Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Mai 2016 (Ciresele de Mai 2016)

mamici sarcina gravida mai 2016

1928 raspunsuri la acest subiect

#11
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 06 septembrie 2015 - 23:27

Alessandra, testul de sange in stadiile incipiente ale sarcinii ofera vreo doua informatii importante: daca exista sarcina si cum evolueaza valoarea hcg-ului. Nu poate da o data exacta a conceptiei, deoarece plaja normalitatii hcg-ului este foarte mare, ofera o perioada aproximativa de gestatie. De asemenea, important e cat de mult creste hcgul in doua-trei zile. La varsta asta de sarcina, ar trebui sa se dubleze. Daca nu, poate fi un semn ca ceva nu e ok cu embrionul.

 

Poti afla varsta exacta a embrionului printr-o ecografie pe la 5-6 saptamani. Atunci se vad si bataile inimii. Dupa asta hcg-ul nu mai are relevanta.

Tre sa plec sa servici. Revin diseara .



#12
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 07 septembrie 2015 - 14:49

Alessandra, testul de sange in stadiile incipiente ale sarcinii ofera vreo doua informatii importante: daca exista sarcina si cum evolueaza valoarea hcg-ului. Nu poate da o data exacta a conceptiei, deoarece plaja normalitatii hcg-ului este foarte mare, ofera o perioada aproximativa de gestatie. De asemenea, important e cat de mult creste hcgul in doua-trei zile. La varsta asta de sarcina, ar trebui sa se dubleze. Daca nu, poate fi un semn ca ceva nu e ok cu embrionul.

 

Poti afla varsta exacta a embrionului printr-o ecografie pe la 5-6 saptamani. Atunci se vad si bataile inimii. Dupa asta hcg-ul nu mai are relevanta.

Tre sa plec sa servici. Revin diseara .

 

Multumesc mult ptr. informatii. Eu sunt in a sasea saptamana (calcul facut dupa data ultimei menstruatii), deci mai bine ma programez la un ecograf. Am facut doua teste acasa.....si sunt doua linii claaarrr de tot. A inceput sa se vada si un picut burtica, oare nu e prea devreme ma intreb? Eu am fost insarcinata in urma cuuuu 10 ani....deci nu mai stiu NIMIC.

Data trecuta....bine si inocenta varstei...am facut un test, am stabilit ca sunt insarcinata, iar primul ecograf l-am facut la 4 luni, ptr. ca voiam sa aflu ce este, baiat sau fata. Atunci nu mi-am pus o clipa problema ca as putea avea probleme cu sarcina, ceea ce s-a si intamplat.

Acum....sunt mai rsponsabila....as vrea sa fiu sigura, am impresia ca e ultima mea sansa sa mai am inca un bebe sau Doamne-ajuta doi. Cred ca daca as afla ca am gemeni.....ar fi......................si mai si.



#13
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 07 septembrie 2015 - 23:10

Stai linistita. Fa o ecografie sa afli exact daca bebe e asezat unde trebuie si cate saptamani are, mai fa una la 12 saptamani, cea pentru dublu (sau triplu) test si una la 20 de saptamani- cea morfologica. In rest, dupa cum iti recomanda doctorul.

 

La noi nu se fac mai multe de atat. De fapt, numai cea de la 20 de saptamani e gratuita. Cea de la 12 saptamani numai daca e sarcina cu risc au daca mama are peste 35 de ani- atunci se face gratis in spital. Altfel se plateste. Si daca nu sunt prbleme majore nici nu vezi doctorul la fata. Toate programarile sunt cu moase, inclusiv nasterea. 

 

Eu o sa repet azi testul de sange...maine aflu rezultatul, probabil dupa ce vin de la servici. Pumnii stransi sa fie bine.



#14
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 08 septembrie 2015 - 12:36

Stai linistita. Fa o ecografie sa afli exact daca bebe e asezat unde trebuie si cate saptamani are, mai fa una la 12 saptamani, cea pentru dublu (sau triplu) test si una la 20 de saptamani- cea morfologica. In rest, dupa cum iti recomanda doctorul.

 

La noi nu se fac mai multe de atat. De fapt, numai cea de la 20 de saptamani e gratuita. Cea de la 12 saptamani numai daca e sarcina cu risc au daca mama are peste 35 de ani- atunci se face gratis in spital. Altfel se plateste. Si daca nu sunt prbleme majore nici nu vezi doctorul la fata. Toate programarile sunt cu moase, inclusiv nasterea. 

 

Eu o sa repet azi testul de sange...maine aflu rezultatul, probabil dupa ce vin de la servici. Pumnii stransi sa fie bine.

Mult succes!!!!!!!!!!!11 sa vii doar cu vesti bune!

am inteles bine? imi recomanzi acum o ecografie abdominala....ptr. ca nu sunt dispusa ptr. una transvaginala inca.

 

multumesc! te astept cu vesti BUNE!



#15
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 08 septembrie 2015 - 13:27

Pai eu nu pot sa iti recomand nimic, depinde de doctorul care te vede, de conformatia ta, de ecograful avut, de varsta gestatiei la momentul ecografiei...ca s-ar putea sa nu se vada nimic abdominal daca sarcina e prea mica, dar la fel de bine se poate sa se vada. 

In principiu, la noi se incepe cu sonda abdominala, si daca nu au succes, cer permisiunea pentru transvaginal. 

 

Multumesc de urari, al meu e convins ca e bine, eu astept rezultatul  [:)]



#16
georgyana2345

georgyana2345

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 11 septembrie 2015 - 09:11

Buna,

La inceputul lunii am aflat ca voi f mamica a doua oara. Acum am 5 s si 4 z. La sfarsitul saptamanii trecute am fost la primul consult, unde mi-a fost confirmata sarcina.

Pe 19 merg la alt control pentru a vedea activitatea cardiaca.

Mai am o fetita de 8 ani.



#17
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 11 septembrie 2015 - 13:56



Buna,

La inceputul lunii am aflat ca voi f mamica a doua oara. Acum am 5 s si 4 z. La sfarsitul saptamanii trecute am fost la primul consult, unde mi-a fost confirmata sarcina.

Pe 19 merg la alt control pentru a vedea activitatea cardiaca.

Mai am o fetita de 8 ani.

wowww!!!!! eu am 5 s si 6 zile!!!! ai facut ecografie abdominala? si de ce de-abia pe 19 se aude inimioara?

eu mai am un baietel de 10 ani! [flo2]

acum am vazut ca esti din Braila...daca imi spui un nume de doctor bun, caci data trecuta locuiam in Bucuresti si aici...nu stiu doctori. multumesc!


Editat de alessandra14, 11 septembrie 2015 - 13:57 .


#18
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 15 septembrie 2015 - 04:40

Ce liniste pe la noi, aici! Nu e prea multa activitate. Eu nu am vesti...stau cuminte si astept sa treaca timpul. Am trimitere la o ecografie de datare undeva pe la 7-8 saptamani ca sa pot vedea si inimioara. Pana atunci...m-am aprovizionat cu metoclopramid si odansetron.



#19
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 15 septembrie 2015 - 07:05

eu am facut ecografie abdominala la fix 6 saptamani....s-a vazut si activitatea cardiaca ...e totul ok!

oficial....am un bebe 2!!!!!

si tot oficial mi s-a prescris duphaston!!! de la care, am scapat de greturi. nu pot crede!!!!

 

nu ma ajuta nimeni cu un ginecolog bun - Braila sau Galati?

HELPPP!



#20
Mamidecatalina

Mamidecatalina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 15 septembrie 2015 - 13:25

Felicitari fetelor, joi am si eu programare la eco, alessandra am vazut ca ai facut deja eco dar ca sa nu fie alte persoane informate gresit o sa scriu ca ecografie transvaginala se face de obicei la inceputul sarcinii dar asta depinde de medic si de dotarile cabinetului medical unde ai ales sa mergi.





Etichetat si cu mamici, sarcina, gravida, mai, 2016

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -