Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Spalati la masina de spalat cu apa rece?

rufe masina de spalat

44 raspunsuri la acest subiect

#21
Dariucha

Dariucha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 156 mesaje

Postat 04 octombrie 2015 - 11:21

Nu știu cum ramine cu bacteriile , eu De 15 ani spăl așa si nu am avut probleme . Spăl zilnic cei drept , pe categorii si nu umplu niciodată mașina la refuz plus ca mașina are program de dezinfectat pt ea , înăuntru , pe care o folosesc la doua saptamâni cu detergent special si durează 14 ore , după program e  ca si noua . 



#22
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 04 octombrie 2015 - 11:42

Pt a dezinfecta masina de spalat, se pune 1 litru de otet alb in cuva ( fara rufe ) si se da o tura la 90 de grade.



#23
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 04 octombrie 2015 - 12:24

Dana, si cand te speli pe maini, simpla spalare pe maini cu apa si sapun banal indeparteaza bacteriile nu le omoara, prin actiunea de frecare a mainilor.

Apa calda e pentru confortul nostru nu ca ar avea diferite rezultate.

Bacteriile au fost de sute de milioane de ani inaintea noastra pe pamant, si o sa fie chiar daca noi disparem complet.

Au rolul lor si traim in simbioza. Suntem acoperiti de bacterii si organismele noastre sunt pline de bacterii. Fiecare om are un unic microbiom de bacterii, cu milioane pe un milimetru patrat.

Caram zilnic cu noi pe langa cele bune, streptococi si e-coli si suntem perfectly fine.

Cand esti sanatos, fara rani deschise si cu sistem imunitar in buna functiune, cele care de obicei creeaza probleme sunt harmless.

Temperaturile inalte, focul le distrug dar cine se spala pe corp si rufele cu apa peste 100 C.

Sau substante chimice gen triclosan dar care ne fac noua mai rau. Triclosan e foarte eficient, distruge bacterial cell wall dar are si efect rezidual, se acumuleaza pe suprafetele unde e folosit si inhiba cresterea bacteriilor...si alea bune si alea rele.

Daca nu lucrezi la vidanja sau in alt mediu cu potential infectios, daca nu suferi de vreo boala contagioasa sau n-ai sistemul imunitar compromis, n-are sens ca rufele sa fie dezinfectate si spalatul rufelor cu apa rece are acelasi efect cu apa calda. E ok oricum.



#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 04 octombrie 2015 - 12:39

Oana,am inteles,in principiu are logic ce spui tu acolo...eu una nu-s vreo obsedata de baterii,acarieni & ,traiesc intr-o simbioza perfecta cu ele [:)]  ,totusi stiu ca lenjerie intima,ciorapi ,prosoape,cirpe de vase etc,trebuiesc spalate sa omoare bacteriile.

 

Chiar daca le omorim,ele -bacteriile ,se formeaza din nou...nu cred ca distrugem microsistemul cu asa ceva(sau????),varianta cu indepartatul bacteriilor e prima oara cind o aud la haine.


Editat de andacos, 04 octombrie 2015 - 12:42 .


#25
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 04 octombrie 2015 - 21:04

Selectez temperatura in functie de tesatura si gradul de murdarie. Pe eticheta hainelor scrie temperatura maxima la care se pot spala si ma ghidez dupa ele. In general spal la 30/40 de grade pentru ca nu port acelasi obiect de imbracaminte de doua ori si nu mai sunt la varsta la care sa ma murdaresc ;)  (exceptie pantalon/ fusta care merge 2-3 purtari). Prosoapele si lenjeriile de pat le spal la 60 la 2-3 spalari si tot la 60

sosetele fie-mii :))) pentru ca sta fara papuci la gradi. 

 

Referitor la bacterii, eu stiam ca e nevoie de 63-66 de grade Celsius ca sa le distruga, pentru ca asta e temperatura la care coaguleaza proteina. Eu pun un lichid antibacterian la fiecare spalare.



#26
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 04 octombrie 2015 - 22:15

Spal la 40,60 si 90.

Albele  mereu la 90 si prosoapele. 

Colorate  la 60 cu conditia  sa fie de calitate materialul. 

Nu se baga multe in cuva  ,nu se spala bine. 

Conteaza  ffff mult sI  masina si capacitatea  masinii. 

Cu cat este mai mare  cu atat  se spala mai bine  si la 40 de grade. 



#27
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 01:37

eu spal aproape toate rufele numai cu apa rece...exceptie prosoapele de bucatarie.

 

dar William a trecut de faza cind se tira pe jos...si hainele nu prea sunt murdare...doar transpirate si ocazional pete de mincare.

 

aproape toate rufele le bag si la uscator. iar cind e cald tricourile si ce e din polyester le pun la uscat pe support, sa numai consum current degeaba cu uscatorul.

 

masina mea e heavy duty spala/usuca f bine.


Editat de michelle-usa, 05 octombrie 2015 - 01:41 .


#28
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 14:19

Si eu spal in general tot la 30°; la 40° bag doar asternuturi si prosoape.



#29
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 15:18

   Prosoape la 60. Restul la 30-40.. depinde ce chef am. La "fara incalzire" (e o steluta care indica ca e probabil temperatuara apei de la conducta) bagam pe vremuri perdelele. Acum nu mai am perdele, doar steluta :)

   La mai mult de 60 grade nu mor elasticele? Au baietii mei niste sosete de baschet norocoase si nu am voie sa le stric... dar zau ca nu prea mai sunt albe. Am stricat unele cu clor si e vai de mine daca le stric si pe astea.



#30
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 16:16

Masina mea nu are posibilitatea de a regla temperatura ...

 

Pe rotitza aia cu programe scrie "normal", bulk", white, silk, heavy duty ...etc. Sunt sigura ca daca ma uit in carte, gasesc temperaturile la care spala fiecare program ...dar nu am posibilitatea de a le modifica.

 

Am in plus un buton de "deep clean" in care folosește nu stiu ce tehnologie cu bule si care odata apasat, mareste timpul de spalare cu vreo 40 min ...habar n-am daca schimba si temperatura apei.

 

Prin urmare, nici nu stiam ca exista masini la care se poate umbla la temperatura.

 

Oana, si eu pana acum 3 ani, am avut o masina care a venit cu casa ...as paria ca era tot de prin 70 ...diferenta fata de asta noua este ca cea noua folosește extrem, extrem de putina apa, ceea ce m-a socat la inceput. De ex, eu nu vad apa plutind in cuva ...pare ca uda rufele atat cat apa sa fie absorbita de tesatura si apoi le invarte asa.

Nu stiu din punct de vedere al energiei,  dar la apa sigur,  sigur fac economie.





Etichetat si cu rufe, masina de spalat

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -