Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cand sa te cantaresti si cand sa faci curat in casa?


7 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 30 august 2015 - 14:39

Programul si ordinea activitatilor zilnice se pare ca este foarte important. Mai multe studii arata ca persoanele care se cantaresc dimineata si nu seara au mai multe sanse sa isi tina in frau greutatea. Persoanele care fac sport la primele ore ale diminetii si nu seara au sansa sa isi scada tensiunea arteriala. Alt studiu facut pe studentii de la o universitate din america au aratat ca ei sunt mai eficienti daca lucreaza la un proiect seara in loc sa lucreze dimineata (se pare ca oboseala le stimuleaza creativitatea). Un studiu facut intre gospodine a aratat ca sunt mai eficiente daca fac curat in casa sau calca dupa amiaza.

 

Care este reteta perfecta (programul ideal) pentru voi?
Ce activitati plasati la ce ore si de ce?

 

Probabil ca pentru multe dintre voi prima activitate este "cafeaua de dimineata". Am citit de multe ori pe acest forum ganduri de genul: fara cafeaua de dimineata nu sunt buna de nimic. Speram din inima ca prima cafea sa fie .... pe Desprecopii.com.

 



#2
michaelaC

michaelaC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 31 august 2015 - 00:19

Eu dimineata nu sunt buna de nimic. Si nu pentru ca imi trebuie cafea inainte, pur si simplu nu functionez. Inainte imi mai permiteam sa ma apuc de treaba mai tarziu ( locul de munca nu imi cere sa ma trezesc devreme) dar de cand cu noul locatar pana la pranz trebuie sa fie tot gata ...sau aproape gata, mancarea e musai. Asa ca pe la 1-2 deja am impresia ca a trecut ziua si am tras in plug, ca mine nimeni. Daca as putea alege m-as intoarce la gatitul seara, noaptea chiar, am o energie si chiar placere sa fac ce treburi  am de facut dupa ce apune soarele... cred ca din cauza asta ma apuca si orele astea magnifice. Si in facultate invatam tot noaptea...ziua nani.Un lucru imi place sa fac dimineata dar asta nu are legatura cu gospodaria :) . Sa ma uit la televizor..nu am rabdare in restul zilei si sunt si mai putine reclame la reluari :p .



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 31 august 2015 - 03:02

Nici eu :)) decat aa ma trezesc la 6 dimineata. .. mai bine nu ma mai culx... vorba vine ;)

Functionez mai bine seara... de ex. Imi place sa fac sport la ora 21.00...

 

Desiiiiiiiiiii....... eu cred ca se poate educa organismul sa funcționeze corect si eficient dupa orice program fix si constant....

Probabil ca eu nu am avut nevoie/motivatie sa am altfel de program, ca as fi reușit cu siguranță



#4
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 31 august 2015 - 07:13

Nici eu :)) decat aa ma trezesc la 6 dimineata. .. mai bine nu ma mai culx... vorba vine ;) Functionez mai bine seara... de ex. Imi place sa fac sport la ora 21.00... Desiiiiiiiiiii....... eu cred ca se poate educa organismul sa funcționeze corect si eficient dupa orice program fix si constant.... Probabil ca eu nu am avut nevoie/motivatie sa am altfel de program, ca as fi reușit cu siguranță

 

anda, ti s-a postat mesajul de 6 ori. [flo] Cred ca poti sa le ascunzi pe celelalte.

 

recordul vazut de mine e de 13 mesaje identice [:D]

 

 



#5
iahim

iahim

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 31 august 2015 - 08:05

Buna dimineata! Eu am tabieturi:in fiecare dimineata imi beau cafeaua(vara pe balcon),apoi fie merg cu bateriile incarcate la servici sau il aud pe fi-miu cum ma striga cand se trezeste...

 

Intotdeauna am studiat dimineata.Seara la ora 7 am inchis studiul.Noaptea a fost in studentie pentru odihna.Acum, nu mai am acel somn odihnitor dar speculez fiecare moment sa ma odihnesc.

 

Decat sa calc mai bine citesc.Decat sa fac curat mai bine ma plimb.Imi stabilesc prioritati in functie de nevoi.

 

O zi buna!



#6
iahim

iahim

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 31 august 2015 - 08:11

  [cit] [cafea] [nani]Pentru cele/cei inca mai dorm le las o cafea aburinda!



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 31 august 2015 - 09:17

eu discut dimineata doar dupa prima cafea.

Si, cand sunt acasa, ma cantaresc inainte de cafea. :)



#8
michaelaC

michaelaC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 01 septembrie 2015 - 00:19

Dimineata ma cantaresc si eu ..asta sunt capabila sa fac..ma rog ..eram ca s-a terminat bateria si cine isi aduce aminte sa cumpere...cucu...Mai bine , ma deprima [batcap]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -