Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 1 voturi

Mamici de Martie 2016 (Ghiocei de Martie 2016) - cap.3


474 raspunsuri la acest subiect

#11
ghedia

ghedia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 08:51

Buna fetele.

Edvina, ma bucur ca totul e ok.

Mamiy, deci a picat bine plimbarea. Offf, asa ma bucur de zilele astea faine. Pe la 10 iesi si eu la padure cu copiii, ca tot sunt in vacanta.

Tadiana, hai sa raspund aici, la ce intrebai dincolo. Nu-mi evalueaza nimeni d-dimerii. Am vazut ca in sarcina si mai ales dupa saptamana 20 sunt oricum crescuti. In schimb rezistentele pe arterele uterine si ombilicale mi le verifica lunar, la fiecare ecografie. Deci nici ginecologul, nici hematologul ci cel la care fac ecografia. Ginecoloaga mea nu face ea ecografiile, ma trimite la altii, care in general sunt si ginecologi! Rezistentele mele au fost foarte mari la 14 saptamani. Uriase. Risc foarte mare ca bebele sa nu se alimenteze cum trebuie. Am luat aspenter, am facut analizele de trombofilie, a fost clar ca am probleme. Apoi la 18 saptamani, iar ecografie cu Doppler (asa ii spune) si au mai scazut rezistentele, nu mai era asa dramatica treaba, dar inca sunt peste 0,7, deci iau Innohep in paralel cu aspenterul si alte multe vitamine si minerale. Pe 7 Decembrie am Ecografia aia importanta, morfo-fetala de 24 de saptamani, cand voi vedea cum stam. Mi-a spus clar doctorita ca doza o stabilieste in functie de aceste rezistente si in functie de cum se dezvolta copilul. Dar o stabileste in sensul ca poate sa creasca doza, nicidecum sa scada. Acum, la tine nu mai era nici un risc de tromboza, tu chiar ai avut un episod de tromboza. Trebuie sa te uiti in ecografii, daca ai facutu si doppler. 

In rest? Azi e o zi mai lejera, dar de maine incepe iar distractia, alergatura maxima, etc. Sa nu uit de baby-boom.



#12
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 08:58

NU mai tin minte cine a scris ca eco si alte examinari ar fi gratuite - iimi cer scuze. Am vazut si eu ca la Filantropia se fac gratuit. Din pacate am aflat prea tarziu. Acum nu ma mai pot proigrama, poat in trim 3.



#13
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 09:05

GHedia, plimbare placuta!! [biz]

Uite asa, incet, incet ajungem la termen!! Doamne ajuta!!! Tu cate saptamani ai?



#14
ghedia

ghedia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 09:09

Mamiy, Ada zicea de ecografii. Eu am 20 de saptamani de sarcina, curand. Eu calculez numai dupa UM, fiindca stiu ca in rest se tot schimba DPN-ul in functie de cat de bine se dezvolta bebele. Sper sa nu nasc inainte de 1 martie, desi am DPN pe 25. La cel mic, aveam DPN 26-27 August si m-a taiat pe 11 August si in conditiile astea mi-a spus ca nu se astepta sa rezist atat de bine. Acum mi-as dori sa fie 4 martie, ca facem 10 ani de cand ne-am cununat.

La prima sarcina am facut si eu toate ecografiile in spital, gratis. La a 2-a, in spital, mai putin cea de 21 de saptamani care a fost facuta tot de doctorul meu undeva unde era un aparat mai bun, contra cost. La a 3-a sarcina m-au taxat si pt ca respir, iar acum, nu mai zic. Dar nah, cand n-ai de ales, executi. Daca-mi permit sa fac copii...



#15
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 09:15

. Acum mi-as dori sa fie 4 martie, ca facem 10 ani de cand ne-am cununat.

 

 

Ei, si tu acum!!! [pk] [pk] [pk] [pk]

 

Imi pare rau ca nu m-am interesat mai bine. [Poate n-as fi cheltuit atatia bani. Nu ma plang, am , dar de ce sa nu fac gratis daca se poate?

Acum e prea tarziu.... si revin la vechea mea problema cu spaga...... apropo de ceea ce se intamplaacum pe strazi.... degeaba iesim cand insusi noi dam spaga! Scuze de deviatie a subiectului! [flo2]



#16
alex25

alex25

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.815 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 09:26

Mamiy, diferenta in 3D si 4D este doar miscarea, imaginea este la fel. adica la 4D se vede si miscarea fatului in timp real. 



#17
ghedia

ghedia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 09:26

Offf, Mamiy, de cate ori am dat, m-am gandit la cei care n-au de unde sa dea si am sperat ca sa fie cumva o compensatie. M-am gandit ca doctorii muncesc enorm si ii trateaza pe toti la fel, doar ca eu sunt mai norocoasa decat altii, asa ca as putea sa-mi manifesc recunostiinta si financiar. Sincer, au fost situatii in care s-au purtat impecabil oamenii cu mine si copiii mei, fara nimic din partea mea, adica nu se nimerise, ori nu aveam, ori eram prea nauca sa reactionez. Si am avut la belele, infinite, mai ales cu copiii! Puteam sa-mi fac abonament la chirurgie la Marie Curie. Ultima e numai apendicita din vara, a baiatului. Cu copiii stiu una si buna, cand e grav, fugutza la Budimex in urgenta. 



#18
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 09:31

Mamiy, diferenta in 3D si 4D este doar miscarea, imaginea este la fel. adica la 4D se vede si miscarea fatului in timp real. 

 

Da, dar si pretul difera!!!!

Inseamna ca nu am facut decat 3d...... si platit cate 100 eu... aproapep



#19
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 09:32

Offf, Mamiy, de cate ori am dat, m-am gandit la cei care n-au de unde sa dea si am sperat ca sa fie cumva o compensatie. M-am gandit ca doctorii muncesc enorm si ii trateaza pe toti la fel, doar ca eu sunt mai norocoasa decat altii, asa ca as putea sa-mi manifesc recunostiinta si financiar. Sincer, au fost situatii in care s-au purtat impecabil oamenii cu mine si copiii mei, fara nimic din partea mea, adica nu se nimerise, ori nu aveam, ori eram prea nauca sa reactionez. Si am avut la belele, infinite, mai ales cu copiii! Puteam sa-mi fac abonament la chirurgie la Marie Curie. Ultima e numai apendicita din vara, a baiatului. Cu copiii stiu una si buna, cand e grav, fugutza la Budimex in urgenta. 

 

Ghedia, urasc sa dau ... gestul in sine mi se pare urat si am impresia ca ma umilesc eu, dar si pe medici...

 

 

Va urez o zi excelenta!!!


Editat de mamiy, 04 noiembrie 2015 - 09:33 .


#20
alex25

alex25

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.815 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 09:45

Da, dar si pretul difera!!!!

Inseamna ca nu am facut decat 3d...... si platit cate 100 eu... aproapep

Clar ca si pretul difera, de aia se si spune ca 4D e doar o fitza si merita doar la morfologii, ptr ca doctorii oricum masuratorile le fac in 2D si 3D, 4D e doar ptr miscare si ptr mamica, ptr poze :)




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -