Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vremea zacustelor ....

zacusca

54 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 09:47

Iar a venit toamna cu legume, gogosari, vinete, rosii ... o minunatie care trebuie pastrata cumva.

Si... ce va fi mai delicios, la iarna, decat o felie de paine cu zacusca ...

 

OK noi avem o colectie de 11 retete de zacusca aici 11 retete delicioase de zacusca

 

retete-zacusca.jpg

 

dar am vrea sa mai adaugam retete speciale de zacusca. Care are alte retete de zacusca si vrea sa ni le spuna?

 

Apropo: faceti zacusca? De care?

 

[soricel]



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 10:19

Cea de vinete sigur o fac altfel decat ce am citit. Deci o portie cum o numesc eu 

- 5 kg vinete

- 3 kg gogosari/ardei capia sau combinat

- 2 kg ceapa

- 1 l ulei

- 1 bulion rosii

- sare

- piper

- 5-6 foi de dafin

 

Vinetele se coc se curata si sa lasa la scurs.

Ardeii/gogosarii se spala se taie bucati medii (nu mici) in 6/8

Ceapa se curata se taie in bucati medii (nu mica).

Se pune uleiul pe foc si se baga ceapa si se lasa sa fiarba pana se inmoaie bine si isi lasa zeama. Se scoate separata se lasa la scurs. Ce rezulta din scurs se baga la loc. Ceapa se trece prin blender. Gogosarii/ardeii se baga la fiert in uleiul din care s-a scos ceapa ma rog zeama deja si se lasa la fiert si tot asa se scoata separat si se lasa la scurs. Eu curat pielita dar sunt care nu o curata. Se trec prin blender si gogosarii si se adauga peste ceapa care a fost maruntitta anterior. Toata aceasta compozitie se toarna inapoi peste uleiul care deja contine zeama de la ceapa si gogosari si se adauga si vinetele care au fost si ele trecute in prealabil prin blender. Se adauga bulionul si foile de dafin  Se lasa la fiert pe foc mic si se amesteca continuu pana isi schimba culoarea din rosu in caramiziu. Se adauga sare si piper dupa gust. Se pune in borcane spalate si perfect uscate si se inchide cu capac. Acuma fiecare cum considera ca le pun in cuptor sau in oala cu apa la fiert (dunst cum le zicem noi) si apoi acoperite pana a doua zi in paturi si gata.



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 10:21

Marius, suna bine. O sa incerc si eu.

Dar intrebare: o faci picanta?



#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 10:39

Eu da... depide de piper si ... de ardei iuti, daca se doreste. Eu nu am scris ca iese buna si doar cu piper.



#5
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 15:57

Mvaiii ...ce complicat mi se pare. Atatia pasi, fiert, scos, scurs, blenduit ...

Si cum iese asa blenduit totul ...ca o pasta ?

 

Eu folosesc aceleasi ingrediente dar nu imi place terci asa ...tai cu cutitul, marunt si le pun pe toate acolo ...gustul e acelasi, consistenta trebuie sa fie alta ...

 

Cu toate astea, scursul asta imi da mie probleme ...in ultimii ani, mi-a iesit prea "moale" desi am scurs si vinetele,  si ardeii ...ori trebuie lasate peste noapte la scurs, ori trebuie sa pun mai putine roșii ...ori habar n-am cat trebuie lasata la fiert. Ultima data am lasat-o 6 ore si tot apoasa mi s-a parut.



#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 16:05

[:)]  Destul de fina.... acuma e sa zic? Fiecare pas isi are rolul sau in calitatea produsului final. Bucataria buna cere timp si rabdare in general. Cum sa scurgi ardeii? Pai bunatate de suc o arunci?



#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 16:06

Mai mult de 1 ora la fiert nu ar trebui ....maxim o ora... culoarea spune cand e gata.



#8
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 16:08

Ii scurg ca sa nu iasa lichida, oricum isi lasa suc la fiert, oricat de scursi sunt .



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 16:14

va pun eu maine o reteta de zacusca, in care ingredientul de baza este ardei capia (sau de buzau), fara vinete, fara ciuperci, fara scos, pasat,  tocat la masina sau alte nebunii. 

stiu procedura de lucru si succesiunea operatiilor, insa nu am idee in legatura cu cantitatile. o intreb pe mama si pun maine reteta.

zacusca asta e "mostenire" de familie, o facea bunica din partea tatalui, basarabeanca la origine. 

garantez ca este absolut delicioasa. si parca mai usor de preparat, in comparatie cu alte retete, in care pe langa ardei, se pun vinete sau alte nazdravanii delicioase.


Editat de CorinaDani, 21 septembrie 2015 - 16:16 .


#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 septembrie 2015 - 16:15

Eeeiii..... paote gresesti raportul de vinete sau poate vinetele nu sunt scurse (da eu le las de pe o zi pe alta dar si din cauza ca este amarui sucul lor si nu-l vreau)... nu pun rosii au prea multa apa ci bulion produs tot de noi.





Etichetat si cu zacusca

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -