Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sotia gravida cu alt barbat... tocmai am aflat


94 raspunsuri la acest subiect

#1
Toni2015

Toni2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 15 septembrie 2015 - 19:44

Nu doresc la nimeni sa treaca prin ce momente trec eu acum... sotia (ca nu stiu sa ii spun altcumva) tocmai mi-a spus ca este gravida cu alt barbat pentru ca barbatul a vrut...

 

AM DOI COPII minori cu femeia aceasta si am fost impreuna de peste 14 ani... si acum imi cere sa fim prieteni si ca eu ar trebui sa vin in tara sa imi iau un aparatament si sa vad copii cand vrea ea, SA RAMANEM CASATORITI PE HARTIE si ea sa faca ce vrea ea din viata mea si a copiilor.

 

Sa ma bata Dumnezeu daca mit un cuvant din tot ce scriu aici....

 

Sunt intr-o stare de soc si ma simt terminat, nu imi vine sa cred ca a facut treaba asta. Relatia noastra nu a fost cea mai buna in ultimii ani insa am incercat tot timpul sa ma schimb sa ma adaptez cu noul (insa niciodata nu a fost suficient). Sunt singurul care am lucrat in ultimii 10 ani si am lucrat si cate 4 joburi la un moment data numai ca sa avem.

 

Copii sunt nascuti peste granita si eu (si ea) am cetatenie dubla. Nu stiu efectiv ce sa fac... ma gandesc cel mai mult la copii si la ce sa o sa se intample cu ei in continuare.

 

Sunt rupt intre o decizie sa pun divort si sa castig copii si sa ii iau cu mine peste granita (SUNT PREGATITI SA FIU TATA SINGUR) sau sa ii lasa cu ea si ea sa faca varza totul pentru ca o sa aibe inca unul mic si nu cu mine si eu am spus ca nu ii dau semnatura pe copil... ca asta ar fi ca si cand sunt cel mai mare prost din lume. Indiferent ce se intampla stiu ca situatia o sa afecteze copii insa nu stiu cum este mai bine:

- cu mine peste hotare (si tara nu este in Europa)

- sau cu mama in Romania, cu un alt barbat si un baby nou si eu ori in tara unde sunt acum ori in RO fara nici un sens si directie (in afara de faptul ca am access la copii cand o sa vrea ea). 

Este prea mult pentru mine... tot ce se intampla acum. Ma simt total consumat si imi vine sa ma urc pe pereti (sper sa nu imi pierd mintile). Nu stiu ce sa fac....

 

Intr-un mod ciudat inca ma gandesc cum sa fac sa nu o RANESC pe mama copiilor mei desi ea mi-a facut inima tandari.

 

Am fugit intr-o noapte dupa ea ca a plecat de acasa si a avut ganduri sa isi ia viata (am convins-o sa vina inapoi) si de cateva ori a strans cat a putut ea de tare de gatul meu si nu am atins-o cu un deget. Mi s-a reporsat tot timpul ca nu stau cu ea si ca stau cu copii si asta a fost adevarat pentru ca dupa nastere a inceput sa aibe depresii si am tot incercat sa discutam insa de multe ori terminam discutiile ca eram rupti de oboseala... 

 

Pe astia mici nu i-am atins o data cu mana, i-am luat doar cu vorba si sunt niste copii extraordinari si tot ce am pe pamantul asta si este important pentru mine sa renunt la ce vreau eu in favoarea lor. Insa imi este grau sa vad cumva o continuare in care ea este in viata mea (desi va fi pentru totdeauna prin astia mici).

 

M-ar ajuta sa vad cu gandeste si altcineva, pentru ca decizia care trebuie sa o iau in urmatoarele 2 saptamani (am cerut eu timpul acesta) o sa fie o decizie pe viata si care o sa afecteze viata la 4 persoane.



#2
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 15 septembrie 2015 - 21:03

Prea putine amanunte......oricum e interesant subiectul.Doamne iarta-ma daca pacatuiesc dar e genul de subiect care atrage pe toata lumea pe DC si ar dezamorsa situatia de la imigratia ilegala...Daca nu e europa e orient?Ca daca incepi cu o poveste intre doua religii diferite....


Editat de eumada, 15 septembrie 2015 - 21:17 .


#3
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 15 septembrie 2015 - 21:19

Ps.nu vei castiga copiii...eventual ii vei tara dintr-un loc in altul .....pe veci.



#4
Toni2015

Toni2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 15 septembrie 2015 - 23:57

Nu este vorba de religie, sunt nascut in tara si sunt crestin. Treaba cu imigrarea ilegala... nu se aplica, pentru ca toti avem cetatenii duble. EU nu tarasc copii in nici un loc sunt intr-o situatie in care ori ii las cu mama ori ii iau cu mine. Eu nu aveam motiv sa vin inapoi in tara insa ea m-a tras pe sofara si acum este in tara. Dilema este daca eu vin inapoi in tara... o sa fiu mizerabil ca nu ma gandeam sa imi fac o viata inapoi aici insa o sa fiu aproape de copii. Daca iau copii cu mine ei o sa fie departe de mama.... offf..... 

 

Am dormit 2 ore pana acum. Oricum multumesc de prima reactie.



#5
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 05:44

Toni, nu stiu cum e sa fi pe baricada tatilor dar eu as renunta la orice sa fiu langa copii. Cu cerut custodie cu tot. Copiii minori sunt baieti sau fete? Cat de mici? Cum ii va intretine?



#6
Meey

Meey

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.530 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 06:35

Toni iti spun in calitate de mama ca nici o femeie(mama) nu pleaca daca ii este bine

asa ca dragul meu gandestete bine cu ce ai gresit in aceasta relatie, pentru ca ai gresit.

Discuta cu copii tai chiar daca sunt mici ei inteleg, o sa fi mirat cat de multe inteleg si impreuna gasiti calea spre fericire, in primul rand fericirea lor indiferent ce inseamna asta



#7
opti

opti
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 06:38

Da, varsta copiilor e importanta. Din punctul meu de vedere, tentativele de sinucidere cu martori sunt doar un mod de a forta mana pentru a accepta o situatie inacceptabila.

Daca gasesti femeia potrivita, si tu ai actele incurcate ? Cu asemenea oameni, amiabilul e o utopie.

Iar daca ea e atat de instabila in mod real, nu are ce cauta in preajma copiilor. De niciun fel. Cu atat mai putin nu e apta sa aduca pe lume un alt copil, dar asta e alta poveste.

Eu zic sa faci tot posibilul sa te ocupi tu de copiii vostri, sa ii preiei tu. Eu n-as lasa pe altcineva sa imi creasca bebelusul, cu atat mai putin o alta femeie, indiferent de relatia in care se afla la un moment dat cu perechea mea.

Si zici ca barbatul celalalt a vrut copil ? Dar ea ? Ce-i drept, unii barbati fac asta, ca sa lege de ei o femeie. Ea cum percepe aceasta sarcina, daca el a pacalit-o ? Oricum, nu e totusi corect fata de tine sa iti ceara sa iti inchizi viata, numai ca sa traiasca ea nesuparata. Eu zic sa te gandesti in primul rand la copii, apoi la tine. La ea se gandeste suficient singura, la cat e de egoista. E o carte, Henriette Yvonne Stahl, Marea bucurie. Primul capitol reda o situatie asemanatoare la modul izbitor cu ce traiesti. Eroul spune ceva de genul: Imi ceri in schimbul vietii tale sa ma las de bunavoie ingropat de viu. Ea plange, el cedeaza, ea pleaca. Timpul trece, el cunoaste o fata minunata, dar deja nu mai stia cum sa o contacteze pe sotie. Pana la urma, e silit sa plece, sa renunte la iubirea aceea, fiindca stia ca fata nu va accepta un barbat casatorit. Era un suflet prea curat, la prima iubire adevarata. Pur si simplu, nu indrazneste sa o tulbure cu o situatie atat de incurcata.

Genul acesta de situatie are tendinta sa se complice, nu sa se simplifice, pe masura ce trece timpul. Din pacate, trebuie sa tii cont si de varsta celor mici. Dar daca aveti 14 ani impreuna, e posibil sa nu fie foarte micuti, desi inca minori. Eu inca nu am nascut, si deja pun copilul pe primul loc. Asa mi se pare firesc.


Editat de opti, 21 septembrie 2015 - 04:20 .


#8
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 06:58

Toni iti spun in calitate de mama ca nici o femeie(mama) nu pleaca daca ii este bine

asa ca dragul meu gandestete bine cu ce ai gresit in aceasta relatie, pentru ca ai gresit.

Discuta cu copii tai chiar daca sunt mici ei inteleg, o sa fi mirat cat de multe inteleg si impreuna gasiti calea spre fericire, in primul rand fericirea lor indiferent ce inseamna asta

 

 

Eeeee....cu asta nu sunt de acord.

Poate ca pleaca pentru ca ii este "mai bine" cu altcineva,poate ca pleaca pentru ca nici unul nu a reusit sa  comunice clar celuilalt ce isi doreste de la el si ce așteptări are de la relatie,poate ca pleaca pentru ca "ochii care nu se vad se uita", poate ca pleaca pentru ca ea...sau pentru ca el...sau pentru ca ei...

DAR nu cred ca o relatie se termina doar din vina unuia singur.

Si fericirea copiilor"indiferent ce inseamna asta"este "o treaba" serioasa care este strans legata de fericirea parintilor.

 

Pana la urma ea a ramas insarcinata cu un alt barbat.Daca ar fi sa judecam numai pe baza acestui fapt ,vina este a ei.DAR cum de obicei adevarul este undeva la mijloc incerc ca nu pun eticheta de "vinovat"unuia dintre ei necunoscand cu adevarat ce s-a intamplat decat din cateva randuri scrise pe forum ,randuri care nu pot cuprinde si arata ce s-a intamplat cu adevarat.

Cum de obicei atunci cand isi povesteste necazul fiecare "trage spuza pe turta lui" este greu sa spuna cineva cu siguranta cine este vinovat si sa pui la zid "vinovatul".

Indiferent cum ar fi situatia este extrem de delicata.Si in toate problemele astea cei care sunt prinsi la mijloc sunt copiii,un motiv in plus  ca orice hotarare sa se ia tinandu-se cot de cum le-ar fi lor mai bine.


Editat de elyda, 16 septembrie 2015 - 09:13 .


#9
Toni2015

Toni2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 07:06

Marina, asa este am sa renunt la strainatati si vin in tara ca nu o sa pot sa ii iau de langa mama. Astia mici sunt sub 10 ani si am un baiat si o fetita.

 

Meey, am gresit intradevar mult insa nu am iesit din relatia mea ca sot/sotie... NICIODATA. Oricat asi fi gresit de exemplu am uitat sa fac un lucru care l-am spus sau am petrecut mai mult timp cu astia mici in anumite zile... sau am venit acasa de la servici in primii doi ani de zile, dupa ce s-au nascut astia mici, in ficare zi la pranz si am facut curatenie in casa, schimbat nappies  sau ma trezeam... numai ca sa aud ca nu am venit pentru ea ci pentru astia mici. Ma trezeam noaptea la doua dimineata sa imi fac munca, pentru ca ea nu a lucrat si mi s-a reprosat ca nu se mai trezeste cu mine in pat dimineata de luni pana vineri. EFECTIV nu am prieteni doar colegi de munca si angajati si nu am iesit la baute (ca nu beau) sau sa joc mingea pentru ca imi doream fiecare minut sa stau in preajma lor. Dar sunt de acord trebuie sa dau dragoste in continuare si sa nu cer nimica inapoi... insa este imposibil sa accept copilul altcuiva inauntru sotiei mele.... incerc sa opresc gandurile in care imi imaginez cum au facut dragoste.

 



#10
Toni2015

Toni2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 07:12

Elyda de acord cu ce spui insa sa nu intelegi gresit ca am venit pe form sa cau simpatie. Cum am spus am gresit insa nu am inselat. Relatia mea cu sotia me este terminata si o sa cer divort. Am venit aici pe forum ca sa cer pareri la impactul care toata treaba aceasta il va avea asupra copiilor.

 

Am cautat raspunsuri ai personal si cred ca Dumnezeu mi-a dat o solutie, desi acum 10 ore eram in stare de a face crima... O sa vorbesc cu sotia si o sa ii propun ce am primit de la Dumnezeu.

 

Insa aprecize fiecare comentariu si multumesc pentru minutele care mi le acordati.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -