Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Rugaminte pentru moderatori: Fairplay


42 raspunsuri la acest subiect

#11
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 13:36



Parerea mea ( personala si subiectiva, dar tin la ea si cred in ceea ce spun) e ca sunteti din ce in ce mai aspri cu avertismentele,

...

 

 Eu indraznesc sa sugerez sa relaxati pana la nesimtire moderarea, nu pana la nesimtirea voastra, ci a userilor :)). Lasati oamenii sa se exprime, sa fie ei insisi, din mai multe puncte de vedere, pe care eu le vad utile si importante:

1. fiind tu insuti, asa cum esti, oamenii ajung sa-si faca despre tine o impresie corecta, reala, asa incat...

 

2. userii care sar calul ajung sa se autoelimine, ca in viata reala, de altfel, pentru ca daca azi esti magar, maine magar, poimaine nu mai ai ce cauta in nici o turma, decat tot intre magari, ceilalti vor fugi de tine in mod natural, iar magarii vor obosi sa tot fie spinarea de bataie a celor pe care ii loveste si va cauta confortul celor ca el.

Daca propunerea asta nu avea atatea aprecieri pozitive nu interveneam.

 

Din experienta mea in online, si care nu este mica, adica am peste 10 ani de cand bantui pe forumuri de discutii, pot sa va asigur ca o moderare prea ingadiutoare duce la moartea forumului.

 

Nu pleaca cei nesimtiti, primii care pleaca sunt cei cu bun simt.

Este ca si cum ai introduce intr-o camera in scons.

 

Trebuie sa intelegeti ca mai sunt si moderatori care se scoala cu fata la cearceaf, nu doar comentatorii! [:)] [flo2]


Editat de Deceneus, 05 octombrie 2015 - 13:39 .


#12
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 13:49

Daca propunerea asta nu avea atatea aprecieri pozitive nu interveneam.

 

Din experienta mea in online, si care nu este mica, adica am peste 10 ani de cand bantui pe forumuri de discutii, pot sa va asigur ca o moderare prea ingadiutoare duce la moartea forumului.

 

Nu pleaca cei nesimtiti, primii care pleaca sunt cei cu bun simt.

Este ca si cum ai introduce intr-o camera in scons.  [asia] 

 

Trebuie sa intelegeti ca mai sunt si moderatori care se scoala cu fata la cearceaf, nu doar comentatorii! [:)] [flo2]



#13
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 13:55

Daca propunerea asta nu avea atatea aprecieri pozitive nu interveneam.

 

Din experienta mea in online, si care nu este mica, adica am peste 10 ani de cand bantui pe forumuri de discutii, pot sa va asigur ca o moderare prea ingadiutoare duce la moartea forumului.

 

Nu pleaca cei nesimtiti, primii care pleaca sunt cei cu bun simt.

Este ca si cum ai introduce intr-o camera in scons.

 

Trebuie sa intelegeti ca mai sunt si moderatori care se scoala cu fata la cearceaf, nu doar comentatorii! [:)] [flo2]

 

Deceneus, mesajul Juliei are atatea aprobari, fiindca moderarea pe DC a ajuns exagerat de stricta. 



#14
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 13:57

Dar ce e forumul, Deceneus, biserica!??... si, tot din proprie experienta scriu, mai bine de 10 ani, pe diverse forumuri, pleaca cine vrea sa plece, nu cei cu bun simt. Sa inteleg ca, dupa toate furtunile care au fost pe DC, au plecat cei buni si culti si over-human?...  Si cum ne numim noi, cei ramasi?... Nici nu poti spune ca au plecat sconcsii, pentru ca stiu si eu o mana buna de useri care nu mai sunt activi acum, si nu se incadrau in categoria asta.

 Oamenii nu mai scriu pentru ca nu vor sa scrie, unora le cresc copiii ( pe multi asta ne-a adus aici, lipsa de experienta ca parinti si aici am gasit oaza de informatii necesara si pe altii ca noi, cu care sa putem discuta) si nu se mai regasesc in peisaj, altora li se schimba coordonatele vietii reale si nu mai au timp, chef de forum. S-a mai plecat si din orgolii ranite, cauzele sunt diverse.

 

Oricum, nu in mainile mele sta puterea de decizie, dar de-ar sta, m-as gandi bine ce vreau eu de la forum, ce viziune am cu privire la asta, cum atrag oamenii si cum ii conving sa ramana aici, sa se simta bine, sa isi faca relatii.Si tot nu cred ca poti convinge prin autoritate si cenzura, e un loc de discutii, de brain storming, idei si informatii, certitudini si indoieli, scrii cand te simti bine si cand te simti rau, cand te trezesti binedispus si cand ai a bad hair day...

 

Daca, prin prea multe reguli, elimini toti sconcsii, ramane ideea si mai ales idealul unui forum elitist, care discuta liniar, politically correct, sa nu se supere nimeni, sa nu fie nimeni ofensat, sa nu fie controverse, totul la subiect, nimic offtopic, ca sa nu deranjeze pe cineva devierea de la tema...Come on, eu deja mor incet doar scriind despre asta :)))...e un forum de discutii, nu un cavou, doar acolo toti sunt de acord unii cu altii, se respecta si tin la atmosfera si la liniste.



#15
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 14:04

Deceneus, mesajul Juliei are atatea aprobari, fiindca moderarea pe DC a ajuns exagerat de stricta. 

Propunerea ei este sa se treaca in extrema opusa.



#16
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 14:07

Dar ce e forumul, Deceneus, biserica!??... si, tot din proprie experienta scriu, mai bine de 10 ani, pe diverse forumuri, pleaca cine vrea sa plece, nu cei cu bun simt.

Nu spune nimeni sa  fie biserica, dar nici ca la usa cortului!

Trebuie sa existe un respect pentru interlocutori!


Editat de Deceneus, 05 octombrie 2015 - 14:08 .


#17
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 14:12

Jullia are atatea aprobari la mesaj pentru ca a spus ce a gandit, a explicat simplu, n-a avut pretentia sa aiba dreptate (a si spus-o), nu a dorit sa dea peste nas sau sa incurajeze pe cineva.

Inclusiv eu am aprobat acel mesaj, adica mi-a placut.

Asta nu inseamna ca tot ce a scris acolo mi se pare adevarat, am obiectat imediat dupa. Aici sunt de acord cu Deceneus. Pentru ca cel putin pe forumul nostru cei ce aveau cont doar pentru a se razboi cu cineva n-a plecat de buna voie, ci dat afara.



#18
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 14:18

 

 

Pe tine cine te avertizeaza pentru jignirile repetate?Sau la la subiectul respectiv,doar mesajele xenofobe si extremiste se avertizeaza...cel putin daca ne luam dupa nr.lor.

 

 

nu e normal sa fie sanctionate asa mesaje????? sau traim in lumi paralele.



#19
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 14:25

Nu, Deceneus, extrema ar fi sa se renunte la moderare, lucru cu care nu sunt de acord. [hia]

 

 

Chestia e ca, din ceea ce am observat in ultima vreme la subiectele active,sunt prea putini useri noi care intervin. Sunt convinsa ca apar oameni noi pe forum, dar de ce nu scriu!? Or fi sconcsi? :)) Ma indoiesc.

 

Asadar, suntem noi intre noi, cu mici variatii - se renunta la moderarea excesiva a virgulelor cu subinteles, cati din cei care sunt acum activi ar sari calul si si-ar pune poalele in cap ca la usa cortului? Si chiar de-ar fi o manuta de oameni, nu e mai util pentru toata lumea sa stim si noi despre cine e vorba si ce ne poate capul la toti? Si sunt convinsa ca ar fi util si pentru sconcsii care sunt deja intre noi ( dar care, din pricina moderarii excesive, stau acum in sac de plastic, sa nu miroase :)) si sa nu dea de banuit ca-s aici), pentru ca ar intra in conflict de interese direct cu cei care nu miros si ar realiza, in urma conflictului, ca intr-o societate normala, ei sunt cei care put - ca pe sconcs nu-l deranjeaza personal duhoarea, poate nici nu realizeaza in ce hal  de puturos e. Eu incurajez interactiunea, venim din medii foarte diferite, si nu ma refer neaparat la clase sociale, studii, sange albastru sau nomazi, ci la cercul restrans in care activam zi de zi. Daca tinem prea mult la a nu cumva sa superi pe cineva, ajungem sa nu mai discutam real, ci tangential, ca niste bile care se ciocnesc, dar nu se intrepatrund, pentru ca se gaseste mereu cineva sa raporteze la moderator ca i-ai incalcat perimetrul de suportabilitate.

 

 

Roxana, Andacos nu e la primul schimb de replici in maniera asta, a mai avut cu Marius si cu  Rufus unele schimburi de mingi, acum cu Laura ( poate moderatorii sunt calcaiul lui Ahile al Danei :))  ) si totusi, prin moderarea de acum, se schimba ceva? Primeste avertisment verbal, sa zicem, e mentionat public asta, si ce se rezolva!?... Si atunci de ce se mentine o moderare exigenta, si totusi ineficienta? Ce se modereaza, ca discutii tot sunt? si nemultumire e, care rabufneste pe ici-colo.



#20
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 14:40

nu e normal sa fie sanctionate asa mesaje????? sau traim in lumi paralele.

Pai cum a fost avertizata Laura,ca n.am vazut?

 

Sau jignirile transmire de tabara PRO sunt normale,fieresti si se iau ca atare?


Editat de andacos, 05 octombrie 2015 - 14:49 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -