Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Rugaminte pentru moderatori: Fairplay


42 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 09:58

Am hotarat sa pun acest mesaj in mod public si nu numai pe forumul de moderatori (care este ascuns) pentru ca eu cred ca in acest caz este nevoie de multa transparenta.

 

Trebuie inteles ca fiecare moderator este la randul sau om si are o opinie personala. Cred ca sunt mai multe subiecte pe forum in care diversi moderatori se contrazic pe anumite teme, lucru care arata ca la Desprecopii.com intelegem ca functia de moderator nu o poate substituii pe cea de om, cu gandire inteligenta, uneori mai inspirat alte ori mai putin inspirat si supus greselii. Deci, DA! La desprecopii.com moderatorii au si vor continua sa aiba pareri personale!

 

Dar asa cum moderatorii au dreptul la pareri personale, tot asa, in momentul in care incalca regulamentul ei pot sa primeasca avertismente. Toti trebuie sa ne supunem regulamentului.

 

O situatie foarte sensibila si care  - pe buna dreptate - poate sa fie acuzata ca fiind lipsa de FairPlay este situatia in care un moderator aflat intr-o polemica la un subiect da avertismente persoanelor participante la acel subiect. Acest lucru nu este fair si poate ridica suspiciuni de impartialitate (chiar daca avertismentul dat este corect si meritat).

 

Rugaminte: ii rog pe moderatorii care se angajeaza in discutii personale la anumite subiecte sa NU DEA AVERTISMENTE in cadrul aceluiasi subiect in care au si pareri personale! Daca sunt angajati in discutii personale, ei pot sa "raporteze" la moderator la fel ca orice membru un mesaj care il considera ca a incalcat regulamentul, iar daca crererea este intemeiata un ALT MODERATOR care nu este implicat in discutie va aplica masurile administrative.



#2
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 11:34

Parerea mea ( personala si subiectiva, dar tin la ea si cred in ceea ce spun) e ca sunteti din ce in ce mai aspri cu avertismentele, cel putin la nivel de atentionari  verbale, lucru care nu face decat sa se inmulteasca plangerile astea de nivel de gradinita, cum chiar voi, adminii, ati spus-o la celalalt subiect de astazi. Cu cat se baga in seama mai  tare opresiunea, cu atat apar si situatiile, mai mult sau mai putin justificate, de aici implicarea moderatorilor, apoi acuzarea lor ca nu sunt obiectivi, ca interepreteaza aiurea la subiectele la care sunt implicati.

 So...cu cat se strange cercul mai tare, cu atat creste presiunea, miscarea browniana e si ea de vina :))...

 Eu indraznesc sa sugerez sa relaxati pana la nesimtire moderarea, nu pana la nesimtirea voastra, ci a userilor :)). Lasati oamenii sa se exprime, sa fie ei insisi, din mai multe puncte de vedere, pe care eu le vad utile si importante:

1. fiind tu insuti, asa cum esti, oamenii ajung sa-si faca despre tine o impresie corecta, reala, asa incat, la intalnirea forumistilor in realitate, sa stii cu cine stai de vorba ( stiu ca multe persoane de pe forum s-au intalnit deja out there). Political correctness-ul ala exacerbat nu face bine intotdeaua, ne protejam unii pe altii in cuvinte, nu discriminam, nu jignim, nu aia, nu aialalta, asa incat ajunge o profesiune de credinta nu relationarea corecta, umana a oamenilor unul cu celalalt, ci pastrarea unei relatii neofensive, neofensatoare si oarecum false, pentru ca nu suntem in afara ceea ce gandim in interior.

2. userii care sar calul ajung sa se autoelimine, ca in viata reala, de altfel, pentru ca daca azi esti magar, maine magar, poimaine nu mai ai ce cauta in nici o turma, decat tot intre magari, ceilalti vor fugi de tine in mod natural, iar magarii vor obosi sa tot fie spinarea de bataie a celor pe care ii loveste si va cauta confortul celor ca el.

 

Din nou, situatie ipotetica, daca  as avea eu capacitate de decizie :)) ( If i were you...), as modera strict injuraturile, limbajul licentios si tot ce trece dincolo de bun simt si de norma uzuala de enervari si relaxari, tipic umane. Pentru ca opiniile corecte se formeaza prin confruntarea celor gresite, prin conflict ideatic, dar daca simti mereu ca esti sub presiunea asteptarilor unui raspuns bun, obiectiv, neofensator la adresa cuiva, doamne-feri!, atunci de ce sa mai scrii? Orice scrii ar putea fi interpretat ca depasind o bariera a cuiva, ce te-ar putea raporta la moderator, pentru ca se simte ofensat de ceea ce scrii.


 Daca nu ma insel, la crearea unui cont nou, administratia scrie ca userii sunt responabili de continutul mesajelor lor, deci pentru xenofobie, ura, proasta crestere, prostie nu sunt vinovati adminii sau moderatorii, ci cei care au facut dovada acestor lucruri, prin mesajele lor.

Ce daca se ajunge la jigniri, la paruieli, la ofense generale sau particulare!? fiecare sa si le rezolve, sa discute, sa ras-discute, public sau in privat, sa se fereasca de contraatacantii respectivi in viitor, asa crestem, prin intermediul conflictului ( ca in viata reala) si mai ales prin rezolvarea lui.  Eu mi-am facut cel putin doi prieteni buni, pe viata!, in urma unui start prost, a unui aspru conflict de idei si de principii , in viata reala, e drept. Pentru ca am discutat, am rezolvat si ne-am dat seama ca avem mult mai multe in comun, decat in divergente, si asa s-a nascut o relatie umana faina.

 

 

As aprecia tare mult daca ati vedea intentiile bune din acest mesaj, nu reprosez nimic la nimeni, nu critic, nu sunt nemultumita de forum, nu caut alt forum,nu fug pe facebook, nu compar forumul de azi cu cel de ieri, pur si simplu scriu, cand simt nevoia, cand ma mananca limba si simt ca trebuie sa dau drumul la cuvinte. Pentru ca asta se vrea de la noi, sa scriem, sa scriem de calitate, sa fie un colt virtual activ. Graul se alege singur de neghina, nu cautati sa adunati voi neghina bob cu bob, ca de asta s-a ajuns si la discutiile din postarea adminului de mai sus.


Editat de Jullia, 05 octombrie 2015 - 11:37 .


#3
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 11:46

Jullia, din punctul meu de vedere (de membru al forumului nu moderator) mi se pare groteasca o discutie lasata libera, la autoeliminarea "naturala" a celor ce o dau in balarii (verbal).

Cand tu citesti un subect pe care il gasesti interesant, sau macar incerci sa vezi despre ce e vorba, si dai peste o balacareala/reglare de conturi, etc...mai ai chef sa cauti firul discutiei?

Eu, cu siguranta, nu mi-as bate capul si as trece la altceva.

Iar daca orice subiect deschid, dau peste acelasi lucru, mai bine ma las. De tot.

Desigur, vorbesc despre mine, poate altii au rabdarea necesara.



#4
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 11:51

Da, Rufus,inteleg perfect ce spui, dar astepti asta pentru ca tu esti matur, ai o experienta in spate, profesionala, de familie, chiar de forum... ai anumite asteptari, dar atitudinea asta nu incurajeaza pe cei mai putin maturi, mai tineri si necopti, sa intervina in discutie, cu ceea ce au ei. Acum n-or aduce toti balarii la subiect, nu? iar devierile pot fi interesante uneori, pentru ca introduc in discutie un alt unghi din care se poate analiza problema ( greu e sa generalizezi, ca sunt tematici diverse). Si focurile se sting de la sine, de cele mai multe ori.



#5
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 12:53

 iar devierile pot fi interesante uneori, pentru ca introduc in discutie un alt unghi din care se poate analiza problema ( greu e sa generalizezi, ca sunt tematici diverse).

 

Nu asta ma deranjeaza, desigur.

Ci devierile in care doua/mai multe persoane isi evalueaza reciproc marimea creierului, calitatea de parinte, calitatea profesionala sau alte calitati, evident dupa standarde proprii. Tu spui ca astea se sting pana la urma...sunt de acord dar eu n-am rabdare sa le citesc, ca nu ma intereseaza. Si ma si indispun...ca drept sa fiu asist zilnic te miri pe unde la asa ceva in viata reala.



#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 12:59

Admin,mi se pare foarte ok mesajul tau,imi permit sa intreb...unde e avertismentul Laurei?



#7
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 13:06

Regula intre moderatori mereu a fost sa nu avertizam persoanele cu care suntem in discutii directe la subiectul unde exista derapajul. Eu cu LadyArtemis nu am discutat deloc la subiect (am schimbat cateva idei pe la sfarsitul lui august) , afirmatiile ei erau clar xenofobe si extremiste, era firesc sa fie aplicat regulamentul.  



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 13:13

Regula intre moderatori mereu a fost sa nu avertizam persoanele cu care suntem in discutii directe la subiectul unde exista derapajul. Eu cu LadyArtemis nu am discutat deloc la subiect (am schimbat cateva idei pe la sfarsitul lui august) , afirmatiile ei erau clar xenofobe si extremiste, era firesc sa fie aplicat regulamentul.

 

 

Deci tu ai raportat,tu ai dat avertisment?

 

Pe tine cine te avertizeaza pentru jignirile repetate?Sau la la subiectul respectiv,doar mesajele xenofobe si extremiste se avertizeaza...cel putin daca ne luam dupa nr.lor.



#9
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 13:21

Deci tu ai raportat,tu ai dat avertisment?

 

Pe tine cine te avertizeaza pentru jignirile repetate?Sau la la subiectul respectiv,doar mesajele xenofobe si extremiste se avertizeaza...cel putin daca ne luam dupa nr.lor.

Niciodata moderatorul care a dat avertisment nu coincide cu cine a raportat mesajul sanctionat.

 

Daca citesti regulamentul ai sa poti sa observi ca nu toate raportarile sunt sanctionate, iar decizia de a sanctiona sau nu o raportare este luata de noi nu de un singur moderator, dar asta am mai spus si alta data.



#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 13:28

Niciodata moderatorul care a dat avertisment nu coincide cu cine a raportat mesajul sanctionat. Daca citesti regulamentul ai sa poti sa observi ca nu toate raportarile sunt sanctionate, iar decizia de a sanctiona sau nu o raportare este luata de noi nu de un singur moderator, dar asta am mai spus si alta data.

 

Mersi de precizarea cu raportatul si avertizatul.

 

Deci Laura a dat avertismentul,in colaborare cu alti moderatori [:D] (tare m-ar interesa cine sunt aia de a fost Admin in postura de a explica avertismentul dat),moderatori care au gasit compotomentul forumistic raportat alLaurei,ca ok,correct. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -