Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Gravidute FIV-oase (76)


231 raspunsuri la acest subiect

#1
o-baba

o-baba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 500 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 07:09



Acest capitol este dedicat viitoarelor mamici si proaspetelor mamici!
 

Aici ne-am continuat povestea de la aspirante: 

cap.1cap.2cap.3cap.4cap.5cap.6cap.7;cap.8cap.9cap.10cap.11;cap.12cap.13cap.14cap.15cap.16cap.17cap.18cap.19cap.20cap.21cap.22;cap.23cap.24;cap.25cap.26cap.27cap.28cap.29cap.30cap.31cap.32cap.33cap.34cap.35cap.36cap.37cap.38cap.39cap.40cap.41cap.42cap.43cap.44cap.45;cap.46;cap.47;cap.48cap.49cap.50;cap.51cap.52cap.53;cap.54cap.55cap.56cap.57cap.58cap.59,cap.60,cap.61,cap.62cap.63cap.64,cap.65,cap.66cap.67cap.68cap. 69cap. 70cap. 71, cap. 72, cap. 73 cap 74 cap 75

 

 
 

Fetelor va doresc sarcini usoare si BB-ici sanatosi!!

 

Acest nou subiect sa ne tina impreuna    [grup] unite asa cum eram la aspirante si cum ne vom muta la Mamici prin FIV   [;)]

 

Cele mai fericite    [gravi]!!! Cele ce am luptat si am invins!

theo2014 fiv1 Genesis Grecia DPN 20.12.2015 [bbfata] 
alia13      fivx Grecia K.Giatras        11.01.2016 [bbbaiat] 
gabyv                                                 21.03.2016   [am]  
Lavinia1982 fiv2 Medlife(Albu)        23.03.2016 [bbbaiat]  
comynaa fiv3 Ulm                              07.04.2016 [bbfata] 
       Mamici fericite de 2015:
dellya86 fiv3Accibadem  [bbbaiat]  [bbbaiat] 
_Micaela_                          [bbfata] 
carla_cluj                            [bbbaiat] 
      Mamici de 2014:
Jaguar
Speranta2
NelayStar
Josephinedxc
onitzi21
Aristica
Sandy2707
Sim_agn
 Teardrops                                                                        
      Mamici de 2013!!!   [mamica]
Amaradia - mami de bucalata Ilinca Teodora nascuta pe 26 iulie 2013, ora 12.55, Apgar 10, 3850 g.
Nanne16 - mami de albinuta frumusica nascuta pe 26 septembrie 2013, ora 12.07, Apgar 9/10, 2520 g.
Cristinaddr - mami de Sara si Sebi nascuti pe 24 octombrie 2013, ora 07:30 si 07:33, 2300 g si 3500 g.
 
 
 

[ruga] Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei    [ruga]



Doamne, cel care ai zis oamenilor :" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul" binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita. Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere. Parinte Ceresc,Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui. Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.

 

 

Ticker la semnatura: Dupa ce ai gasit si personalizat mini-tickerul dorit de pe unul din site-urile personalizate, copiezi link-ul ImageURL, intri la semnatura de pe forum si o lipesti pur si simplu. Succes!    [flo]
 
Linkuri utile: Calculator sarcina FIV,Cum se dezvolta bebeGreutate si centimetri    [copil] in burtica la mamiDiverse filmulete despre sarcina si nastereGreutatea viitoarei mamiciSarcina- saptamana cu saptamanaRecomandari pentru gravideIntrebari si raspunsuri despre sarcinaNume de fetite si baieteiInformatii privind testele prenataleRecomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoaseMasuratori ecografCalculator pentru verificat masuratori ecografRUGACIUNILE NASTERIIpozeBBinBurtica Nastere in direct cu epiduralaSarcina- de la conceptie la nastere
Calcul greutate fat dupa DBP si AC:Ghiceste sexul    [bb] dupa varsta implinita a mamei si luna conceptiei


Editat de o-baba, 20 octombrie 2015 - 07:15 .


#2
comynaa

comynaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 09:36

Yuhuuu!!!! Prima!!!!

Buna dimineata fetelor!!!

Alla ce faci?cum te simti?

Saptamana viitoare merg si eu la doctor sa vedem ce si cum ca asa ne e dor de bebelina.....noi am cumparat niste hainute si rochite si ma gandeam poate spune doctorul ca ia crescut un,,,,,,,

Oricum sunt implicata acuma intr-o actiune de craciun cu copii saraci din Romania asa ca asta e important e sa fie bebe sanatos.



#3
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 11:07

Buna dimineata! 

Alia, cum esti?

Bogdana, nu am idee, singure analize de sange pe care le fac sunt: taxo, glicemia si proteinele din urina.

Comy, ar fi culmea sa ii creasca un zizi (asa zic francezii la putica baietilor). De asta nu am sa cumpar rochite, ca daca nu o sa fie fata  [:-)))]. Prietenii ne pun presiune sa aflam ce e, ca sa stie ei ce sa cumpere, insa nimeni nu se gandeste ca noi avem cele mai multe lucruri de cumparat.

Am o migrena oribila, nu mai vreau sa iau paracetamol azi, pentru ca am luat deja 4 zile. Azi ma mai duc si cu masina la dr, sper sa imi treaca pana cand plec, ca nici nu o sa vad sa conduc.

V-am zis ca mi-am luat o adaptare pt centura la masina? E super! Nu imi mai sta centura pe burta si stiu ca pot conduce linistita. Desi de cand mi se vede un pic burta, conduc mai incet, incerc sa fiu mai prudenta, ca eu mereu depaseam viteza si facem chestii mai nebunatice. (Ieri am trecut pe rosu din greseala)

 



#4
comynaa

comynaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 12:09

Hahaha aceeasi problema o am si eu Gaby.....

Nemtii ii spun Amadeus:))

Daca creste ceva ceea ce nu cred ca doctorul a spus 90 spre  100% iti tr tie rochitele [:-)))]

 

Si eu am aceeasi problema cu durerile de cap.....de pe la 11 incep pana pe la 16-17.

Aici ma enerveaza la culmea sistemul imi ia mereu sange si nu spune pentru ce....dar daca doctorul spune analizele sunt bune...show must go on.

Noi am avut surpriza sa ne invite parintii mei sambata sa ne intrebe de un patut de copil daca ne place si l-au cumparat pe loc.



#5
Arianna80

Arianna80

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 13:21

Bogdana, nu te speria,  este de la pastilele pe care le iei. In primele luni de sarcina eu luam 15 pastilee zi, fapt mi s a strangulat bila si analizele de transaminazele au iesit mari. Dupa ce vei renunta la ele rezultatele vor reveni la valori normale. Va foresc multa sanatate si bebici grasuni. Va pup!



#6
Arianna80

Arianna80

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 13:21

Bogdana, nu te speria,  este de la pastilele pe care le iei. In primele luni de sarcina eu luam 15 pastilee zi, fapt mi s a strangulat bila si analizele de transaminazele au iesit mari. Dupa ce vei renunta la ele rezultatele vor reveni la valori normale. Va foresc multa sanatate si bebici grasuni. Va pup!



#7
tumpi

tumpi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.323 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 13:23

Bine v-am regasit.

Nu am reusit sa citesc din urma, dar cred ca v-a anuntat deja Cosmina ca micuta noastra a venit pe lume.

Nu s-a grabit chiar deloc sa vina, a sosit la 41de saptamani, dupa ce am stat internata de pe 3 pt inducerea nasterii initial primele 3 zile cu medicamente, apoi cu un tampona vaginal care mi l-au tinut 24h.Dupa prima serie de mesicamente am inceput sa am ceva contractii dar nu f puternice, nu m-am dilatat deloc,asa ca dupa cele 3 zile m-au intrebat daca vreau sa fac pauza sau incercam alta varianta.Am preferat sa incerca altceva ,voiam sa-mi vad printesa mai repede.Mi s-a spus ca daca vreau cezariana ne oprim din medicamentatie si purcedem la taiat.Am sperat pana in ultima clipa ca am sa nasc natural.In a 4-a zi cand aveam deja tamponul la CTG aparuse ceva care a panicat pe moment cadrele medicale,dar si-a revenit.Daca continua ma bagau de urgenta in operatie.Ajunsesem sa ma cunoasca toate moasele si asistentele pe acolo.Am nimerit in rezerva cu o tipa care abia nascuse, in prima zi  aproape n-am dormit ca bebe plangea, asa ca a doua zi moasele m-au lasat sa dorm in camera de consult ca sa ma relaxez, asa ca 2 nopti le-am dormit acolo si 2 in salon.Dupa a 4-a zi am vb si cu sefa sectiei(m-a intalnit pe coridor cand ma plimbam) si mi-a propus sa-mi dea o zi liber sa ma relaxez acasa .

Intre timp am mai vb si cu alti dr, iar in ziua in care am plecat acasa pt orice eventualitate am facut si formele pt cezariana.Miercuri pe 7 am, plecat acasa urmand sa ma intorc a doua zi la 6,30 in cazul in care nu se ivea nimic intre timp.

Am ajuns acasa, am dormit alaturi de al meu, am facut o baie cu spuma, m-am relaxat,dar de dormit noapte am dormit numai cu gandul la marea intalnire.

A doua zi dimineata m-am prezentat la spital increzatoare ca totul o sa fie bine.La 8 eram deja in sala operatoare pregatita de marea intalnire, la 8,37 auzeam pt. prima data glasciorul care de acum imi v-a schimba viata.Sotul a stat langa mine tot timpul, domsoara a primit nota 10, dupa ce a fost curatata mi-a fost adusa inca putin apoi a plecat cu tati, cat timp ma cuseau pe mine.Au fost 10 minute ale lor in care au stat in contact piele pe piele.Am avut la nastere 3,840 si 52 cm.Dupa operatie mi-a spus dr care m-a operat ca nu aveam nicio sansa sa nasc natural.

Inafara de faptul ca din cauza diabetului meu a facut cadere de glicemie, totul a fost ok.

Nu stiu cat de coerenta am fost, pot spune doar ca va doresc sa sarcini usoare si la termen si sa aud la final bucuria pe care eu acum o aud si o simt.



#8
comynaa

comynaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 13:31

Ce frumos....eu am vazut fetita pe Facebook si e ffff frumoasa, mi se pare ca seamana toata cu tati.

Ne bucuram din suflet pentru acest final fericit!!! si ma bucur ca schimbam capitolele periodic pentru ca asta le da speranta si celorlalte viitoare mamici!!!



#9
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 17:41

Tumpi, ce fain! [il] Viata frumoasa impreuna!

 

Am venit de la dr, nu stiu cum ma reuseste sa ma relaxeze omul asta! Nu e deloc de acord cu clinica pe care am ales-o pt nastere, zice ca ar trebui sa renunt la confort, pentru calitate in serviciile medicale. O sa fac o vizită si la spital, sa vad si cum e acolo.

 

Am intrebat de col, cica e lung si inchis. Iar toate durerile mele sunt de la ligamente. Problema ar fi un pic de tensiune... Mi-am luat un nou tensiometru ca sa imi iau zilnic tensiunea.



#10
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 19:52

Tumpi, felicitari din toata inima!!! Sa fiti sanatoase si fericite amandoua!!!

 

Ma bucur ca ai intrat sa ne povestesti. Am citit de 3 ori mesajul tau...  :)




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -