Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cine se teme de Halloween?

halloween apor

188 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 octombrie 2015 - 20:01

Da, stiu. In fiecare an curge multa cerneala despre sarbatoarea asta.

 

In fiecare an imi pun aceeasi intrebare: cine si de ce se teme de Halloween?

 

Este o sarbatoare imprumatata. Dar e draguta. E pur si simplu o ocazie de distractie de a iesi din anodin. Un prilej de a scapa de stresul cotidian.

Pur si simplu imi place. Imi place cand vad adulti si copii fericiti care profita sa faca altceva.

 

Dar de aici si pana sa spui ca atunci cand imbraci in diavol il chemi sa se manifeste in planul tau fizic e o cale luuuunga. Pfui, ca si cand am stii noi cum arata diavolul...

 

"Asociatia Parinti pentru Ora de Religie, sustinuta puternic de Patriarhia Romana si condusa pana recent de consilierul ministrului Educatiei, vrea ca inspectoratul scolar sa o anunte ce activitati fac elevii la scoala de Halloween, pentru ca "nu ar fi de acord cu masti odioase, cu dracusori si alte cele". Explicatia a fost data HotNews.ro de catre directorul Scolii Gimnaziale nr. 12 Herastrau din Bucuresti, dupa ce arhiblog.ro a semnalat ca de la scoala li s-a spus elevilor ca nu au voie sa vina costumati. "Nu a existat ideea de a interzice costumarea elevilor", a declarat pentru HotNews.ro directoarea Marioara Siderias, care a adaugat: "Ce legatura are APOR cu ce facem noi la nivelul scolii si al clasei? Ce autoritate au ei asupra scolii?"

  • Intre timp, APOR desfasoara pe pagina sa de Facebook o adevaratacampanie impotriva marcarii Halloween-ului in scoli. 
  • Iata cateva dintre titlurile articolelor difuzate de APOR pe Facebook: "Halloween intr-o scoala din Focsani: 'Am iesit din mormant si vin la tine. Te omor!'" / "Halloween? Nu, multam" / "Antrenament la Iad" / "HALLOWEEN - 'deghizandu-se in demoni, oamenii nu fac altceva decat sa le ofere acestora propriul lor corp drept punte de manifestare in planul fizic'" / "REVOLTATOR! Opriti spectacolul MACABRU din scoli, de Halloween! Cultul mortii in prim-plan si copii din clasele primare speriati de colegi!"
  • "Halloweenul in forma actuala este doar un carnaval horror. Este o problema ca un copil de o anumita varsta sa se costumeze intr-un personaj negativ sau malefic", spune APOR intr-un comentariu. "

http://www.hotnews.r...e-din-clase.htm

 

 

fantome.gif

 

 

 



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 30 octombrie 2015 - 20:57

Eu una "ma tem" ca va deveni o serbare anuala, ocazie de cheltuit si consumat,  ca si asa nu aveam pe ce da banii...

A, petrecere cu tema, bal mascat... se poate organiza oricand, la grădinițe de exemplu... de ce sa trebuiasca sa cumperi costum si accesorii de H din magazine, sa platesti x si y... 

"Ma tem" ca ne-am mai imbogatit cu o forma fara fond :)



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 30 octombrie 2015 - 23:58

Cat despre părinții respectivi, bineînțeles ca exagerează,  ca in multe situatii, dar au și eu dreptul la o opinie. ...

 

Mie mi se pare mai macabru sa pui copilul sa pupe mana mortului .. brrr... decat sa se costumeze.... ca si eu am dreptul la o opinie....

 

Dar cred ca va lua amploare sarbatorirea asta de H , după cum am observat in ultimii 3 ani.... ca si Valentine's... 

Ce sa faci?!! Poporul vrea distractie, mascari... trebuie sa-i dai ! :))



#4
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 04:22

Dacă nu impune obligativitatea unor cheltuieli (adică să deseneze din hârtie bostani și să facă coifuri)....e pur și simplu ok.Dacă îmi permit extra școlar să îmi costumez copilul și să merg cu el în cartier după bomboane....super!Să nu se bage nimeni peste ce tradiții vreau să adopt(așa cum nimeni nu îmi poate impune să îmi mărit față la 14 ani,cum era în tradiția noastră de acum 100 ani)nimeni nu îmi impune ce sărbători mă fac fericită.

  Dacă sărbătoarea asta implică o cotizatie la BOR,dacă se cumpărau lumânări sfințite de biserică ortodoxă,și în dovleci băgam tămâie și o iconiță sfințită,mai comentau mai marii bisericii????

  Cred în Dumnezeu, însă îmi repugnă goana după profit propovăduita de mai marii bisericii.Preoții de bună credință sunt sufocați de povară birurilor ce le sunt impuse.L-as vedea pe Daniel prim ministru sau măcar ministru de finanțe.Merkel s-ar înscrie la el la meditații!!!



#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 06:09

  Cred în Dumnezeu, însă îmi repugnă goana după profit propovăduita de mai marii bisericii.Preoții de bună credință sunt sufocați de povară birurilor ce le sunt impuse.L-as vedea pe Daniel prim ministru sau măcar ministru de finanțe.Merkel s-ar înscrie la el la meditații!!!

[:)]



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 10:32

Eu una "ma tem" ca va deveni o serbare anuala, ocazie de cheltuit si consumat,  ca si asa nu aveam pe ce da banii...

A, petrecere cu tema, bal mascat... se poate organiza oricand, la grădinițe de exemplu... de ce sa trebuiasca sa cumperi costum si accesorii de H din magazine, sa platesti x si y... 

"Ma tem" ca ne-am mai imbogatit cu o forma fara fond :)

si atunci acei parinti care lupta impotiva H de ce o fac numai declarativ si nu iau atitudine? Daca vad ca le place copiilor sa se costumeze, sa se distreze astfel de ce nu organizeaza ei bal mascat in termenii lor cu o tematica care ar exclude ce cred ei ca i-ar zgudui pe copil?

 

Pentru ca.... pentru ca....?



#7
iahim

iahim

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 12:59

Pentru ca sunt lasi si nu au curaj!

 

Si la fi-miu in clasa s-a sarbatorit Hallowen-ul desi eu nu sunt de acord cu sarbatoarea in sine.Fi-miu a avut un costum "horror" si oricat am incercat sa-i spun ca nu este adecvat mi-a spus ca toti copiii vor fi costumati si mai bine nu mai merge decat sa nu se costumeze.

 

Dar cine i-a cumparat costumul daca nu eu anul trecut?

 

Dupa tragedia din club am alta viziune asupra acestei  asa-zise "sarbatori".Daca nu pot schimba un lucru,pot sa decid daca copilul meu va mai participa sau nu la o astfel de "sarbatoare".



#8
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 13:06

Fie-mea se imbraca 364 de zile in printesa Disney si 1 zi in vrajitoare. In paranteza fie spus, prefer sa o invat sa fie vrajitoare si pe picioarele ei, decat printesa care sta ca mimoza si asteapta sa fie salvata/ pupata si sa se marite si gata! - asta e menirea ei de printesa.

 

revenind la Halloween, daca tot ne ofuscam de sarbatori importate, sa renuntam si la Sf Valentin, si la iepurasul de Pasti care aduce oua de ciocolata. Aaaa, pai astea sunt ok, ca nu se imbraca in monstrii - nu mai conteaza ca de fapt se comemoreaza (nu serbeaza) niste funeralii.

 

dovleci scobeam si acum vreo 25 de ani. Eram si pe atunci satanisti sau...?



#9
iahim

iahim

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 13:14

Problema este ca acesta sarbatoare a luat prea multa amploare.I se da prea multa importanta in ultimul timp.Da,celelalte sarbatori mentionate de tine sunt OK din punctul meu de vedere, mesajul lor este frumos...nu horror.

 

Si eu am scobit dovleci in copilarie,dar nu m-am imbracat "in chip de mort" sau nu am purtat"masca si costum de schelet" niciodata.Aici este diferenta.Ce mesaj le transmitem copiilor si ce inteleg ei din sarbatoarea asta.



#10
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 31 octombrie 2015 - 13:30

Pai tu ce mesaj crezi ca transmiti si ce anume crezi ca inteleg ei, ca imi e neclar





Etichetat si cu halloween, apor

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -