Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Amintirile dragi din copilarie


59 raspunsuri la acest subiect

#51
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 20 noiembrie 2015 - 13:10

Batoanele alea nu se numeau ciubuc? Si erau tari? Ca halvita e moale si nu e rasucita. Eu am gasit de amindoua felurile aici.

 

ciubuc le spuneam celor din zahar ars sub forma de cocosei, pe care le gaseam de vanzare la coltul scolii, la tiganca cu seminte si guma turbo.

"cogeac" le spuneam bomboanelor rotunde pe bat (cum sunt acum chupa-chups) de la faimosul serial american cu detectivul kojack (sau cum s-o scrie numele lui), care mereu era cu o acadea in gura. compozitia bomboanelor era identica cu cea a batoanelor tari, rasucite.

halvita spuneam la batoanele tari de zahar rasucit si nuga la desertul alb, moale, pufos, cu sau fara nuci/alune.

cred ca numele acestor dulciuri era diferit de la o zona a tarii la alta...



#52
Rebe2015

Rebe2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 14 decembrie 2015 - 14:56

daaaaaaaaaaa, Bem Bem!!! Imi amintesc, era bun! Dar de Multisanostol va amintiti? Il adoram! L-am regasit in farmacii si are exact acelasi gust!

Mie imi placeaau mult rezervele- capsulele de sifon- erau mai multe in cutiile alea colorate dragute- isi mai aminteste cineva? [:)]

Si imi mai placeau mult iaurturile la borcan de sticla, produsele lactate in general, dar mai ales....lipiciul Pelicanol pe care il savuram direct cu lopatica din recipient [:-)))] :

Genial! Mi-ai amintit de Pelicanol ... gustul dulce si lipicios ... savurat pe furis, caci mama nu era de acord cu 'dieta mea' care includea printre dulciuri si Pelicanol -- ea mai degraba imi sugera ciorbe si apoi ceva dulce, de preferat comestibil ... ciorbele aveau un regim special, fiind tacticos transferate direct din oala de ciorba in vasul de WC la momentul pranzului. Rezervele de sifon erau in sine o surpriza cu bule la pachet -- dupa ce le cumparam, asteptam cu nerabdare sa vad daca urmatoarea capsula va 'face apa bule' sau va ... fasai si vom trece la urmatoarea capsula. Cat despre Multisanostol - siropelul de multivitamine cu care ne-am facut noi mari (generatiile de dupa 1970), acum se numeste Sanostol fara zahar si Sanostol cu fier si este produs de Takeda Pharma. Nu doar generatia mea, cat si generatia fiicei mele, nascuta dupa 2000, il va pastra in memorie ca pe o amintire dulce, in ciuda faptului ca nu contine zahar, cu gust de portocale. Tot din categoria 'rasfaturile dulci' ale generatiei noastre, va mai amintiti de glucoza si cavit? Dar de pufuletii Titan cu lapte praf? 



#53
Rebe2015

Rebe2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 14 decembrie 2015 - 15:39

Ba e fericita si copilaria copiilor de azi.

Ma rog, la cei ce poate fi asa, ca nu toti au ce le trebuie, ba unii nici macar nu au strictul necesar.

In general copilaria e frumoasa, lipsa grijilor, responsabilitatilor, sanatatea buna...desigur, precizez din nou ca vorbesc in general. Sunt si exceptii.

De asemenea e vorba si de perceptie, vad ca pe unii i-a deranjat statul la coada si lipsa portocalelor si a luminii, mie nu mi-a pasat si nimic nu mi-a stricat bucuria de a fi copil. Nici macar scoala [:)]

Dar pot sa remarc ca as fi vrut ca anumite lucruri din copilaria mea sa le aiba si copiii mei...stiu ca nu se poate si ma resemnez. Oricum, ei nu stiu ce zic eu ca au pierdut...

Copilaria este asa cum si-o face fiecare copil -- cu contributia parintilor, a cercului de prieteni, a mediului in care creste in general. Daca fiecare copil nu se bucura de copilarie asa cum intelege el/ea bucuriile varstei, nu stiu cum poate deveni un adult fericit. Fericirea e o stare de spirit pe care fiecare om fericit o simte si o transmite mai departe. Si opusul ei functioneaza la fel. Lipsurile pe mine nu m-au marcat in sensul de 'a ramane cicatrice', ci poate ca mi-au accentuat dorinta de a nu le perpetua ca adult si ca parinte. Dar nu poate exista bine fara rau. Diferenta o facem prin contrast, cunoscand atat binele cat si raul. Intotdeauna alegem din ce avem, dar baza din care alegeam inainte de '89 era mult mai restransa decat este baza de acum, cand explozia de optiuni ne face fericiti, dar si ne bulverseaza in acelasi timp. Sa luam ca exemplu vitaminele pentru copii: pe vremea noastra, erau cateva optiuni -- asa ca parintii nostri alegeau din ceea ce exista atunci, varianta optima pentru noi. E adevarat ca unele vitamine din copilaria noastra sunt la fel de bune si acum (un exemplu ar fi Multisanostol care acum se numeste Sanostol) -- pot aprecia acum faptul ca ceea ce aveam in trecut, era de buna calitate, observatie valabila nu doar pentru vitamine, cat si pentru alimente, incaltaminte, etc.



#54
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 15 decembrie 2015 - 10:53

Rebe :) daaaa, glucoza si cavit! Cavit e si acum si are fix acelasi gust! :):)

Cat despre pufuletii Titan, da, mi-I amintesc perfect si cum am lucrat 4 ani la Titan am vazut si cate ceva prin arhiva de pe vremea cand faceau pufuleti...dar si fulgii de porumb erau super si au ramas la fel la gust, asa mi-I amintesc eu de cand eram mica, dar poate-s subiectiva? :)

Dar Multivita Glucose - praful ala in cutia albastra chinezeasca?? Mama are si acum cutia aia :)



#55
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 18 decembrie 2015 - 13:58

ltceva nu era pe vremea aia...cu gogosile pline cu ulei, vata de zahar, ciubuc si halvita, va mai amintiti? Ori floricelele de porumb colorate, dulci, sub forma de minge? 

 

Mai era Gumela,glucoza si Eugenia

Grisine , pufarine

De fapt,erau multe  bunataturi pe vremea aceea pentru cei care erau  membrii de partid sau aveau cunostinte la magazine - portocale,banane ,pateu,cascaval ,branza topita.

Tare savuroase mai erau pe vremea aceea!



#56
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 18 decembrie 2015 - 13:58

ltceva nu era pe vremea aia...cu gogosile pline cu ulei, vata de zahar, ciubuc si halvita, va mai amintiti? Ori floricelele de porumb colorate, dulci, sub forma de minge? 

 

Mai era Gumela,glucoza si Eugenia

Grisine , pufarine

De fapt,erau multe  bunataturi pe vremea aceea pentru cei care erau  membrii de partid sau aveau cunostinte la magazine - portocale,banane ,pateu,cascaval ,branza topita.

Tare savuroase mai erau pe vremea aceea!



#57
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 18 decembrie 2015 - 13:58

ltceva nu era pe vremea aia...cu gogosile pline cu ulei, vata de zahar, ciubuc si halvita, va mai amintiti? Ori floricelele de porumb colorate, dulci, sub forma de minge? 

 

Mai era Gumela,glucoza si Eugenia

Grisine , pufarine

De fapt,erau multe  bunataturi pe vremea aceea pentru cei care erau  membrii de partid sau aveau cunostinte la magazine - portocale,banane ,pateu,cascaval ,branza topita.

Tare savuroase mai erau pe vremea aceea!



#58
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 18 decembrie 2015 - 13:58

ltceva nu era pe vremea aia...cu gogosile pline cu ulei, vata de zahar, ciubuc si halvita, va mai amintiti? Ori floricelele de porumb colorate, dulci, sub forma de minge? 

 

Mai era Gumela,glucoza si Eugenia

Grisine , pufarine

De fapt,erau multe  bunataturi pe vremea aceea pentru cei care erau  membrii de partid sau aveau cunostinte la magazine - portocale,banane ,pateu,cascaval ,branza topita.

Tare savuroase mai erau pe vremea aceea!



#59
iahim

iahim

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 27 decembrie 2015 - 14:10

Copilaria mea...

 

Ma indrept catre o varsta,catre niste ani pe care in copilarie ii vedeam atat de departe.Cand esti copil nu crezi ca vei imbatrani vreodata.Nu exista in viata ceva mai pur si candid ca universul copilariei.Privesc cu nostalgie si bucurie.Am avut o copilarie atat de frumoasa chiar daca nu am crescut la tara in mijlocul naturii.

 

Fiind singura la parinti m-am bucurat si am fost mereu in cautarea prietenilor.Eram o baietoasa,imi placea compania atat a fetelor cat si a baietilor.Ei erau fratii si surorile mele pe care nu i-am avut.De aceea,la varsta aceea am legat prietenii cu atata usurinta ,asa cum numai un copil poate sa o faca.

 

Imi aduc aminte de verile toride cand ne strangeam in curtea blocului atat de multi copii incat larma asurzitoare se auzea dincolo de blocurile cenusii ceausiste…In fata blocului trona un nuc imens care ne apara de vant,de ploaie ,de razele soarelui.Un nuc batran pe care atarnasem un cos de baschet,un inel ruginit de fier si la poalele caruia ne intindeam o patura si ne adormeam papusile…Tot acolo,la umbra lui, ne asezam si savuram nucile ,corcodusele,prunele,ciresele pe care le furam cu atata dibacie din livada vecinului.

 

Livada…era locul meu de refugiu,locul unde ma regaseam in zilele cand eram mai trista si cand sufletul meu de copil se regasea.Ma cocotam cat mai sus intr-un cires..de acolo vedeam cu alti ochi copiii si terenul de joaca,pe alocuri inverzit,si culegand cirese in poalele rochitei priveam la colbul care se ridica cand baietii jucau fotbal  sau tzurca…

 

Iernile…visul copilariei mele.Cazematele de zapada,lancile din trunchiuri de brad,bulgarii de gheata care zburau deasupra noastra intr-o incaierare de nedescris…In spatele blocului ,un derdelus imens!Nu imi placeau saniile,imi placea senzatia cu care alunecam cu patinele ca intr-un zbor,parca ma desprindeam de pamant ca sa ajung jos la terminarea partiei…Eram intotdeauna fata baietoasa si rebela parca dornica de senzatii tari si ma strecuram cu atata usurinta printre sanii fara sa cad.

 

Prima pasiune.Patinajul.Patinam pe un patinuar mic,unde un batranel arunca galeti cu apa iar gerul naprasnic o ingheta pe loc.Apoi am invatat tainele dansului pe gheata…Intr-un palton invechit,cu spatele adus de trecerea timpului,batranul m-a invatat sa patinez…Daruia cu atata dragoste tot ce stia el tuturor copiilor.Imaginea lui mi-a ramas vie si acum!Datorita lui,mai tarziu ,am castigat premiul intai la patinaj viteza .Nu stiu daca m-am bucurat vreodata in copilaria mea mai mult ca atunci!



#60
Dediut

Dediut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 329 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 02:44

Copilaria...Cate imi spune mie cuvantul asta... Am copilarit la bunici, am fost o mica rasfatata, nu am stat la cozi pentru lapte sau unt, pentru asta exista Coca, asa o chema pe vaca noastra. Toate dealurile erau ale mele, toate scorburile din copaci, toate ulitele vecine. Eram nepoata doamnei educatoare, suficient pentru copii sa ma urmeze orbeste.

Apoi mirosul painii calde scoase din cuptor de bunica si placintele ei...Am incercat sa fac si eu ani mai tarziu, niciodata nu mi-au iesit la fel..

Strabunicul pe care il bateam la cap sa imi citeasca povesti si care nascocea pentru mine, cateva noi in fiecare zi, nu m-ai vedea sa citeasca.

Iernile cu zapada multa, clinchetul clopoteilor pe care satenii ii agatau la cai, caii care trageau sanii. Cat de frumosi pot sa fie, acei cai de munte, cu picioarele groase...Iarna faceam tuneluri si mici cetati , iar saniusul era parte din rutina zilnica.

Nu am dus dorul dulciurilor, dar imi aduc aminte ca mama imi aducea din cand in cand cate o ciocolata mica, nu ii mai stiu numele, o luam la gradi si o imparteam cu cel mai bun prieten.

Copilaria...




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -