-si face un serviciu nici lui nici celorlalti. Scopul este doar manipularea. E valabil si la copii si la adulti.

Educati-va copiii in asa fel incat sa nu aiba niciodata nevoie de dezvoltare personala. Nu spun ca e usor, spun doar ca nu e imposibil. Dar pentru asta trebuie sa va cunoasteti intai foarte bine pe voi, sa puteti intelege ca orice cuvant rostit in fata copilului are repercursiuni nebanuite asupra viitorului lui.



#12
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 11:52

Fie`mea nu stie ce e traditionalul "nu ti-e rusine ?" , raspunde invariabil ca nu. Adica nu de rusine / nerusine face lucrurile :-)

Chiar zilele trecute ma gandeam ca nu cred ca am bifat treaba asta cu rusinea, nu stiu de ce. Cred ca am gasit mereu alte explicatii pentru diferitele comportamente.

 

Si fie-mea, tot la fel imi raspunde, cand o intreb daca nu-i e rusine.  Nu. :D



#13
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 16:50

 

Educati-va copiii in asa fel incat sa nu aiba niciodata nevoie de dezvoltare personala.

 

Nu inteleg de ce dezvoltarea personala e ceva rau...



#14
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 18:54

Nu inteleg de ce dezvoltarea personala e ceva rau...

Nu in sensul asta am facut afirmatia. Departe de mine gandul c-ar fi ceva rau.

 

De ce sa repari ceva la maturitate, cand poti creste din prima niste viitori adulti echilibrati? Mai mult chiar, cati dintre adultii de azi realizeaza ca au diverse probleme pe care si le rezolva prin dezvoltare personala? De ce am crede ca ai nostri copii o vor face?



#15
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 20:25

Nu in sensul asta am facut afirmatia. Departe de mine gandul c-ar fi ceva rau.

 

De ce sa repari ceva la maturitate, cand poti creste din prima niste viitori adulti echilibrati? Mai mult chiar, cati dintre adultii de azi realizeaza ca au diverse probleme pe care si le rezolva prin dezvoltare personala? De ce am crede ca ai nostri copii o vor face?

Doar ca dezvoltarea personala nu înseamnă neapărat ( de fapt pentru mine nu sineamna deloc) corectia unor probleme ci poate însemna pur și simplu învățare, extinderea ariei de cunoștințe,  de abilități. .. 

Altfel înseamnă ca ne naștem prefecți și n-avem nevoie sa "investim" în noi înșine niciodată în niciun fel....



#16
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 13 noiembrie 2015 - 01:19

Doar ca dezvoltarea personala nu înseamnă neapărat ( de fapt pentru mine nu sineamna deloc) corectia unor probleme ci poate însemna pur și simplu învățare, extinderea ariei de cunoștințe,  de abilități. .. 

Altfel înseamnă ca ne naștem prefecți și n-avem nevoie sa "investim" în noi înșine niciodată în niciun fel....

Da, extinderea unor abilitati, plus sa repari ce-au stricat altii prin implementarea unor programe decare nu aveai nevoie.



#17
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 13 noiembrie 2015 - 09:25

Da, extinderea unor abilitati, plus sa repari ce-au stricat altii prin implementarea unor programe decare nu aveai nevoie.

 

Asta cu implementarea programelor suna ca si cum ai vorbi de computere de pe care instalezi/dezinstalezi softuri.

 

Eu cred ca termenului de "dezvoltare" I se poate da cu greu o conotatie negativa. In opinia mea dezvoltarea are legatura cu invatarea, cresterea si nu vad cu poate fi legata de necesitatea inlaturarii efectelor nedorite ale unor experiente la care ai fost expus fara voia ta.

 

Poate ca ar fi mai usor de inteles daca ai exemplifica.



#18
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 13 noiembrie 2015 - 09:31

Off-topic: de exemplu si psihologii/consilierii recurg la ore de dezv pers pentru a invata/inlatura efectele expunerii la problemele altora... Dar nu e cazul aici, e doar un exemplu ca uneori dezv personala se foloseste ca mecanism de aparare pentru situatii de care nu esti invatat in copilarie, deosebite de normalitate...

 

Edit: dar bineînțeles ca nu e ceva rau, avem nevoie, cred, toata viata sa mai invatam cate ceva


Editat de andaghe, 13 noiembrie 2015 - 09:33 .


#19
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 13 noiembrie 2015 - 12:00

Asta cu implementarea programelor suna ca si cum ai vorbi de computere de pe care instalezi/dezinstalezi softuri.

 

 

Exact asa am vrut sa sune. Creierul uman este un imens computer in care instalam si dezinstalam toata viata programe. 

 

 

Off-topic: de exemplu si psihologii/consilierii recurg la ore de dezv pers pentru a invata/inlatura efectele expunerii la problemele altora... Dar nu e cazul aici, e doar un exemplu ca uneori dezv personala se foloseste ca mecanism de aparare pentru situatii de care nu esti invatat in copilarie, deosebite de normalitate...

 

Edit: dar bineînțeles ca nu e ceva rau, avem nevoie, cred, toata viata sa mai invatam cate ceva

 

Dupa parerea mea, nu esti deloc off topic.

 

Despre asta vorbesc eu, despre expunerea copiilor la problemele parintilor. De ce si-ar umili un parinte echilibrat copilul spunandu-i ca-i vinovat de x sau y? Acel copil va intelege ca el nu e bun de nimic si orice va intreprinde si va spune nu va face decat sa intareasca aceasta credinta a sa. Cu alte cuvinte, el va actiona conform convingerilor sale, cum de altfel a actionat si parintele sau.



#20
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 13 noiembrie 2015 - 12:21

Creierul uman nu este un computer pt ca este dominat, in primul rand, de emotii. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -