Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

masacru la un colegiu din oregon


227 raspunsuri la acest subiect

#21
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 15 februarie 2018 - 20:48

Dar NRA astia a trebui sa fie o organizatie non-profit... De ce atata lobby in favoarea armelor?

 

Si mai sunt curioasa daca in state se poate si in ce conditii face un referendum pro / contra arme. (sau mai bine zis pro / contra inaspririi conditiilor necesare pentru as detine o arma de foc)

 

Pentru ca pentru asta au fost fondati:

 

"The National Rifle Association of America (NRA) is an American nonprofit organization that advocates for gun rights. Founded in 1871, the group has informed its members about firearm-related bills since 1934, and it has directly lobbied for and against legislation since 1975."



#22
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 15 februarie 2018 - 20:51

Si exista ceva legal ce populatia sa poata face pentru a schimba asta?



#23
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 15 februarie 2018 - 20:56

Si exista ceva legal ce populatia sa poata face pentru a schimba asta?

 

Teoretic, da.

Practic, niciodata.



#24
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 15 februarie 2018 - 21:02

Teoretic, da.

Practic, niciodata

 ce anume poate face populatia?



#25
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 15 februarie 2018 - 21:02

Hai, indulge me, ce poate face populatia? Au parghii legale? Care sunt procentele pro / contra arme de foc? Vorbim totusi de traditia unei natiuni care si-a cladit tara cu arma in mana. Cred. Mi se pare un fel de cult al armelor. Ma insel? 

Intreb pentru ca stii ca in Romania armele de foc sunt permise cu muuuuuulte restrictii, si reguli, si una peste alta nu sunt deloc raspandite, dar in State...



#26
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 15 februarie 2018 - 21:03

Si sunt foarte interesata de subiect pentru ca stiu ca a devenit un fel de "curent" al masacrelor, si uneori mi se pare ca si scandalurile cu police brutality au la baza in esenta tot flagelul asta al armelor...



#27
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 15 februarie 2018 - 21:05

Pentru ca pentru asta au fost fondati:

 

"The National Rifle Association of America (NRA) is an American nonprofit organization that advocates for gun rights. Founded in 1871, the group has informed its members about firearm-related bills since 1934, and it has directly lobbied for and against legislation since 1975."

 

Am citit pe Wikipedia despre ei, dar poate am inteles gresit scopul acestei "nonprofit organization"...



#28
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 15 februarie 2018 - 21:05

Dinamica aici e diferita. In Europa armele sunt in uzul fortelor de ordine, al armatei cu putine exceptii folosite la self defence, colectii sau vanatoare aceste exceptii fiind inregistrate la autoritate, si otinute in urma unor examinari de sanatate mentala, de circumstantele pentru care e cerut permisul etc.

Europenii nu pot percepe realitatea americana, pentru ca e polul opus. Aici armele sunt peste tot, le poti proba in magazin ca pe haine, si nu iti trebuie decat good credit sau cash ca sa iei. Aici statele open carry lumea nici macar nu tresare cand vede arma agatata la sold sau pe spatele individului pentru ca e acolo day after day.

Da, e paranoia, nu poate fii altceva daca atunci cand traiesti intr-o tara civilizata cu un nivel de trai cu mult peste celelalte tari de pe glob, si ai inclusiv banii necesari sa-ti mai cumperi un AR-15 pe langa cele necesare traiului zilnic in fiecare an, tu iti imaginezi ca "guvernul" abia asteapta sa te oprime. Paranoia si un pic de ipocrizie (vorba aia, le e frica sa nu faca guvernul lor acasa cum face si pe la altii).

 

Masacrele astea sunt rezultatul unei mentalitati. Un mare procent de americani cred ca "guvernul nu trebuie sa se bage in viata cetatenilor" asta doar cand e vorba de dreptul la a avea arme, ca atunci cand e vorba de protectia lor nu mai sunt asa adverse. 

NRA-ul primeste suport financiar nu doar de la producatorii de arme ci si de la posesorii de arme. Nu e de ajuns sa ungi politicianul cu bani de lobby, daca politicianul ala ar vedea ca NRA-ul e nepopular ar baga noi legi, dar miloanele de membrii NRA sunt totodata milioane de voturi si politicianul ala stie ca pe langa banii de lobby este si reales so it's a win-win.

 

Mi-a placut declaratia tanarului elev care a scapat din masacru, pacat ca pica pe urechi surde. 

Unul din primele comentarii pe care le-am auzit dupa ce a aparut stirea a fost al unui coleg care a zis "I hope this does not re-open the debate about regulating guns". N-a zis "Oh my god I sure hope they all make it!" ci doar ca spera ca nu baga astia lege de control al armelor.



#29
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 15 februarie 2018 - 21:09

Dinamica aici e diferita. In Europa armele sunt in uzul fortelor de ordine, al armatei cu putine exceptii folosite la self defence, colectii sau vanatoare aceste exceptii fiind inregistrate la autoritate, si otinute in urma unor examinari de sanatate mentala, de circumstantele pentru care e cerut permisul etc.

Europenii nu pot percepe realitatea americana, pentru ca e polul opus. Aici armele sunt peste tot, le poti proba in magazin ca pe haine, si nu iti trebuie decat good credit sau cash ca sa iei. Aici statele open carry lumea nici macar nu tresare cand vede arma agatata la sold sau pe spatele individului pentru ca e acolo day after day.

 

 

Da, de asta  ziceam ca mi-e greu sa ma ancorez in realitatea din State, e ceva cu care nu sunt obisnuita...

 

 

 

 

Mi-a placut declaratia tanarului elev care a scapat din masacru, pacat ca pica pe urechi surde. 

Unul din primele comentarii pe care le-am auzit dupa ce a aparut stirea a fost al unui coleg care a zis "I hope this does not re-open the debate about regulating guns". N-a zis "Oh my god I sure hope they all make it!" ci doar ca spera ca nu baga astia lege de control al armelor.

 

cam inspaimantator...



#30
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 15 februarie 2018 - 21:12

Hai, indulge me, ce poate face populatia? Au parghii legale? Care sunt procentele pro / contra arme de foc? Vorbim totusi de traditia unei natiuni care si-a cladit tara cu arma in mana. Cred. Mi se pare un fel de cult al armelor. Ma insel? 

Intreb pentru ca stii ca in Romania armele de foc sunt permise cu muuuuuulte restrictii, si reguli, si una peste alta nu sunt deloc raspandite, dar in State...

 

In teorie, poti vota politicieni care promit "gun regulations". Cu o majoritate parlamentara si un presedinte favorabil legea poate fi schimbata. In realitate, asta nu se va intampla niciodata pentru vederile aici sunt 50-50 (daca suntem norocosi, in realitate procentele sunt in defavoarea gun regulations).

 

Apoi admitand prin absurd ca se va ajunge la votarea gun regulations. Americanii pro-guns nu sunt "your run of the mill citizen" sunt genul de cetatean pentru care "civil disobidience" e obligatorie atunci cand consideri ca ti-au fost incalcate drepturile.

Se va ajunge la stand-off-uri cum a fost cel din Oregon de curand cand un grup de persoane au intrat intr-o cladire federala (o rezervatie naturala de protectie a pasarilor) si s-au impuscat cu agentii federali pentru ca ei considerau ca pamantul ala nu e al guvernului ci al lor al "cetatenilor". 

Se vor creea enclave in care cetateni inarmati se vor razboii cu politia si agenti federali doar ca sa-si protejeze "armele".




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -