Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 6 voturi

la doar o bataie de inima


292 raspunsuri la acest subiect

#21
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 18:44

Fiecare e liber sa creada ce si in ce vrea. Si nici macar sa creada in ceva nu e obligatoriu, atata timp cat fiecare si-a gasit echilibrul in aceasta viata.

Creatorul e in noi si noi suntem creatorul vietii noastre.

normal ca asa este...doar avem si ceva free will ...dar am vrut sa spun ca uneori ce credem si ce este cu adevarat sunt 2 lucruri diferite.

 

personal nu ma cred creatoarea vietii mele ...dar chiar de loc!



#22
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 19:11

Pai Michelle, tu nu ai cum sa stii ce e adevarat :)

 

Nu poti dovedi ca nu exista reincarnare sau ca exista Rai si Dumnezeu.

Poti crede sau nu, si asta o faci in functie de ce ai citit/vazut/trait.

 

Cand eram mica am crezut si eu in Dumnezeu, dupa ce am citit, vorbit cu altii, analizat, vazut, am ajuns la aceste convingeri. Nu le am de la 15 ani asa cum ai inteles din mesajul anterior :)

 

Si da, cred ca e ceva acolo pt ca (daca e sa analizez logic si psihologic) e mai usor pt psihic sa crezi in asa ceva. Doar ca stiu ca nu are nici o legatura cu ce se intampla in viata, nu castigi la loto din cauza lui Dumnezeu si nici nu  'pierzi' la lotoo din cauza lui.

Nu ai luat 4 sau 10 la un examen din cauza lui samd.

 

Sa nu crezi ca incerc sa te conving de ceva, iti spun doar cum vad eu situatia, stiu ca sunt oameni credinciosi care cred ca  Dumnezeu i/a ajutat s acastige la Loto si e ok.



#23
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 19:36

 

 

personal nu ma cred creatoarea vietii mele ...dar chiar de loc!

De ce spui asta?

Nu traiesti viata pe care ti-ai dorit-o? 

Nu actionezi zi de zi conform dorintelor si necesitatilor tale? Iti dicteaza cineva viata pe care tu o traiesti?

Suntem creatorii vietii noastre cand actionam conform a ceea ce simtim, cand ne luptam pentru ceea ce ne dorim, cand nu asteptam sa ne spuna altii ce trebuie sa facem... Intr-un cuvant, cand traim constient.

 

Exista in popor expresia "cum o vrea Dumnezeu". 

Dar noi suntem particica din Dumezeul divin. El e pretutindeni, inclusiv in noi. Noi suntem Dumnezeul nostru!

 

Dar ce filozofez eu? Nu vreau sa conving pe nimeni de adevarul meu.  [:)]


Editat de mianda, 19 octombrie 2015 - 19:44 .


#24
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 19:47

Xio, in primul rind tu nu ai citit Biblia, deci nu ai o baza sa spui ca, crezi sau nu...

in al doilea rind...ce te face sa crezi ca daca exista Dumnezeu...nu poate sa existe si iad si rai.

eu am citit biblia si sunt convinsa  ca tocmai pentru ca dumnezeu exista nu ar putea crea asa o pedeapsa/ fericire vesnica.  noi, oamenii nici macar nu intelegem vesnicia dar stim ca exista raiul/iadul. [clo]

 

biblia e scrisa in parabole, ca sa le intelegi trebuie sa fii complet deschis fata de existenta, care in opinia mea este chiar dumnezeu.

 

parerea mea este ca toate credintele astea care sunt o gramada apar din perceptia gresita pe care oamenii o au fata de dumnezeu ( care e un nume dat de om pentru a fi putea inteles de el, in mod normal nu ar putea avea un nume ).



#25
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 20:00

normal ca asa este...doar avem si ceva free will ...dar am vrut sa spun ca uneori ce credem si ce este cu adevarat sunt 2 lucruri diferite.

 

personal nu ma cred creatoarea vietii mele ...dar chiar de loc!

bingo!  ce este , este , ce credem noi  ca este ,  este exact negarea a ceea ce este.

 

stiu ca suna incalcit dar daca stai doar o clipa sa intelegi ( lasand toate conditionarile mentale )  ti se va parea foarte simplu.

 

din punctul meu de vedere  "faca-se voia ta"  este esenta tuturor lucrurilor, numai ca noi nu lasam ca acea voie sa se faca si  de cele mai multe ori suferim ca nu e cum am vrea noi sa fie . si  uita asa ne petrecem viata intr-o tristete sau astepare in loc sa ne-o traim intr-o bucurie si acceptare. 



#26
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 20:11

si eu tot dupa 40 de ani am realizat ca acceptarea a tot ce mi se intampla , fara a imi face o mie de ganduri si probleme care nu vor exista niciodata decat in mintea mea,  este ceea ce face diferenta intre a crede si a stii ca toti care ne nastem o facem pentru a muri. 

 

ce facem  in acest interval pentru a ne cunoaste pe noi insine   este tot ceea ce conteaza.  este  marele mister al vietii care ne-a fost data.



#27
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 20:26

La doar o bataie de inima -este cartea scrisa de Mark Cahill si pe care am gasit-o in pdf format sa o citeasca cine vrea

 

http://markcahill.or...at-Romanian.pdf

 

"adevarul este ca fiecare din noi poate fi la la orice moment, la doar o bataie de inima de vesnicie...iar intr-una din zile, una din aceste batai de inima va fi ultima .

te ingrijoreaza acest lucru?"

 

esti pregatit pt acest eveniment? multi oameni spun simplu nu cred in Dumnezeu, nu cred in vesnicie...si gata?

 

dar oare au studiat sufficient , au depus effort sa ajunga la aceasta concluzie...sunt 100% siguri de decizia luata si ca au toate informatiile neccesare?

 

eu cred ca in viata atit de mult ne concentram energia si timpul spre evenimente neimportante sau care nu se vor intimpla, dar pt moarte-un eveniment la care 100% cu totii il vom intimpina...nu toata lumea e pregatita.

multi lasa pe mai tirziu, multi lasa pe miine, desi nimeni nu e sigur ca mai traieste o ora.

e o decizie importanta la care trebuie sa te gindesti de pe acum

 

 

Cum ar trebui sa ne pregatim pt moarte, dupa parerea ta ? 



#28
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 20:42

eu am citit biblia si sunt convinsa  ca tocmai pentru ca dumnezeu exista nu ar putea crea asa o pedeapsa/ fericire vesnica.  noi, oamenii nici macar nu intelegem vesnicia dar stim ca exista raiul/iadul. [clo]

 

biblia e scrisa in parabole, ca sa le intelegi trebuie sa fii complet deschis fata de existenta, care in opinia mea este chiar dumnezeu.

 

parerea mea este ca toate credintele astea care sunt o gramada apar din perceptia gresita pe care oamenii o au fata de dumnezeu ( care e un nume dat de om pentru a fi putea inteles de el, in mod normal nu ar putea avea un nume ).

Doar o parte f mica din Noul Testament e scrisa in parabole, care sutn intelese dupa nivelul de credinta si har dat de Dumnezeu sa fie intelese.

 

Iadul initial a fost creeat pt ingerii cazatori si pt Satana....si asa cum am spus, iar oamenii prin necredinta si rebeliunea lor aleg sa mearga acolo...si sa fie cu adevarat departe de Dumnezeu.

 

Bibila ne-a fost data ca un ghid, si este Cuv lui Dumnezeu incit sa nu ne lasam dusi in eroare de religiile inventate de oameni.



#29
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 20:44

Cum ar trebui sa ne pregatim pt moarte, dupa parerea ta ? 

te rog citeste cartea , nu e mare, si e foarte interesanta. [:)]

 

nu parerea mea conteza cum sa ne pregatim pt moarte(dar desigur, ti-o pot spune), parerea lui Dumnezeu e singura importanta....si e descrisa clar in paginile Bibliei....



#30
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 20:46

te rog citeste cartea , nu e mare, si e foarte interesanta. [:)]

 

nu parerea mea conteza cum sa ne pregatim pt moarte(dar desigur, ti-o pot spune), parerea lui Dumnezeu e singura importanta....si e descrisa clar in paginile Bibliei....

 

Pai, eu pe tine te-am intrebat.   [:)]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -