Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copil de 2 ani si 8 luni care nu vorbeste


68 raspunsuri la acest subiect

#1
SufletPitic

SufletPitic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 02 octombrie 2015 - 13:08

Buna ziua.

Sunt mamica unui baietel de 2 ani si 8 luni care nu vorbeste, sau mai bine zis, vorbeste f putin si nu leaga cuvinte, ceea ce pt noi e ingrijorator.

Spune mama, dada ( tata ) , uneori la apa spune aba , usa... In rest onomatopee pe limba lui, gen: sisi, gheghe, haha, etc. 

Intelege tot ce i se spune, executa ce i se cere, se serveste singur cu lucrurile, obiectele la care poate ajunge, altfel ne ia de mana si ne duce in locul respectiv si arata cu mana, zicand " a a a " , iubeste copiii, adora sa petreaca timp in compania lor, rad impreuna, alearga, insa pt mine un semn de intrebare ar fi ca il vad destul de timid cand vine vorba de implicarea in anumite jocuri cu copiii, nu prea o face , prefera sa se uite.

Un alt semn de intrebare este faptul ca atunci cand e doar cu mine acasa, e f ascultator si cuminte, cand este cu ambii parinti, e turbat. Vrea si cere atentie din partea amandurora, din orice ce nu-i convine incepe sa miorlaie, e mult mai agitat si neastamparat cand suntem ambii parinti in preajma lui. In schimb cu mama face activitati, se joaca, e linistit si f ascultator.

Pt mamicile care au trecut prin asa ceva , sau cei care sunteti in masura a da un sfat ,chiar si tatici , astept un raspuns, va rog mult.

Multumesc frumos! 



#2
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 02 octombrie 2015 - 13:12

bine ai venit pe desprecopii.com

 

mergeti cu baiatul la doctor. intai la cel de familie, apoi la o evaluare ORL (exista multe cazuri când probleme ale urechii (medii sau interne) duc la o intarziere de exprimare verbala. daca acolo totul este ok indreptati-va spre logopedie.

 

si nu uitati ca toti copiii au ritmul propriu de dezvoltare - sunt destui care incep sa vorbeasca destul de tarziu - in ochii parintilor, dar dezvoltarea ulterioara, motorie si psihica, este absolut normala.

 

succes!



#3
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 02 octombrie 2015 - 13:14

Nu-ti pot da un sfat din experienta, dar iti pot da un sfat de mama: vezi un pediatru bun. Asta in ceea ce priveste vorbirea.

Cat despre crizele de dorinta de atentie ... aici cred ca toate/toti avem experiente de povestit, e cam la varsta primelor crizutze. Mai vin si pe la 4 ani ... gurile rele zic ca vin cam din 2 in 2 ani, tu inarmeaza-te cu rabdare, ca dragoste sigur ai.

Succes



#4
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 02 octombrie 2015 - 13:20

Fi`mea n a vorbit. A ratat limbajul de bb, a rostit cuvinte cand le stia pronunta corect. Insa niciodata n a fost perioada de ce -urilor de exemplu. La 3 ani a inceput gradinita, vorbea scurt si la obiect. Asa e si acum, nu trancane aiurea vrute si nevrute :-)

Si noi am fost la psiholog pentru evaluare, exact pentru ca nu mi se parea ok nici mie. Dar mai sunt si oameni care prefera sa asculta, nu sa vorbeasca.

 

Succes maxim !



#5
SufletPitic

SufletPitic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 02 octombrie 2015 - 14:08

roxanaz, noi n-am pus atat de mult accent pe faptul ca ar fi o problema ORL, fiindca el raspunde la nume, cand e strigat, intelege tot ce i se spune, executa ce i se cere, e f receptiv.

Tocmai din aceasta cauza noi ne-am gandit ca problema ar fi de alta natura....



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 02 octombrie 2015 - 14:44

eu cred ca baietelul tau "isi va da drumul" la vorbit si isi va mai schimba comportamentul dupa ce va incepe gradinita.

am inteles eu bine, gradinita a devenit obligatorie incepand de la 3 ani ? sau era doar un proiect de lege ?



#7
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 02 octombrie 2015 - 14:56

roxanaz, noi n-am pus atat de mult accent pe faptul ca ar fi o problema ORL, fiindca el raspunde la nume, cand e strigat, intelege tot ce i se spune, executa ce i se cere, e f receptiv.

Tocmai din aceasta cauza noi ne-am gandit ca problema ar fi de alta natura....

 

 

problemele ORL nu sunt numai cele in care copilul nu aude când e strigat. de aceea o investigatie completa trebuie sa includa si acest segment.



#8
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 02 octombrie 2015 - 15:41

Sfatul meu e sa mergi la pediatru si sa ceri evaluare atat la ORL cat si unde mia crede el de cuviinta.

 

Ca experienta... eu am 2 baieti. Primul a fost operat la varsta de 3 ani de polipi pt ca erau mari si pronunta gresit anumite litere. Dupa o saptamana de la oeratie copilul vorvea corect. Cel de-al doilea a fost "lenes" cu vorbitul cam pana pe la 2 ani jumate. De fapt copilul era perfectionist. Cand a deschis gura si a vorbit - a vorbit corect... si de atunci e "macaneata"

 

Nu intra in panica, dar totusi mergi la medic sa verifice exact situatia.



#9
SufletPitic

SufletPitic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 02 octombrie 2015 - 15:57

problemele ORL nu sunt numai cele in care copilul nu aude când e strigat. de aceea o investigatie completa trebuie sa includa si acest segment.

 

Am inteles. In cazul acesta, vom cere si un consult ORL sa vedem cum sta treaba. Ma doate mult sa o spun, noi ne gandisem la un neurolog, psihiatru.



#10
SufletPitic

SufletPitic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 02 octombrie 2015 - 16:00

anya

Multumesc pt raspuns. Sa iti traiasca sanatosi baieteii! Polipi nu pare a avea, insa ideea este ca vad la el ca la unele cuvinte se chinuie sa pronunte si iese altceva, iar pe multe altele nu le pronunta deloc, e atent la mine, insa nu pronunta nimic.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -