Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Paza buna trece primejdia rea


98 raspunsuri la acest subiect

#1
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 03 noiembrie 2015 - 21:43

Multumesc Aschiutzei pentru sugestie.

Pentru ca si mie mi se pare util un astfel de subiect, am decis sa il deschid.

E vorba despre cum ne protejam in cele mai diverse situatii.

 

Pentru inceput, o sa pun poza cu "chitul de cutremur":

60481289.jpg

 

 

1. Pentru bandaje si medicamente am folosit un kit medical auto. 30-50 RON - expira la 5 ani.

2. Fluierul e un accesoriu util in caz de pana generala de curent sau in caz ca te gasesti pierdut printre daramaturi. Daca poti,fluieri periodic, in speranta ca asa vei dirija salvatorii spre tine. 5-10 RON

3. Masca se poate cumpara de la orice magazine cu produse pentru constructii si e foarte utila in cazul in care s-au petrecut multe prabusiti, praful rezultat este nociv. 4-5 RON

4. Chibriturile sunt bune, cu toate aste trebuie sa te asiguri ca le folosesti in siguranta, in cazul unui cutremur pot fi deteriorate conductele de gaz. Nu aprinzi chibrit daca miroase a gaz. 2-20 RON

5. Bani. E bine sa fie o suma rezonabila, nu exagerata. Undeva in jur de 500-1000 RON pentru 3 persoane (cazul nostru). Nu te poti baza pe carduri, o catastrofa blocheaza de obicei astfel de sisteme.

6. Briceagul este foarte important. E bine sa aiba cat mai multe functii, dar pentru cine nu isi permite, e sufficient si un cutitas retractabil. Astea pot avea orice pret intre 30 RON pe okazii si 1300 RON [:D] Hai sa punem unul de 150 - 300 RON in calculul final.

7. Lanterna. e utila in caz de pana de curent. Poate semnala salvatorilor prezenta ta. In plus, dupa ce te salvezi, te ajuta sa te orientezi. Bateriile trebuie verificate periodic, nu e recomandat sa stea in lanterna. Cel mai bine e sa fie cu incarcare de la miscare. 10 - 200 RON

8. Radio cu baterie. Superutil, de nelipsit!!! Autoritatile vor transmite foarte multe informatii si instructiuni pentru populatie in cazul unei catastrofe, si e important sa ai un radio, in cazul in care esti nevoit sa parasesti apartamentul, deci pierzi accesul la TV. 50-80 RON

9. Haine: avem schimburi intime pentru 3 zile : cate 3 perechi de chiloti si de ciorapi, in plus eu am pus un sutien. Avem cate doua tricouri, unul cu maneca scurta si unul cu maneca lunga. Avem cate un set de training gros, pantaloni si bluza. avem si cate o caciula si o pereche de manusi, si cate o geaca groasa. Gecile, caciulile si manusile sunt puse separat, in caz ca e vara sa nu le car dupa mine degeaba. Eu am pus si sepci, mi se par foarte utile. Pot fi puse si pelerine de ploaie, sau folii mari de plastic. in mare ar fi 300 - 500 RON de persoana.

10. Incaltari. Uneori, cand trebuie sa evacuezi in graba, nu mai apuci sa te incalti. E bine sa ai incaltari in kitul de cutremur. Cel mai bine e sa fie bocanci folositi (au tendinta sa faca bataturi mai greu). Poate fi si o pereche solida de pantofi de sport. 50 - 500 RON

11.  Sac de dormit oferta e variata. Noi avem unul de 2 persoane, in idea ca o strecuram pe cea mica intre noi. 100 - 600 RON

12. Conserve. Carne. Pateu. Cascaval. Le schimb cand si cand, cam la 3 luni odata. Sa nu fie chestii care pot da indigestii, (fasole, varza, ciorba de burta [:D]). Ar trebui sa ajunga pentru 3-5 zile. Socotind 2-3 mese pe zi. 200-300 RON.

13. Apa cum scrie pe poza, cate 5 litri de persoana. Fie-mea are 4 ani. Pentru ea sunt suficienti 2, 3 litri. 15-30 RON total

14. Actele e bine sa stea separat, in asa fel incat sa fie usor de luat in caz de graba mare. Lipsa actelor dupa o calamitate e un cosmar pentru autoritati.

15. Telefonul mobil e util, dar nu te poti baza ca vei gasi un loc de reincarcat bateria, asa ca trebuie folosit doar in cazuri bine justificate.

 

Desfacatorul de conserve eu nu l-am pus, am ales conserve cu cheite si am considerat ca briceagul imi e sufficient. De asemenea, nu am pus manusile. (la cele de protectie ma refer). Noi am pus in plus un set de walkie-talkie care merg cu acelasi tip de baterii ca si radioul si lanterna. Am mai pus 10 m de cordelina si o harta a Bucurestiului. Se mai pot pune servetele si un gel antibacterian, care trebuie inlocuit cand expira.

 

Rucsacul sau valiza sau orice foloseste pentru pus si carat toate cele la noi contine si un rucsac mai mic in interior in asa fel incat sa putem imparti incarcatura intre noi doi. Avem doua rucsacuri de cate 500 RON. Dar se gasesc pe okazii si la 100 RON.

 

Ca pret final e undeva intre 1000 si 4000 de RON. Dar asta numai daca te hotarasti sa le cumperi pe toate de noi acum. Daca de exemplu locuiesti la casa si esti sigur ca nu are ce sa pateasca, poti renunta la haine si incaltari, la sacul de dormit, etc. Dar daca stai la bloc cam trebuie puse.

 

Nu trebuie neaparat cumparate hainele si toate cele, pur si simplu poti pune acolo niste haine pe care nu le mai prea porti in mod current, dar sa fie intregi. In cazul asta, scapi cu 300 - 400 RON, si banii pe conserve, pe care practice ii imobilizezi pentru 3 luni, cat dureaza pana le inlocuiesti.

 

Cantareste in jur de 25 de kg. Daca il impartim la doi, avem undeva pana la 13 kg.

 

"Autoritățile sfătuiesc populația să țină în casă un kit minimal de urgență, care să conțină:

Apă și alimente: Apă – minim 4 litri, înlocuită odată la 6 luni; conserve; alimente deshidratate; batoane energizante; batoane proteice; biscuiți; lapte praf etc.

Trusa de prim-ajutor: Medicamente de bază – analgezice, antiseptice; după caz, medicamente pentru boli cronice – diabet, hipertensiune arterială etc; pansamente sterile, leucoplast; alcool sanitar, garou elastic, termometru; mască de praf.

Articole pentru supraviețuire: Aparat radio AM/FM portabil cu baterii de schimb; un fluier; briceag;/cuțit multifuncțional; pături sau haine, în funcție de anotimp.

Articole de igienă: Articole personale: săpun, soluție dezinfectantă pentru mâini, pastă și periuță de dinți; batiste de hârtie, șervețele umede.

Documente: Carte de identitate, acte de proprietate ale casei, carnet de asigurări medicale (fotocopii)."

 

 

Cam asta despre bagaj.

O sa povestesc in alt mesaj si despre masuri.


Hai sa povestim si sa invatam unii de la altii despre ce putem face pentru a fi cat mai in siguranta posibil. In orice situatii!


Editat de BlackCat4evR, 03 noiembrie 2015 - 21:53 .


#2
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 01:23

-se mai spune sa ai la indemana cheie din aia de instalator , sa inchizi gazul ...cind pleci din casa.

-actele sa fie in seif fire proof.


Editat de michelle-usa, 04 noiembrie 2015 - 01:24 .


#3
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 01:30

noi de ex am primit recent un telefon in care ne recomanda acest website de unde ne putem informa in detaliu ...plus ne ruga sa ne inregistram in caz de ceva sa putem fi contactati. 

http://www.ready.gov/ready2015

 

sunt si in Romania astfel de websituri, stie lumea de ele?



#4
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 09:48

Nu stiu, le caut acum si le pun daca gasesc....



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 10:02

black, eu as mai adauga in kitul tau niste tampoane/ob-uri, ce te faci daca esti in perioada delicata taman in momentul catastrofei ? stiu ca in kit-ul medical (trusa auto) exista ceva vata si bandaje, dar nu cred ca-s suficiente/eficiente.

si as mai pune batoane proteice/energizante (cum scrie si in textul cu scris italic) sau ceva glucoza tablete.



#6
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 10:08

Si inafara de Black, cine mai are asa ceva acasa ?

 

 

Eu recunosc, nu am.



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 10:11

nici eu nu am, dar ma gandesc din ce in ce mai serios ca macar jumatate din chestii daca le-as avea puse la indemana, ar fi de mare ajutor in cazul unui cutremur.



#8
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 10:20

Dureaza cateva ore sa pui cap la cap un astfel de bagaj. Costa foarte putin raportat mai ales la valoarea pe care o pot salva: vietile noastre si ale celor dragi noua. In plus de asta, este important sa ajutam autoritatile pastrandu-ne autonomia si capacitatea de functionare. 

De ce, daca ma ajuta Dumnezeu sa scap de o catastrofa, sa ma trezesc desculta, dezbracata si nemancata pentru cine stie cat timp, pana restabilesc autoritatile lantul de alimentare al populatiei? Fara un radio cu baterii la mine n-as sti nici unde se dau ajutoare, nici unde pot fi eu de ajutor.

Eu mi-as face curaj si as incepe sa adun cateva lucruri utile, mai bine sa fie degeaba, decat sa ma trezesc ca-mi trebuie si nu le am...



#9
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 10:27

Si daca nu esti acasa ?

Cu ce te ajuta ?

 

Costul nu e mic deloc, pt mine cel putin.



#10
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 10:28

Black, cind te gindesti ca vei folosi chitul asta? In momentul cutremurului, daca esti in casa, il iei si ce faci? Fugi pe scari afara? Exclus! De la Toma Caragiu incoace, toti românii stiu ca asa ceva nu se face.

 

Daca esti prinsa intre darimaturi, nu cred ca mai ai loc de schimbat sutienul si nici de pus tampoane.

 

Daca reusiti sa ajungeti toti in strada, teferi si cu bagajul intact, da, un astfel de chit ar fi util, in orelele/zilele de haos de dupa. Dar consider ca in aceste conditii oricum te descurci - te duci la un prieten, o ruda, chiar si un necunoscut ti-ar da o patura.

 

Nu mi-o lua in nume de rau, stii ca te simpatizez!




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -