Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Concurs Desprecopii - Incepe Scoala, Liste de Rechizite (sponsor Diverta)

concurs rechizite scoala scolare clasa 1 clasa intai cum ne pregatim de scoala

53 raspunsuri la acest subiect

#21
rekaalina

rekaalina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 06:42

Buna ziua,

Cu ocazia inceperii anului scolar ,eu i-am cuparat fetieti mele Reka urmatoarele rechizite:

-penar

-carioci

-culori

-2 caiete tip 1

-2 caiete matematica

-2 caiete dictando

-3 pensule

-1 bloc de desen

-acuarele

-plastilina

-linie

-stilou cu rezerva

-pic

-radiera

-creion HB

-cutie pt apa

-culegere matematica

-3 carti de activitati

 

Tin sa precizez ca fetita mea intra in clasa a I a.

Multumesc .



#22
Neli_ra

Neli_ra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 537 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 09:54

 Buna ,

 La noi la clasa cele necesare sunt urmatoarele : uniforma,vor face sarafanele pe comanda, ne vor trebui tricouri cu manca scurta si maneca lunga galbene ,fara inscriptii,2 treninguri albastre,de preferinta cat mai inchise la culoare, 2 perechi adidasi ,sa aiba si de schimb,tricouri albe neiscriptionate cu maneca scurta/ lunga pentru sport , dresuri albe. In afara de asta ,ne trebuie penar complet echipat ,cu creioane,culori,ascutitoare,guma,foarfeca, pixuri,carioci, ghiozdan , stilou-pilot-scrie si sterge,acuarele tempera cu pensula,ca sa nu aiba nevoie de apa,bloc de desen , plastelina cu plansa,coli xerox , caiet dictando si caiet matematica si un joc cu litere magnetice mari,ne vor trebui si coli in viitorul apropiat,iar mai tarziu,alti bani,alta distractie,vom cumpara si manuale , caietele speciale si lista n se termina aici.

 

O zi buna !



#23
dana_28

dana_28
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 23:37

Am un baietel ce trece in clasa a II-a si necesitatile sunt multe ; inca nu am bifat toata lista de cumparaturi ( am cumparat doar caiete si haine- la scoala lui nu se cere uniforma) , urmeaza ca in week-end sa bifam si restul listei  Vor urma Auxiliarele, care si acelea le cumparam tot noi, parintii, Manual de Lb Franceza, Manual de Religie . 



#24
Eseea

Eseea

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.103 mesaje

Postat 11 septembrie 2015 - 18:04

listele de rechizite si altele necesare inceperii anului scolar sunt cam aceleasi la toti invatatorii : creioane, creioane colorate, pix albastru, rosu, verde, hartie glasata si creponata, tempera/acuarele, bloc desen, musama pt banca, caiete matematica, tip 1 si 2, plastilina, pahar picture, guma de sters, carioca,etc. Noua nu ni s-au cerut carti de colorant, jocuri, carti povesti.


Editat de Eseea, 11 septembrie 2015 - 18:06 .


#25
tyyanna

tyyanna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 11 septembrie 2015 - 19:23

Anul trecut am cumparat o parte din rechizite si nu au fost bune, ne-au dat o lista cu ce trebuie sa cumparam. Anul asta in afara de ghiozdan si saculetul pentru hainute nu am cumparat nimic, asteptam listuta de la d-na.



#26
tyyanna

tyyanna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 11 septembrie 2015 - 19:23

Anul trecut am cumparat o parte din rechizite si nu au fost bune, ne-au dat o lista cu ce trebuie sa cumparam. Anul asta in afara de ghiozdan si saculetul pentru hainute nu am cumparat nimic, asteptam listuta de la d-na.



#27
antedeum

antedeum
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 12 septembrie 2015 - 00:20

           Am citit postarile parintilor cu necesarul pentru scoala , dar eu inca nu i-am lut fetitei rechizite , asteptam lista doamnei invatatoare . Am cumparat doar manualul de matematica , pentru ca era rupt si atat . Prefer sa ma duc cu lista la librarie si sa-i cer doamnei de acolo tot ce este pe lista si astfel primesc si pareri despre calitatea rechizitelor . Mai bine mai putine si de calitate decat mai multe si ...... de proasta calitate .

          Va multumim pentru acest concurs voua si sponsorului Diverta  !!

    Si un indemn pentru toti copiii :

         INVATA CAT DE MULT POTI ATUNCI CAND ESTI TANAR . PENTRU CA VIATA ITI VA FI PREA AGLOMERATA DUPA ACEEA !!



#28
mmirelaa

mmirelaa
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 12 septembrie 2015 - 19:53

Daca am sti cum sa ne peregatim si impotriva emotiilor ar fi ideal. Deocamdata avem fluturasi in stomac si o gramada de vise. Cum va fi, cum se va adapta ? Am incercat cu totii sa raspundem la aceste intrebari. Si ca prima zi de scoala sa fie cat mai memorabila recurgem la diverse metode: cumpararea de rechizite atat calitative cat si folositoare, cu tot felul de embleme si reclame fistichii; achizitionarea uniformei, pantofii, echipamentul sportiv. Am trecut prin toate acestea gandindu-ne ca prima zi de scoala a copilului sa-i ramana intiparita in memorie si , la randul lui, cand va veni timpul, sa investeasca aceleasi emotii in aceste actiuni. 

 

Mi-as dori sa impartasim aceleasi emotii si la sfarsitul anului scolar. An bun, copilul meu!



#29
robert77

robert77
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 13 septembrie 2015 - 10:24

Pentru ca baiatul meu trece in clasa a II-a, pot spune ca avem oarece experienta cu cumparaturile pentru scoala :) Am achizitionat caiete, creioane colorate, bloc de desene, acuarele, dosar plastic, set de pensule, vocabular; dupa-amiaza vom merge sa ne luam ghiozdanel, sacou si pantaloni( camasa si papion avem deja), mocasini si penar. Vedem ce va mai urma pe parcurs, pentru ca , de regula, in prima saptamana, D-na Invatatoare, tine o sedinta cu parintii si ni se da o lista cu ce ar mai trebui: auxiliare, hartie glasata, creponata etc Mult succes la scoala, tuturor copiilor :)



#30
agm10

agm10
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 14 septembrie 2015 - 15:08

Pentru ca suntem abia la inceput,in afara de ghiozdanel, un caietel si un pix, nu am cumparat alte rechizite baietelului pentru scoala. Asteptam in cursul acestei saptamani lista doamnei invatatoare cu rechizitele necesare.





Etichetat si cu concurs, rechizite, scoala, scolare, clasa 1, clasa intai, cum ne pregatim de scoala

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -