Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Garantie Domo Polus Cluj

problema garantie

2 raspunsuri la acest subiect

#1
Concordis

Concordis
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 01 septembrie 2015 - 20:08

Nu ştiu dacă am ales categoria potrivită de pe forum, dar am văzut că e vorba de poşete zburătoare şi am zis că mă încadrez să îmi spun păsul.

 

Anul asta mi-am cumparat un telefon de la Domo.

 

Ăsta.

 

Recent mi s-o defectat şi l-am dus în service. După aproximativ două săptămâni, nefiind informat despre ce se întâmplă cu el, am început să îi sun. Joia asta, adică după mai bine de 15 zile am primit un răspuns. Îmi spuneau că am să primesc un telefon nou de îndată ce au să îmi trimită unul de la service. thumbsup.gif  Am fost aproape surprins să aud asta având în vedere că nu făcusem scandal şi nu i-am fost ameninţată cu nimic.

 

Super!

 

Vineri nimic. Sâmbătă sun şi mi se spune că nu a ajuns încă şi că ei nu au ce să facă din moment ce totul depinde de curier. Luni nimic. Marţi (azi) sun din nou cu acelaşi rezultat. Fiind a patra săptămână în care stau fără telefon, mă enervez şi sun la ANPC să îmi aflu drepturile (Sunt cetăţean european, ce dzeu?). Sunt sfătuit foarte scurt să mă duc cu procesul verbal de predare-primire şi să cer un telefon nou. Le explic cum că telefonul nou mi s-a promis deja, dar întârzie să vină de la service. "Dumneavoastră nu aţi cumpărat telefonul de la service". Şi mă duc plin de optimism!

 

Ajuns acolo, în urma discuţiilor cu personalul concluzionez următoarele:

 

-telefonul a fost (SURPIZĂĂĂĂĂ) reparat pe data de 26.08, dar fie este încă în teste (ce teste?), fie întârzie din vina curierului.
-nu se poate să îmi spună nimic exact pentru că cei din service nu au răspuns încă la mail, dar îndată ce vor ştii ceva mă vor suna SAU voi fi contactat ("POATE") de către cei de la service.
-telefonul NU POATE fi înlocuit pentru că nu există "ceva" în baza căruia să se facă asta.
-la observaţia că deja e a 4-a săptămână fără telefon, mi s-a răspuns simplu că, momentan, mai sunt încă 3 clienţi cu aceeaşi problemă "din cauza curierului" şi că au fost şi clienţi care au trebuit să aştepte 2 săptămâni pentru transport.
-când acest ultim răspuns nu m-o mulţumit, domnişoara cu care am vorbit a spus că nu poate să mă ajute şi dacă vreau, să fac o plângere la ANPC. 
 
Zis şi făcut!

 



#2
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 02 septembrie 2015 - 14:52

Firma la care lucrez a cumparat 2 laptop-uri, dar unul a venit defect.

Am anuntat (in scris) firma (Altex) si dupa doua zile am sunat la ei direct. Mi-au spus ca vine un curier sa ia aparatul, ceea ce s-a si intamplat. Urma apoi sa vina cu unul nou, nu reparat, ca doar nu era sa folosesc de nou un aparat din service. N-au fost extrem de rapizi, pana l-a luat, au constatat, apoi au trimis altul, a durat vreo doua saptamani si trei mesaje + telefoane.

Dar alte discutii nu au fost.

Scriu lucrurile astea pentru ca stiu "din surse sigure" ca sunt extrem de solicitati (lipsa de personal) si au prioritate cei ce insista mai...temeinic, cei ce asteapta rabdatori stau la coada.

deci...



#3
Concordis

Concordis
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 02 septembrie 2015 - 15:33

Firma la care lucrez a cumparat 2 laptop-uri, dar unul a venit defect.

Am anuntat (in scris) firma (Altex) si dupa doua zile am sunat la ei direct. Mi-au spus ca vine un curier sa ia aparatul, ceea ce s-a si intamplat. Urma apoi sa vina cu unul nou, nu reparat, ca doar nu era sa folosesc de nou un aparat din service. N-au fost extrem de rapizi, pana l-a luat, au constatat, apoi au trimis altul, a durat vreo doua saptamani si trei mesaje + telefoane.

Dar alte discutii nu au fost.

Scriu lucrurile astea pentru ca stiu "din surse sigure" ca sunt extrem de solicitati (lipsa de personal) si au prioritate cei ce insista mai...temeinic, cei ce asteapta rabdatori stau la coada.

deci...

 

Si eu am insistat. In ultimele 10 zile i-am sunat de 9 ori... nimic. :( asa ma enerveaza. si ce ma deranjeaza mai tare ii ca odata ce o sa rezolve ANPC-ul aia o sa imi dea un telefon nou si nu o sa primeasca nicio amenda. ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat...




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -