Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Iunie 2016 (Capsunele de Iunie 2016)

sarcina mamici gravida iunie 2016

5698 raspunsuri la acest subiect

#61
OanaTD

OanaTD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 23 noiembrie 2015 - 18:53

Da, am facut tratament 7 zile cu Azitromicina. Teoretic ar fi trebuit sa dispara, inca nu am refacut secretia. Trebuia sa o fac martea trecuta insa doctorita mea a anulat programarile si abia peste 2 sapt ma duc la ea. Cine iti urmareste sarcina?

Si mie mi-a fost recomandat dr. Marinescu. Primul loc disponibil era însă după perioada maxima in care trebuia sa fac dublul test.

Oana, am văzut in paginile anterioare ca ți-a ieșit pozitiv testul pentru ureaplasma. Mie mi-a fost recomandata analiza abia in sapt. 9 si din păcate si eu am rezultat pozitiv. Ai luat tratament cu antibiotic? Rezultatele sunt ok acum? Mâine sun si eu doctorul sa văd ce-i de făcut. 



#62
OanaTD

OanaTD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 23 noiembrie 2015 - 18:56

Ayana mie mi-a iesit analiza lupus_c sub valoarea normala. Eu din pacate inca nu am ajuns la hematolog sa discut analizele, insa mi-a fost recomandat clexane de 0,3 ml

Buna mamici capsunici! :)

Sunt in 12 saptamani,am termen in 10 iunie...sper sa mearga totul bine...

Daca e cineva care are anticuagulantul lupic pozitiv  poate imi da si mie un sfat.

Sanatate multa si sper ca voi va simtiti mai bine. 

Mie mi-e rau non-stop.



#63
ayana18

ayana18

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 23 noiembrie 2015 - 23:13

Ayana mie mi-a iesit analiza lupus_c sub valoarea normala. Eu din pacate inca nu am ajuns la hematolog sa discut analizele, insa mi-a fost recomandat clexane de 0,3 ml
Saptamana viitoare mi-a zis si mie hematologul daca hotaram daca incep sau nu cu clexane...mi-e frica sa nu se intample ceva pana atunci. Succes,poate ai noroc si hematologul iti zice ca ai scapat :)

Editat de ayana18, 24 noiembrie 2015 - 22:33 .


#64
ayana18

ayana18

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 23 noiembrie 2015 - 23:21

Cineva din Cluj stie sa-mi spuna si mie cum procedez cu dublul test daca vreau sa il fac la Gine 1?

Si am inteles ca mai e si e ecografie morfofetala de trimestrul 1....n-are legatura cu dublul test, am inteles bine?

 

Va multumesc.



#65
OanaTD

OanaTD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 24 noiembrie 2015 - 10:11

Ayana, dublu test iti masoara valorile PAPP-A si Free Beta HCG. Aceste valori se coreleaza cu masuratorile de la ecografia mofofetala de trimestrul 1 si rezultatul este o probabilitate a copilului de la avea Trisomia 21, 18 sau 13 (Down, Edwards si Patau). 

Cineva din Cluj stie sa-mi spuna si mie cum procedez cu dublul test daca vreau sa il fac la Gine 1?

Si am inteles ca mai e si e ecografie morfofetala de trimestrul 1....n-are legatura cu dublul test, am inteles bine?

 

Va multumesc.


Editat de OanaTD, 24 noiembrie 2015 - 10:12 .


#66
mandarina2

mandarina2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 455 mesaje

Postat 24 noiembrie 2015 - 12:15

Da, am facut tratament 7 zile cu Azitromicina. Teoretic ar fi trebuit sa dispara, inca nu am refacut secretia. Trebuia sa o fac martea trecuta insa doctorita mea a anulat programarile si abia peste 2 sapt ma duc la ea. Cine iti urmareste sarcina?

Am vorbit si eu cu medicul - mi-a spus sa astept pana in saptamana 12 pentru tratamentulul cu antibiotice, mai am o saptamana. Stiu ca ureaplasma implica un risc mic de avort in trimestrul 1, sper sa fie totul ok.

Eu depistatem ureaplasma in aprilie, am facut tratament atunci, dar am neglijat sa repet analiza. N-a fost bine, se pare ca n-au avut rezultat antibioticele atunci...



#67
OanaTD

OanaTD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 24 noiembrie 2015 - 13:43

Cu ce antibiotic facut tratament atunci? Eu nu am facut acum tratamentul cu antibiotice neapart pentru ureaplasma, ci pentru chlamydia. Am fost infectata acum mult timp, am facut tratament de cateva ori, ea ca si rezultat la secretie nu apare, secretia a fost mereu negativa, insa apare ca exista in sange chiar daca e intr-o cantitate mai mica, aproape idetectabila. Sarcina precedenta pierduta la 14 sapt e banuita de actualul doctor ca a avut ca si cauza prezenta Chlamydiei. Asa ca mare atentie ca e o bacterie foarte vicleana!

Cine iti urmareste sarcina?

Am vorbit si eu cu medicul - mi-a spus sa astept pana in saptamana 12 pentru tratamentulul cu antibiotice, mai am o saptamana. Stiu ca ureaplasma implica un risc mic de avort in trimestrul 1, sper sa fie totul ok.

Eu depistatem ureaplasma in aprilie, am facut tratament atunci, dar am neglijat sa repet analiza. N-a fost bine, se pare ca n-au avut rezultat antibioticele atunci...



#68
OanaTD

OanaTD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 24 noiembrie 2015 - 13:43

Cu ce antibiotic facut tratament atunci? Eu nu am facut acum tratamentul cu antibiotice neapart pentru ureaplasma, ci pentru chlamydia. Am fost infectata acum mult timp, am facut tratament de cateva ori, ea ca si rezultat la secretie nu apare, secretia a fost mereu negativa, insa apare ca exista in sange chiar daca e intr-o cantitate mai mica, aproape idetectabila. Sarcina precedenta pierduta la 14 sapt e banuita de actualul doctor ca a avut ca si cauza prezenta Chlamydiei. Asa ca mare atentie ca e o bacterie foarte vicleana!

Cine iti urmareste sarcina?

Am vorbit si eu cu medicul - mi-a spus sa astept pana in saptamana 12 pentru tratamentulul cu antibiotice, mai am o saptamana. Stiu ca ureaplasma implica un risc mic de avort in trimestrul 1, sper sa fie totul ok.

Eu depistatem ureaplasma in aprilie, am facut tratament atunci, dar am neglijat sa repet analiza. N-a fost bine, se pare ca n-au avut rezultat antibioticele atunci...

 



#69
mandarina2

mandarina2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 455 mesaje

Postat 24 noiembrie 2015 - 16:39

Cu ce antibiotic facut tratament atunci? Eu nu am facut acum tratamentul cu antibiotice neapart pentru ureaplasma, ci pentru chlamydia. Am fost infectata acum mult timp, am facut tratament de cateva ori, ea ca si rezultat la secretie nu apare, secretia a fost mereu negativa, insa apare ca exista in sange chiar daca e intr-o cantitate mai mica, aproape idetectabila. Sarcina precedenta pierduta la 14 sapt e banuita de actualul doctor ca a avut ca si cauza prezenta Chlamydiei. Asa ca mare atentie ca e o bacterie foarte vicleana!

Cine iti urmareste sarcina?

Am luat doxiciclina 7 zile, ok conform antibiogramei. Si totusi n-a trecut. Stiu insa ca este posibil sa fie necesare mai multe cure de antibiotice. Atunci nu eram foarte hotarati sa ne marim familia, asa ca am neglijat problema. 

Merg la dr. Kaiss Sammouh, deocamdata sunt multumita, are multa rabdare si e usor de contactat. Tie cine iti urmareste sarcina?



#70
OanaTD

OanaTD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 26 noiembrie 2015 - 10:31

Eu merg la dr. Roxana Taralunga. Insa doar pentru urmarire si pentru ca am abonament de la servici, de nascut nasc in alta parte cu alt medic. Mi-au ajuns doua exepriente neplacute cu maternitatea lor.





Etichetat si cu sarcina, mamici, gravida, iunie, 2016

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -