Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 121


234 raspunsuri la acest subiect

#21
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 17:04

    Doamne ajuta,am terminat si eu cu ce mi-am propus pe saptamana asta.Saptamana se refera doar pana joi-vineri seara ca atunci vine sotul si nu mai pot face altceva decat sa ma invart in jurul lui:)).Am facut rocada in dulapuri cu hainele,scos cele de vara,bagat cele de iarna,mi-am decongelat lada si am si facut cu ocazia asta ordine in ea...cred ca avem cam 100kg de peste(numai),mi-am mai bagat niste flori in casa(ca le bagasem in camara cand a venit frigul) si mi-am insamantat o jardiniera cu ceva plante aromate ca sa nu folosesc tot uscate pe timpul iernii.Aveam planuri mai multe...dar nu au intrat zilele in sac.Si bine'nteles rutina zilnica:tentativa de job,facut focuri,facut papa...

   Nu v-am pove ce m-a amuzat aseara,dupa ce postasem,mai bantuiam putin pe DC si vad o pozita frumoasa cu un cap de bebe(eu intru numai de pe laptop) si sa vedeti ce nume de user a putut sa-si aleaga proprietarul "donatorsperma"...pai fratele meu,daca intri intr-o discutie cum vrei sa ti se adreseze lumea..."hey donatorule"?!...a innebunit lumea sau asa o fii moda.

   Va intrebasem de albumina ca gasisem un art medical in care explica ca estradiolul valerat(cyclo-progynova) se metabolizeaza in prezenta ei(in tractul digestiv).Eu tot incerc sa-mi aduc endometrul pe linia de plutire si incerc preparate estrogenice.Acum fetele de pe forum au spus ca Femostonul e mai bun,vedem...il incercam si pe asta.



#22
Adela78

Adela78

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 17:19

Sorinake78 eu am gonapeptyl 01 dar fac jumate din injectie/zi. Vad ca nu e chiar acelasi lucru dar e tot pe acolo. Eu sange si eco 26 noiembrie. Te prind din urma. vreau sa aud numai de bine de la tine.  [bib]

Tu faci stimularea in Luxemburg? Vad ca acolo locuiesti. 

Ce liniste pe aici. Se apropie week-endul si nu mai e pic de babuta on-line.  [hia]



#23
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 18:24

Dea, pai te astept cu drag si la mine, am nevoie de ordine in sifonier. 

Am fost harnica si eu, in limita puterilor. Am sters oglinzi in baie (si am multe) si am sortat pridusele cosmetice dintr-un dulap. 

Apoi m-am pus sa fac un dus si neinspirata m-am asezat in cada. Stiti gandacii aia, care ii pui pe spate si nu se pot intoarce? Asa si eu! [:-)))] Am crezut ca raman in cada pana vine sotul de la servici.



#24
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 18:39

   Pai facem schimb Gaby,si eu am in plan sa sterg baia in seara asta...vii tu si faci operatiunea,iar eu fac ordine in sifoniere....dar si selectie printre ele.Cand fac rocada intotdeauna arunc minim 5produse,vorba vine...nu le arunc,le dau mai departe.Azi am reusit de a le si da,ca a trecut femeia pe aici...asa ca nu-mi vor sta in coridor aiurea.



#25
aacor

aacor

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 22:58

Buna seara,

 

Am revenit si eu dupa o mica depresie si ceva bani aruncati aiurea. Mi s a anulat fara motiv asigurarea de sanatate si a trebuit s aplatesc totul din buzunar etc. nu mai intru in detalii. 

 

Analizele mele nu erau prea grozave -imi iesise hiperoagulare cu proteina C reactiva, progesteronul scazut Amh scazut si in scadere etc. Am asteptat 3 luni dupa o HSG care a aratat ca nu am probleme cu trompele (asta in contextul de pregatire pt FIV) si apoi surpriza nu mi a venit ciclul. 

 

Am o intarziere de 5 zile si un Bhcg de 1554. Oare asta inseamna ca am intrat ala menopauza?

 

Aveti cumva idee? Nu am greturi. Am doar sanii putin durerosi si ceva arsuri la stomac. In rest nimic neobisnuit. Trebuie sa astept 2 zile si sa refac Bhcg. Sunt cam trista dupa toate cele prin care trec acuma 



#26
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 23:15

Pai ar trebui sa te bucuri pentru ca ai un bebe mic si hotarat in burtica.Sarcina usoara si binecuvantata sa ai pana la termen!



#27
aacor

aacor

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 23:22

[flo2] Pupici! Mi s a spus ca e prea mare si poate fi menopauza precoce si sa astept 2 zile minim pana o pot reface. 

 

Nu stiu cine are dreptate. E cam dificila asteptarea. Am sa ma duc maine sa vad cat costa daca mai fac un test in plus. Ecografie au zis ca nu se poate pt ca e prea mic daca este bebe. 

 

Am gasit intre timp pe pubmed asta. Oare hipercoagularea nu va afecta evolutia sarcinii? Am incercat sa ma duc la hematologie insa erau plini pana peste cap de pacienti, nu raspundeau nici la telefonu. Am obosit sa astept si a ramas sa mai incerc alta data. 

Ficus platyphylla promotes fertility in female Rattus norvegicus Wistar strain: a preliminary study

There was a significant reduction in the percentage post implantation losses of both the pre-treatment and the continuous treatment groups when compared to their distil water controls. The litter size of the pre-treatment group was similar to the distil water group while at 400 mg/kg, the continuous treatment group showed an increase in the litter size similar to that of the clomiphene group. There were no observed external deformities in the pups. 

 

Ficus platyphylla (care o mai fi si asta?) reduce semnificativ numarul de esecuri implantatorii, mareste si greutatea la nastere. Ma gandesc daca nu reusesc sa mai caut pe pubmed ceva sa ma ajute. Maca se pare ca a facut ceva la mine. Am inceput sa am cicluri de lungime normala.


Editat de aacor, 12 noiembrie 2015 - 23:31 .


#28
aacor

aacor

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 23:24

Afr Health Sci. 2009 Mar;9(1):49-53.

Reproductive effects of Ficus asperifolia (Moraceae) in female rats.

Abstract

The reproductive effects of Ficus asperifolia in female rats were investigated in the present study. Sperm-positive adult female rats were orally administered (P.O.) either the aqueous and methanol extracts of Ficus asperifolia (100 and 500mg/kg), distilled water (10ml/kg) or 5%Tween 80 (10ml/kg) for seven days. On day 10 of pregnancy, the implantation sites were recorded. In the fertility study, adult female rats received the same test substances for 21 days and, the fertility index and litter size determined. In the uterotrophic test, normal and ovariectomized immature rats were treated for seven days with the dry extract of Ficus asperifolia (100 and 500mg/kg) in the absence and presence of 17ȃ-estradiol benzoate 1µg/animal/day, s.c. On day 8, the uterine growth index was measured. Results of the study showed a significant increase (p<0.05) in the implantation sites and litter size of animals receiving 100mg/kg of the aqueous extract of Ficus asperifolia. In the estrogenic assay, normal immature rats were sensitive to the treatment with Ficus asperifolia than the ovariectomized ones. Our results give added scientific support to the popular use of Ficus asperifolia in the treatment of some cases of women's sterility/infertility related problems.

KEYWORDS:

Ficus asperifolia; fertility; implantation; rat; uterotrophic pe scurt ficus asperifolia mareste numarul de implantari si greutatea puilor la nastere si a uterului la animalele cu ovariectomie


Editat de aacor, 12 noiembrie 2015 - 23:29 .


#29
aacor

aacor

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 23:27

despre maca am gasit ca mareste numarul de pui implantati si greutatea la nastere a puilor

 

Lepidium meyenii (Maca) increases litter size in normal adult female miceThe number of pups per dam at birth and at postnatal day 4 was significantly higher in the group treated with Maca.

#30
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 13 noiembrie 2015 - 08:45

   Neatza fete dragi!

   Aacor si eu zic ca e pui de om acolo,eu nu am auzit ca la menopauza sa creasca bhcg...creste in cazuri de tumori sau ceva in genul...Nu stiu cat e de indicat sa iei suplimente naturiste in cazul trombofiliei,anticoagulantul e cel mai indicat.Nu poti veni in tara cateva zile sa te prezinti la Fundeni sau la alt hematolog?Progesteronul daca e mic se poate suplimenta vaginal sau injectabil.Daca tot repeti beta nu poti face si o analiza a progesteronului?Mult succes si tinem pumnii sa se lase cu ochisori!

   Maryella [flo2] .




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -