Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Invatamantul, corabia si Las Fierbinti - ce credeti?

invatamant scoala romaneasca las fierbinti

55 raspunsuri la acest subiect

#21
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 12 octombrie 2015 - 12:34

Eu il urmaresc, sunt la zi si de-abia astept sa incarce episoade noi pe protvplus. Personajele sunt foarte reusite! Tot la recomandarea unor prieteni din Ro am inceput sa ma uit. Fara legatura cu berea la pet [:)] . 

Subscriu la cele spuse de Rufus. Merita sa-l vedeti. Mi se pare ca din sezonul al 2-lea s-a schimbat scenaristul, este Mimi Branescu, sotul "Aspirinei si de atunci mi-a placut parca si mai mult.



#22
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 octombrie 2015 - 12:39

si mie imi place serialul, tocmai pentru satira, umor fin.

si tocmai asta e gaselnita, fiecare spectator vede si intelege altceva, in functie de posibilitatile lui, insa efectul e cam acelasi pentru toti - te bine dispune de cele mai multe ori, insa iti lasa si un gust amar, iti dai seama ca inca o data au descris si satirizat ceva care nu e la locul lui in tara asta, in societatea in care traim.

horatiu malaele a fost absolut genial in rolul lui mos peleus, radeam inainte sa deschida gura pentru vreo replica...mimica, limbajul corpului, imbracamintea - perfect regizate si interpretate...

dianama, interpreta e stela popescu (actrita), nu stela enache (cantareata).



#23
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 12 octombrie 2015 - 13:07

si mie imi place serialul, tocmai pentru satira, umor fin. si tocmai asta e gaselnita, fiecare spectator vede si intelege altceva, in functie de posibilitatile lui, insa efectul e cam acelasi pentru toti - te bine dispune de cele mai multe ori, insa iti lasa si un gust amar, iti dai seama ca inca o data au descris si satirizat ceva care nu e la locul lui in tara asta, in societatea in care traim. horatiu malaele a fost absolut genial in rolul lui mos peleus, radeam inainte sa deschida gura pentru vreo replica...mimica, limbajul corpului, imbracamintea - perfect regizate si interpretate... dianama, interpreta e stela popescu (actrita), nu stela enache (cantareata).

Efectele  frigului  Corina. [:-)))]  ...ma duc sa indrept!



#24
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 octombrie 2015 - 14:26

In afara de serial in sine, corabia despre care se vorbeste in titlu este ntr-adevar pe jumătate scufundata..

Mie mi se pare mai costisitor sa o reechilibrezi decat sa o scufunzi de tot si sa construiesti una noua

Cum? Cand? In opinia mea când vor ajunge in posturi cheie oameni chiar inteligenti si eficienți, prin stabilirea unei unitati a masurilor luate, cand manualele, planificarile, procedurile vor fi la fel pentru toți...



#25
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 12 octombrie 2015 - 20:05

DIn cand in cand, ne aducem aminte ca avem olimpici internationali, plini de diplome si medalii la Olimpiade Internationale. Ne ingamfam in pene ca ce destepti sunt copiii nostri, ce buni sunt profesorii si ce tari suntem si in acest domeniu (?).

In acest timp, insa, in ROmania mai sunt scoli fara apa curenta, fara instalatii sanitare, profesorii au salarii mici, nu sunt incurajati sau sustinuti de stat.

 

Poate adevarul nostru, al romanilor - este ca avem copii inteligenti, care isi fac drumul prin viata sau cariera fara aportul real al scolii insa mai degraba din ambitii personale. Copiii, se ridica de multe ori, cu succes, deasupra calitatii invatamantului romanesc ...

 

ce spuneti de acest monolog al Stelei Popescu - din uber romanescu Las Fierbinti?

 

Nu stiu serialul, dar ascultand monologul, mi-o aduc aminte pe mama, care a preluat directoratul scolii inde lucra (o scoala de cartier, care suferea si sufera indiferenta autoritatilor). Exact asa zicea si ea, si cat de mult s-a straduit si a alergat ca sa obtina niste amarate de finantari. Pentru ea acum e mai bine ca e la pensie si chiar daca pensia e mica, macar nu trebuie sa se mai zbata sa obtina imposibilul. Dar pentru copiii aceia e rau, tare rau pentru ca educatia pe care o obtin e din ce in ce mai slaba calitativ. Pacat de ei! Pacat de viitorul societatii romanesti!



#26
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 12 octombrie 2015 - 20:06

DIn cand in cand, ne aducem aminte ca avem olimpici internationali, plini de diplome si medalii la Olimpiade Internationale. Ne ingamfam in pene ca ce destepti sunt copiii nostri, ce buni sunt profesorii si ce tari suntem si in acest domeniu (?).

In acest timp, insa, in ROmania mai sunt scoli fara apa curenta, fara instalatii sanitare, profesorii au salarii mici, nu sunt incurajati sau sustinuti de stat.

 

Poate adevarul nostru, al romanilor - este ca avem copii inteligenti, care isi fac drumul prin viata sau cariera fara aportul real al scolii insa mai degraba din ambitii personale. Copiii, se ridica de multe ori, cu succes, deasupra calitatii invatamantului romanesc ...

 

ce spuneti de acest monolog al Stelei Popescu - din uber romanescu Las Fierbinti?

 

Nu stiu serialul, dar ascultand monologul, mi-o aduc aminte pe mama, care a preluat directoratul scolii inde lucra (o scoala de cartier, care suferea si sufera indiferenta autoritatilor). Exact asa zicea si ea, si cat de mult s-a straduit si a alergat ca sa obtina niste amarate de finantari. Pentru ea acum e mai bine ca e la pensie si chiar daca pensia e mica, macar nu trebuie sa se mai zbata sa obtina imposibilul. Dar pentru copiii aceia e rau, tare rau pentru ca educatia pe care o obtin e din ce in ce mai slaba calitativ. Pacat de ei! Pacat de viitorul societatii romanesti!



#27
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 12 octombrie 2015 - 22:09

da, ai mare dreptate.
Las Fierbinti este un serial care se adreseaza in special celor care beau berea la pet. :)))


Tu cand te-ai uitat ai găsit berea la PET local sau a trebuit să o comanzi din România? [:)]

 

Omu' deștept se poate uita la orice idioțenie și poate cuprinde universul, la fel cum unul mai putin mobilat ar găsi Mozart-ul prea simplu [:)]



#28
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 13 octombrie 2015 - 08:04

Un punct de vedere...de ce a aparut monologul ala in Las Fierbinti:

 

http://www.biziday.r...-las-fierbinti/



#29
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 13 octombrie 2015 - 08:04



Tu cand te-ai uitat ai găsit berea la PET local sau a trebuit să o comanzi din România? [:)]

 

 

ma rog, interventia ta, ca de obicei e un bobarbac la adresa mea.  Vad ca ai facut o fixatie cu mine. Whatever, daca asta e tot ce poti.



#30
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 13 octombrie 2015 - 08:32

asta e tot ce poti.

 

[:)]

Nu stiu daca ai observat, nu te-am jignit cu nimic. Jignirile spun despre autor mult mai multe decat despre destinatar.

 

Si nu, nu am absolut nimic personal cu tine. Asa cum nu am nimic cu Ella dar am cu ideile "mi-e scarba de grasele de pe strada" sau "imi place statiunea X ca nu este Y natie acolo" sau ale tale gen romanii sunt "bautori de bere la PET si mancatori de mici", Beyonce e o "vaca grasa" etc.





Etichetat si cu invatamant, scoala romaneasca, las fierbinti

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -