Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Procura de vanzare apartament trimisa din SUA. Cine hotaraste in RO?

notar alte autoritati?

61 raspunsuri la acest subiect

#21
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 august 2015 - 21:13

Andacos depinde de multe. Sunt situatii pe care nici nu ti le poti imagina

Sa incerc sa explic:

In cazul meu cumparatorii au facut imprumut de la banca (treaba lor in cate rate si cati ani).

Ei s-au indatorat bancii in franci elvetieni.

Eu am vrut euro si am primit euro.

Daca exista diferenta de curs e platita de cumparator.

 

Deci se fac niste contracte aditionale. Si banca (prin departamentul juridic) are pretentia ca vanzatorul sa stie toate astea si sa fie de acord cu ele si le cere scrise negru pe alb in procura.

Poate vanzatorul vrea suma in dolari si cumparatorul se imprumuta (daca gaseste un cumparator ce face imprumut) in lei sau euro sau mai stiu io ce moneda i se pare mai buna.



#22
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 august 2015 - 21:27

Viviana inteleg ce spui...totusi ramin la ce am spus.

 

Banca acorda imprumutzul intr-o anumita moneda,in ce moneda doreste vinzatorul sa i se faca plata...nu e treaba bancii.



#23
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 august 2015 - 22:33

ML procura pe care a dorit banca sa o fac s-a numit: "procura de vanzare imobil prin credit"



#24
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 28 august 2015 - 08:04

 

Iar virarea in contul vinzatorului,nu ar trebui sa aduca conditii in plus,chiar daca banca vireaza banii in cont.

 

Adica e asa o ...depasire de atributii.

 

 

 

In cazul creditelor ipotecare imobilul respectiv este pus de comparator garantie la banca, deci pana la achitarea creditului imobilul este al bancii intr-o oarecare masura. In aceasta calitate are dreptul sa puna conditii legate de tranzactionarea imobilului pentru ca sa-si limiteze riscurile in cazul in care creditul nu e achitat si trebuie sa execute ipoteca.

 

La creditele ipotecare vanzatorul nu vede banii. Banca ii pune in contul lui, correct. Insa tot banca, la semnarea actelor muta banii din contul cumparatorului in cel al vanzatorului. Cumparatorul nu poate scoate banii din contul respectiv si nici nu poate face alte tranzactii cu ei. Creditul este strict aprobat pentru cumpararea unui anume imobil de la un anume vanzator.



#25
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 28 august 2015 - 13:17

ML, terenul l-am cumparat acum un an si jumatate, constructia am inceput-o anul trecut. Pt cumpararea terenului, autorizatia de constructie (si pt asta au trebuit nspe mii de autorizatii), fratele meu a folosit procura facuta de mine aici, dupa cum am mai spus. In toamna anului trecut i-am facut tatalui meu o noua procura, prin care il imputerniceam sa ma reprezinte pt a incheia contracte la gaze, electricitate, deci tot ce inseamna utilitati, inclusiv cablu, TV si apoi intabularea imobilului, impozite, asigurare si alte plati. Tot atunci am legalizat si o copie a pasaportulului meu romanesc (i s-a cerut lucrul asta la gaze parca); nu conteaza insa ce pasaport ai, deci eu as face si legalizarea asta. 

 

Da, Notariatul e cum mergi de la Sincai spre Budapesta, pe partea dreapta, la unul din blocuri. Aici e link-ul. 

 

http://notariat-tineretului.net/

 

si modele de procuri : http://notariat-tine...a-imputernicire



#26
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 28 august 2015 - 13:22

Trebuie vorbit la notariat, ca sa vezi ce trebuie sa scrii in procura; prietena mea care si-a vandut apartamentul acum cateva luni, nu a mentionat cine va incasa si transfera banii (ea a facut procura in Romania, deci notarul nu a mentionat lucrul asta), asa ca a trebuit sa mearga in Romania, sa-i incaseze ea direct. Putea sa faca procura aici, dar a preferat sa mearga ea. 



#27
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 28 august 2015 - 13:52

Am retinut, Viviana,   .

 

Ella, f. util ce mi-ai spus, multumesc mult! .

 

De altfel si discutiile referitoare la banci si imprumut imi folosesc, va multumesc si voua fetelor care ati adus vorba.

Un prieten roman de aici imi spunea ieri ca bancile acorda ajutor celor care vor sa cumpere pana in 60000 euro. Este posibil sa le dea doar jumatate din banii solicitati si nu vrei sa te trezesti cu cumparatorul mutat in apartament si cu jumate din bani neacoperiti.

 

Sunt sigura ca le-am facut varza, nu va oripilati :). Imi poate explica eventual cineva corect cum sa nu ajung in situatia asta?

 

Bine, trancanesc deocamdata, nici procura nu am facut-o, ce sa mai spun de gasit cumparator 



#28
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 28 august 2015 - 14:05

ML, cum să fie instalat cumpărătorul în apartament dacă nu ți-a achitat prețul aferent vânzării? Transferul de proprietate se face prin semnarea actului notarial de vânzare - cumpărare unde scrie cum se primesc banii (dacă o parte sunt de la bancă și o parte îi aduce cumpărătorul de acasă) și spune că vânzarea nu este considerată efectuată până nu se îndeplinesc toți pașii. În plus banca îi cere lui diferența și nu se semnează nici un act de vânzare - cumpărare până nu sunt toți banii, eu așa știu.

 

O chestie de știut în plus: începând de anul ăsta tranzacțiile în numerar între persoane fizice sunt limitate la 50.000 de lei. Deci dacă găsești cumpărător care are toți banii (nu apelează la bancă) și prețul e mai mare de 50.000 de lei, obligatoriu tranzacția trebuie făcută prin bancă. Pentru voi care vindeți e mult mai ok că se face totul prin bancă, nu riscați diverse neplăceri.


Editat de danielag, 28 august 2015 - 14:09 .


#29
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 28 august 2015 - 15:08

Multumesc, daniela, deci totul se face "safe", nu voi avea surprize...



#30
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 29 august 2015 - 19:29

ML

 

uite ce scrie la consultat:

 

Servicii consulare

 

Ambasadele și consulatele României nu pot efectua operațiuni notariale în ceea ce privește încheierea unor contracte, înțelegeri, donații sau alte acte de dispoziție, tranzacții judiciare, confirmări de hotărâri judecătorești, de documente de studii, documente de vechime în muncă, documente privind stagiul militar, testamente, legate, acțiuni în justiție sau cereri adresate autorităților române.

 

Pentru autentificarea procurilor și a declarațiilor, persoanele interesate trebuie să se prezinte personal la sediul ambasadei sau consulatului român și să probeze identitatea și calitatea de cetățean român (cu un act de identitate valabil).

 

Procurile sau declarațiile se întocmesc, de regulă, de solicitanți, cu excepția cazurilor în care aceste acte sunt necesare în cadrul altor proceduri consulare (obținerea pașapoartelor, a actelor de stare civilă etc.).

 

Procurile și declarațiile trebuie să conțină elementele de identificare ale mandantului și ale mandatarului și să precizeze în mod exact scopul mandatului. Ele trebuie să fie redactate în limba română. Actele care conțin precizări neconforme cu legislația română, ordinea de drept sau siguranța națională nu pot fi autentificate.

 

În funcție de țară, procurile și declarațiile întocmite de cetățenii români pot fi folosite în România și în lipsa autentificării ambasadei sau consulatului român.

 

În țările semnatare ale Convenției de la Haga din 1961 privind suprimarea cerinței supralegalizării actelor oficiale străine (între care se numără și România), procurile sau declarațiile întocmite de cetățenii români pot fi autentificate, în limba româna, de un notar local, urmând ca apoi să fie legalizate cu Apostila de autoritățile competente ale statului respectiv.

 

Documentele legalizate cu Apostila sunt valabile, în temeiul Convenției, pe teritoriul României, fără îndeplinirea vreunei alte formalități. Totuși, dacă actul a fost redactat într-o limbă străină, el va trebui tradus în limba română pentru a putea fi opozabil autorităților române.

 

 

deci o data spune ca se fac la consulat...apoi mai jos spune ca pot fi acceptate si doar cu apostila. [batcap]

 

chestia e ca si mie o sa-mi treb sa fac o procura, in care sa accept donatie de la tata.

la  consulat nu pot sa ma duc , ca numai drumul e dde 14 ore [smulgpar]

 

acte romanesti valabile nu mai am

 

asa ca va treb sa accepte procura legalizata de notar pe aici, apoi apostilata in oras....si gata. daca nu...pur si simplu nu am plan B.




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -