Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

FIV Grecia (4)


910 raspunsuri la acest subiect

#21
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 14:33

cauze pot fi multe, nu iti face iluzii ca vei afla raspunsul. E posibil sa fi fost  o anomalie a embrionului si natura sa fi dat reject.



#22
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 14:33

Cum ce legatura are sperma cu FIV-ul ? Pai copilul ala din ce se formeaza ? Nu din ovocit + spermatozoid ? Ca sa nu mai spun ca, conform studiilor, calitatea placentei e data in mare parte de tata !

 

LE: ""Genes work in pairs: one from mom, one from dad. But about one percent of mammalian genes choose sides, a phenomenon called imprinting. Imprinted genes use epigenetic tags, chemicals that bind to DNA, to quiet one half and let the other lead. The mother’s side of the placenta has only her genes. But in the embryo’s side Cornell scientists discovered most genes are paternally imprinted."


Editat de QiaoBing, 12 noiembrie 2015 - 16:03 .


#23
maslinica

maslinica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 180 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 15:22

Eu ma refer la faptul ca ni s a recomandat Fiv tocmai pentru ca sperma nu era de calitate si pe cale naturală este imposibil sa obțin o sarcina!



#24
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 15:58

faptul ca ati facut FIV nu exclude ca spermatozoiziii alesi sa aiba probleme care nu se reflecta in aspect (morfologie), cum ar fi, de ex, fragmentarea ADN-ului.

In cazul FIV-ului spermatozoizi ori sunt lasati la liber sa fertilizeze ori, daca parametrii spermogramei sunt slabi, sunt selectati "cei mai buni" de regula folosind un microscop de mai mica (ICSI) sau mai mare rezolutie (IMSI), dar asta nu da nici un indiciu despre ADN. Lezarea ADN-ului spermatozoizilor a fost statistic si pozitiv corelata cu rata de avort.

Faptul ca sotul are sau  nu varicocel se poate lega mai mult de probleme morfologice, dupa parerea mea. Rata de imbunatatire a spermogramei dupa operatia de varicocel nu este asa de spectaculoasa precum s-ar dori, din pacate.



#25
maslinica

maslinica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 180 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 16:22

Qiao, si in cazul in care sunt probleme genetice la spermatozoizi se mai poate face ceva? Eu nu prea sunt de-acord cu operația de varicocel pentru ca știu ce presupune! Te întreb daca exista posibilitatea sa găsească un spermatozoid bun din toate punctele de vedere sau daca exista vreo analiza prin care se poate vedea care ar fi problema? Întreb pt ca știu ca soțul meu nu este de-acord cu sperma donata, din păcate! :( eu sincer n as avea nicio problema sa apelez la ovule donate daca la mine ar fi problema, dar nu la mine este problema! 



#26
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 16:33

exista o analiza pt a determina daca exista fragmentari ADN - halosperm. Dar analiza nu face decat sa dea o indicatie despe metoda de fertilizare - naturala, ICSI, etc O metoda mai buna de fertilizare care ar mai reduce din gigeii cu astfel de probleme este PICSI, dar nu se face la toate clinicile, nu stiu daca acolo o fac.

Stiu ca este f dureros ce ti s-a intamplat, dar realitatea este ca nimic nu garanteaza ca rezultatul va fi cel dori - un copil sanatos la final. Asa cum ti-am zis de la inceput, cauzele pot fi multiple (inclusiv la tine - de mediu intern, de ex, dar am discutat despre gigei pt ca spre asta s-a indreptat dr), ceea ce ai patit acum ar putea sa fie un caz izolat care sa nu se mai repete la urmatoarea incercare, sau nu.



#27
maslinica

maslinica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 180 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 16:57

Soțul a făcut Halosperm si nu exista nicio problema. In schimb la cariotip au ieșit niște anomalii la soț in proporție de 30%. Doctorul a apus ca nu este nicio problema si ca nu influentează Fiv ul! Off! Nu știu ce sa mai fac! Sunt tare dezorientata! 



#28
Alios

Alios

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 17:05

    Alios se poate face si la decongelarea lor,dar rezultatul nu e imediat...asa ca se decongeleaza,se extrage tesut(celula),apoi se congeleaza si la un eventual transfer se decongeleaza din nou.Cam mare riscul:(((

Ai dreptate! Problema e cu riscul ff mare de a nu supravietui la a doua decongelare. Nu stiu de ce nu le fac testele cand se face transferul?!? Ei stiu..



#29
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 17:09

    Pt ca sunt scumpe(cele care cuprind mai multe aspecte) si uneori nu e necesar.La putini pacienti e necesara testarea,mai ales cand sunt pierderi repetate de sarcina.



#30
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 17:13

maslinica mai ai 5 embrioni, o sa afli rez la analiza lor, pe urma ii iei frumusel pe rand acasa si poate printre ei poate e si lozul castigator ! Iar despre sot, parerile oamenilor se mai schimba in timp, dar sa speram ca nu va fi cazul




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -