Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Gaudemus igitur….


1 raspunsuri la acest subiect

#1
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 06 septembrie 2015 - 08:33

Motto:

Adevarul este ca in fata unei table, in aceleasi sali de curs regasite…si parca neschimbate, nu m-am simtit vreodata in acelasi timp atat de bine si totusi…asa de ‘straina’.
Realitate de la care te intrebi… ‘cam ce ramane’!?

Un  text scurt ce imi provoaca o adevarata tornada de amintiri. Lumea este obisnuita cu ideea de clopotel, probabil reflexul unor alte timpuri si mai trecute daca eu avand cateva fire carunte prin par imi aduc aminte de sonerie. Soneria aceea cu un sunet sec, puternic si vibrant, ea, soneria care imi provoca sentimente atat de contrare, ba de iubire de adoratie chiar in clipa in care suna de iesire salvandu-ma de le emotiile unei vizite la tabla cu o lectie “uitata” in contrapartida unui meci prelungit de fotbal sau de baschet, sau uneori de naduf cand as mai fi avut de scris la vreo lucrare de control sau la o teza, ea soneria care mi-a facut sa-mi bata inima cu 100 km/h in prima zi de scoala si tot ea soneria care m-a facut sa ma uit lung in jurul meu in ultima zi aproape nevenindu-mi a crede ca este real, ca a doua zi nu voi mai fi acolo.

Acum, la cei aproape 48 de ani ai mei citesc un text si vad cateva poze care ma arunca in oala cu amintiri. O anumita categorie de amintiri. Daca ma voi lasa prada lor se vor transforma intr-un sarpe. Un sarpe care perfid nu ma va lasa in pace, ci se va incolaci in jurul mintii mele strangand-o sistematic de asa maniera incat sa stoarca si ultima amintire.Asa incat trebuie sa fiu rau cu mine pentru ca déjà ma vad asemeni unui acrobat pe o sfoara ce se balanseaza periculos intr-o parte sau alta si ca o ironie a sortii in oricare parte ar fi sa cada ar insemna defapt unul si acelasi lucru. Adu-ti aminte …. Si scrie. Acelasi blestem oare ca si in parafrazarea unui alt text: ”Adu-ti aminte Darie!” devenind astfel din nou atat de usor prizonierul vietii mele. Blestemul acela dulce amarui la fel ca si iubirile neimpartasite, chinuitoare si dulci in acelasi timp, de care ai vrea sa scapi dar fara de care viata ta stii bine ca ar fi fost goala si searbada, Amalgamul acela nedescris redus uneori atat de simplu la un sir de cuvinte sub foma aproape a unei axiome:

Adevarul este ca in fata unei table, in aceleasi sali de curs regasite…si parca neschimbate, nu m-am simtit vreodata in acelasi timp atat de bine si totusi…asa de ‘straina’.

Si invariabil amintirile revin intr-o tornada cu un sunet sec, vibrant si puternic al unei sonerii. Iubirea, blestemul, nostalgia…… Gaudemus igitur….

 

Miniaturi atasate

  • azi.jpg


#2
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 06 septembrie 2015 - 10:43

Si dupa 20 de ani....la implinirea a 20 de ani de la terminarea liceului si "Gaudeamus"m-a umplut de emotii...precum si strigarea catalogului....mi-au revenit amintirile...la noi fiecare profesor a fost aplaudat cand a mers la masa din fata amfiteatrului....dupa lungimea aplauzelor s-a vazut cum a fost el apreciat de elevi.......cele mai multe aplauze le-a avut proful meu de romana....acum un batranel micut dar sprinten si pus pe glume.....tare drag mi-a fost...eram slabiciunea lui....aveam o imaginatie bogata si gaseam cel mai ascuns sens al cuvintelor.....




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -