Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum sa castige copilul mic bani?


77 raspunsuri la acest subiect

#1
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 08:53

Fetitei noastre de 5 ani si un pic vrem sa ii dam bani in mod 'organizat' ca sa o invatam mai clar ce inseamna banii, cheltuieli, sa strangi bani, sa 'ii spargi' si altele conexe.

 

vrem sa ii dam o alocatie saptamanala mica  dar mai vrem sa si castige bani singura.

 

In familia noastra toti facem lucruri ptr toti: gatim, aspiram, spalam, fiecare isi face ordine in camera lui, avem grija de gradina etc asa ca nu as vrea sa o remuneram pentru lucrurile normale care se fac in casa de catre toti (mai ales ca deja ea ajuta la gospodareala in limitele ei). Insa nu am idei ce anume ar putea face ca sa primeasca banuti. Singura idee este sa ma ajute pe mine la curatenia in dormitorul nostru (parinti) si al bebelusei, pt ca asta nu intra in atributiile ei. 

 

Ceva sugestii?



#2
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 09:13

Eu nu sunt de acord sa platesc copiii pt treburi casnice. Așa ca ale mele prinesc (cea mare a primit) bani săptămânali doar pt ca sa învețe sa ii gestioneze. Am considerat ca e o responsabilitate suficientă ca sa fie plătită :). 



#3
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 09:44

Eu sunt de acord cu Mihaela in principiu.

Insa a mea cea mare vrea si mai multi bani si se roga de mine sa ii dau ceva de facut contra cost.

Pe aici se dau cam 20 - 30 de kr saptamanal (3 euro sa zicem) cat sa le ajunga pentru dulciurile de sambata. Ea nu cumpara dulciuri dar are alte prioritati. A dorit de la magazin o revista cu ochelari si iaca iar e datoare. Asa ca sunt pe faza sa vad ce idei mai aveti. Una din propunerile ei este sa o las sa citeasca o poveste seara pentru cele mici daca vor ele sa stea cu ea. Ca fac mofturi uneori.

Oricum acum 2 saptamani a facut prostia sa aleaga un cadou pentru sora mica si la casa si-a dat seama ca nu avea banii cu ea si oricum nu avea destui nici in portofel acasa. Asa ca a trebuit sa o las sa faca ceva ca sa scape de datorie. S-a sesizat sa duca gunoiul de cateva ori. Dusul gunoiului am observat ca se parctica destul de des pe aici pentru a primi maruntis in plus.

 

Edit: e clar ca are nevoie sa invete cum sa dramuiasca banii ei. A stat cateva luni cu o suma frumusica in portofel si in ultima vreme sare dintr-o datorie in alta. Si la scoala tot exercitii cu datorii a facut ieri. Si tot ieri imi cerea sa ii fac un cont ca un coleg de-al ei are cont.


Editat de Otiliav, 03 septembrie 2015 - 09:48 .


#4
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 09:50

Eu nu sunt de acord sa platesc copiii pt treburi casnice. Așa ca ale mele prinesc (cea mare a primit) bani săptămânali doar pt ca sa învețe sa ii gestioneze. Am considerat ca e o responsabilitate suficientă ca sa fie plătită :). 

 

Pai tocmai de aia o sa o platesc cand face treburi casnice care nu intra sub umbrela ei, adica sa faca ordine/ curat in dormitorul nostru de adulti [:)]



#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 09:52

La 5 ani cred ca ideea de bani/castig/efort/munca salariata nu au ce sa caute in viata niciunui copil.

Cred ca are alte prioritati specifice varstei decat acest aspect care ar trebui sa tina de dezvoltarea ei e dezvoltarea relatiilor interpersonale, de dezvoltarea identitatii sexuale samd. 

Mai incolo la 13 ani in sus cred ca se pot oferi optiuni si in aceasta directie.

Acum e o fetita si inca de 5 ani [:)]



#6
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 09:56

Marius, pe aici copii din clasa I merg si singuri la magazinul din carier dupa dulciuri. Si pot fi chiar mai mici de 6 ani. Asa este in cultura lor. Ba chiar multe magazine au dulciurile acestea la kilogram mai ieftine in we.



#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 10:49

Nu la asta m-am referit. Ci la ideea ca trebuie sa stie si chiar sa munceasca pentru a castiga bani - la 5 ani nu cred ca este deloc o idee potrivita.



#8
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 10:59

La asta sunt de acord cu Marius. Nu e cazul de " munca" la 5 ani.  Si nu imi place ideea asta cu retribuirea copiilor ca fac ceva prin casa.  Toata lumea face ceva ( conform varstei) pt ca e casa / gradina noastra si atat. Nici parintii nu sunt retribuiti extra pt ca fac treburi casnice sau ajuta un vecin in varsta cateodata.  La fel cu banii dati  pt rezultatele scolare. Nup, nu.


Editat de jenn, 03 septembrie 2015 - 11:03 .


#9
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 11:10

Nu, eu nu platesc copiii sa imi faca curat/ajute in dormitor la mine. Vrea sa ajute, ok. E din dorința nu din obligație. 

 

La 13 ani aici daca doresc, pot câștiga bani singuri, au drept la munca. Pana atunci, cum am scris, consider ca e o munca sa învețe gestionarea banilor pe care ii primește. Îndatoriri are oricum, dar nu constrâns de bani. Așa vad eu, e parerea mea. Nu e universal valabilă, desigur. 



#10
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 11:12

   Hmm,ma bag ca musca...asta pt ca nu am copii proprii,dar am casa plina vesnic de prunci.Sunt de acord ca varsta nu e inca pt asa ceva,dar cei mici in general copiaza parintii sau fratii mai mari.Daca cei mari au bani si invata gestionarea lor,asa ar face si cei mici daca li s-ar oferi posibilitatea.

   Eu am observat ce nu le place nepotilor sa faca,de exemplu dormitul la pranz sau jucatul cu anumiti copii sau temele extra(care nu erau obligatorii)si pt asta erau "remunerati".Treburile casnice nu consider ca ar trebui "platite"...plata ar trebui sa fie timpul mai lung de petrecut,jucat impreuna.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -