Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre fidelitate

fidelitate

127 raspunsuri la acest subiect

#11
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 10:31

Dat fiind faptul ca am trait intr/un mediu in care daca nu inselai se mirau cei din jur, pot spune ca da, relatiile extraconjugale pot duce la imbunatatirea relatiei de baa. Asa spun cei care ppractica. :))) Iti amintesti ce ai acasa si apreciei mai mult. Sau a foost o perioada de plictiseala in cuplu si rellatia extraconjugala a ajutat sa sara de hopul asta.

Ca argument general valabile  ca shit happens si ce sa faci  :)))

 

 

 

 

Pai pina te miroase partenerul si apoi?

 

Mai inslei sia doua si adios relatie.

Teoria asta era valabila pe vremea parintilor nostri,in general cu mentiune"ce sa faci sunt barbati"(ais cris si tu de altfel ceva asemanator la sfirsit [:D]),sau "n-am s alas copii fara tata ca nu si-a tinut pantalonii pe el"...ins afemeia moderna de astazai nu mai inghite galuste de astea.

 

Sigur ca sunt care se complac toata viata in acest melanj asta nu inseamna ca sunt si fericiti.



#12
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 11:24

Eu nu am fost niciodata fidela. Nici acum nu sunt. (Cred...) Doar ca de 10 ani (de cand am inceput actuala relatie) nu am mai simtit nevoia, impulsul, dorinta de a fi cu altcineva. [:D] 

Felul in care cineva se raporteaza la infidelitate (proprie sau a partenerului) mi se pare o chestie personala. Fiecare stie exact cat  e dispus sa inghita sau sa faca. Si mi se pare al naibii de greu de judecat din afara o anumita situatie.

Depinde la fel de mult si de situatie in sine. E mai de condamnat  o legatura de durata fata de o "intamplare" de o noapte, sau sunt ambele la fel de rele, sau cum?

Si eu traiesc intr-un mediu in care se inseala, se spune ca "santieristii sunt curvari" (exceptiile dupa parerea mea nu fac decat sa confirme regula), dar, in acelasi timp, au un cult pentru familie, ceva in genul acelei manele vechi, pe care o detestam acum o vreme: "E golan, e vagabond, dar n-ai ce-i face, ... tot acasa se intoarce".

Una peste alta, eu am o atitudine relaxata fata de infidelitate, si consider alte lucruri mai importante intr-o relatie. 


Editat de BlackCat4evR, 10 septembrie 2015 - 11:47 .


#13
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 11:42

Black...poti defini ce inseamna pentru tine fidelitate?Si infidelitate? [pup]



#14
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 11:50

Greu!!! Dar buna intrebare.

 

Fidelitate = a ramane a aceluiasi om. Un pic... O vreme... Pentru totdeauna... Poate?

Infidelitate = a nu ramane a aceluiasi om. A calca stramb. O data. Cu cineva. De mai multe ori. Cu mai multi cineva. Pentru multa vreme, cu un singur cineva. Pentru multa vreme, cu o gramada de cineva. Cu trupul. Cu mintea. Cu sufletul. -> enumerate in ordinea gravitatii lor, in opinia mea.



#15
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 11:55

Pai si infidelitate (strict fizica) a jumatatii tale nu te doare?

 

In ce cosnta atitudinea ta relaxata vis a vis de infidelitate?Ca ma indoiesc ca e ceva de genul"ei...a facut-o si el,asta e...mergem mai departe".(desi eu am avut o atitudine asemanatoare sa spun asa,in care m-am dta de ceasul mortii d euna singura intre principii,a ierta, a inchide ochii,a mai d ao sansa)

 

Explica-mi ca nu inteleg notiunea asta...



#16
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 12:06

Ei, din afara e usor sa zic ca probabil as depasi momentul... Mai conteaza si felul infidelitatii, dupa caracterizarea de mai sus. Poate as intelege mai usor o aventura de o noapte intr-o deplasare sa spunem, dar mi-ar veni mai greu sa inghit o relatie de cativa ani, cu aceeasi alta femeie. Iar despre inselatul repetat, intins pe o lunga perioada, mi s-ar parea o atat de flagranta incalcare a ingienei mele, incat probabil nu l-as accepta.

Dar repet, sunt pe dinafara (cred [:D]), asa ca nu pot sa bag mana in foc in legatura cu comportamentul pe care l-as avea, pusa fiind in fata faptului implinit.

 

Intr-un final, si fidelitatea si infidelitatea raman strict chestii de alegere. Constienta. Si asta m-ar face sa analizez. Si sa rasanalizez. Si in final, sa mai analizez putin...



#17
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 12:16


 

Intr-un final, si fidelitatea si infidelitatea raman strict chestii de alegere. Constienta. Si asta m-ar face sa analizez. Si sa rasanalizez. Si in final, sa mai analizez putin...

Analiza nu arata atitudinea relaxata,asa cum ai anuntat.

 

Oricum ,nici nu-ti doresc sa ajungi sa analizezi sa vezi daca vei fi sua nu relaxata.

 

Partea buna a inselatului...tot n-am gasit-o!



#18
carlad

carlad

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 13:00

Partea buna a inselatului e ca te face sa apreciezi si sa lupti pentru o relatie sanatoasa. Cel putin asa a fost la mine, ca nu d’aya imi dau aici cu parearea. A fost o singura data, de mult de tot, si nu s-a aflat dar mustrarile de constiinta care m-au bantuit dupa m-au convins ca nu o sa se mai repete.
Da, inselatul nu e altceva decat calea usoara de a fugi de responsabilitati, de a refuza sa pui umarul la treaba sa salvezi relatia de baza – daca se mai poate – sau pur si simplu sa o inchei. Dar si salvarea relatiei si ruperea ei fara sa ai un alt locusor caldut nu e treaba pentru oricine. Si atunci apare inslatul.
Acum sunt total impotriva si nu l-as tolera sub nici o forma.
In ceea ce priveste inselatul repetat… nu stiu ce sa zic.

#19
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 13:03

Ei, din afara e usor sa zic ca probabil as depasi momentul... Mai conteaza si felul infidelitatii, dupa caracterizarea de mai sus. Poate as intelege mai usor o aventura de o noapte intr-o deplasare sa spunem, dar mi-ar veni mai greu sa inghit o relatie de cativa ani, cu aceeasi alta femeie. Iar despre inselatul repetat, intins pe o lunga perioada, mi s-ar parea o atat de flagranta incalcare a ingienei mele, incat probabil nu l-as accepta.

Dar repet, sunt pe dinafara (cred [:D]), asa ca nu pot sa bag mana in foc in legatura cu comportamentul pe care l-as avea, pusa fiind in fata faptului implinit.

 

Intr-un final, si fidelitatea si infidelitatea raman strict chestii de alegere. Constienta. Si asta m-ar face sa analizez. Si sa rasanalizez. Si in final, sa mai analizez putin...

Atunci de ce ai spus ca nu ai fost niciodata fidela si nici acum nu esti? Ca asa ti-ai inceput primul post la subiect.



#20
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 13:04

Atunci de ce ai spus ca nu ai fost niciodata fidela si nici acum nu esti? Ca asa ti-ai inceput primul post la subiect.

Cred ca filosofa...dar itit inteleg nedumerirea.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -