Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

vreau sa emigrez


84 raspunsuri la acest subiect

#81
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 06 ianuarie 2016 - 01:17

Am o profesie nu tocmai utila aici, ecomista, sau analist financiar, cu ceva mai multa experienta in sistemul bancar, unde am lucrat ultimii ani in tara, insa cu sanse mici de job in domeniu aici. Dar sunt pregatita sa o iau de la capat in orice alt domeniu, conex sau nu. E o zona cu destul de multi romani si apar din cand in cand inclusiv joburi unde se cere si limba romana, mai ales la firmele de recrutare pe partea de contabilitate primara, ceea ce ar putea fi o oportunitate. Sau poate am noroc chiar in sistemul bancar, tocmai pentru ca e o zona cu multi emigranti, engleza + romana pot fi cautate in anumite joburi low level (gen customer support). Sau daca nici asa nu merge, o iau si mai de jos, ca nu-i nicio rusine! Dar inca nu ma grabesc

micky sunt atitea profesii care le poti face , treb doar sa le cauti si sa ai incredere ca , chiar daca iti treb un pic de training vei invata repede si vei face fatza. treb doar sa ai atitudinea neccesara de invingator.

 

daca vrei sa continui cu contabilitatea poate doar niste cursuri scurte sa iti dea un certificate si apoi te angajezi fara problem. tu care ai experienta cu copiii , si desigur daca mai ai chef poti sa lucrezi intr-o gradinita, scoala ...chair daca nu stii bine limba sau vb cu accent.

 

sunt joburi online, lucrezi de acasa...partime, sau chiar baby sitter in cel mai rau caz ca am auzit se cauta si palteste bine..

 

sau poti sa lucrezi in office, data entry, clerk, office assistant. poti sa lucrez assistant de decorator interior, sau real estate...

sunt la joburi...tu sa fi dornica sa lucrezi si sa nu iti fie frica sa incepi ceva nou.

 

ma bucur tare mult pt tine, familia ta...si astept sa ne spui cit mai multe despre integrare.



#82
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 06 ianuarie 2016 - 15:30

micky sunt atitea profesii care le poti face , treb doar sa le cauti si sa ai incredere ca , chiar daca iti treb un pic de training vei invata repede si vei face fatza. treb doar sa ai atitudinea neccesara de invingator.

 

daca vrei sa continui cu contabilitatea poate doar niste cursuri scurte sa iti dea un certificate si apoi te angajezi fara problem. tu care ai experienta cu copiii , si desigur daca mai ai chef poti sa lucrezi intr-o gradinita, scoala ...chair daca nu stii bine limba sau vb cu accent.

 

sunt joburi online, lucrezi de acasa...partime, sau chiar baby sitter in cel mai rau caz ca am auzit se cauta si palteste bine..

 

sau poti sa lucrezi in office, data entry, clerk, office assistant. poti sa lucrez assistant de decorator interior, sau real estate...

sunt la joburi...tu sa fi dornica sa lucrezi si sa nu iti fie frica sa incepi ceva nou.

 

ma bucur tare mult pt tine, familia ta...si astept sa ne spui cit mai multe despre integrare.

 

Michelle, in UK in majoritatea slujbelor mentionate de tine se prefera angajarea sub celor 21 de ani - deoarece sint platiti mai putin si nu au obligatii - copil bolnav, etc.....

 

Diferente la salariu pe ora:

- ucenic £3.30

- sub 18 ani £3.87

-sub 20 ani £5.30

- peste 21 de ani £6.70

Eu acum citiva ani am facut cursuri de contabilitate si am vrut sa lucrez un an sa-mi fac 'experrienta' - la toate slujbele la care am aplicat mi s-a spus mai pe ocolite ca imi va fii foarte greu deoarece prefera peroane abia iesite de pe banciile scolii pe care le vor platii mult mai putin si pe care le vor trimite ei la calificarii.

Cu baby sitter iar in UK nu este asa usor iti trebuie o groaza de autorizatii si calificari - asta daca chiar vrei sa faci un ban ....si nu lucrat din cind in cind prin vecini.

 

Nu nu este imposibil de gasit, dar eu am observant ca e mai usor sa gasesti slujbe calificate.



#83
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 06 ianuarie 2016 - 19:07

Mickyyy, daca te descurci bine cu limba engleza, ar trebui sa iti poti gasi relativ usor job in customer service sau call centre (chiar si in banking). Salariile sunt mici, dar e mai mult decat nimic si  ti-ai face si un pic de experienta. Ar fi o idee sa te inscrii la niste agentii de "temping" - dar asta daca ai cu cine lasa pe cel mic. Altfel, daca salariul este sub medie, te trezesti ca ce iei pe mere, dai pe pere.... adica pe childcare.

 

Alta solutie, daca iti plac copiii si sa ai grija de ei, ar fi sa faci cursurile sa iti iei acreditarea de childminder - adica sa ai grija de inca 1-2 copii la tine acasa, impreuna cu al tau.  Dureaza un pic sa faci cursurile si sa iti scoti autorizatiile (intre 6 luni si un an parca, sigur gasesti info pe website-ul consiliului vostru local) dar stiu cateva mamici aici care asa au facut si sunt multumite.



#84
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 06 ianuarie 2016 - 19:29

Eu as zice sa iti cauti ceva cat mai aproape de calificarea si experienta ta. Te vei simti mai bine facand un job mai calificat si vei si castiga mai mult decat intr-un job entry level. Adica asta as zice sa tintesti. Succes!



#85
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 10 ianuarie 2016 - 11:20

La 6.70 lire pe ora raman in mana,cum zicem noi undeva la 1000 lire pe luna.Plata parca se face la saptamana...Cred ca pe acolo,cel putin din ce stiu eu.AB ma poate corecta..daca gresesc,dar cred ca e pe acolo.Daca mai dai 200-300 pe transport(asta cu oyster card)  ca altfel te usuca...raman undeva la 700 lire sa zicem.Hai 800 ..probabil echivalentul chiriei.

 

Si cu patru copii....

 

Calificare acolo ...scoala e foarte scumpa.Adica vedeam de curiozitate pe net....o scoala de soferi cu toate categoriile..ajungea undeva la 3000-4000 de lire cu instructor roman....si cred ca e mult mai mult cu instructor de acolo.

 

Tipul de care mai ziceam eu a facut scoala in romania..undeva 3000 ron...adica vreo 500 lire ,a stat la o fima unde a condus camion cu volan pe dreapta...apoi a plecat in anglia....acu` e bine mersi ....

 

Calificari de astea se cauta acolo.Specializare maxima pe ceva.Nu e ca la noi..un mecanic stie sa schimbe cutia de viteze integral si mai lasa un surub ceva nestrans...acolo specialitate inseamna ca mecanicul 1 sa stie sa stranga doar un surub dar sa o faca perfect.cei buni a toate nu sunt bine platiti...sau doar daca sunt instalatori buni,sau meserii de astea in constructii...si acolo e belea cu cardurile si autorizatia....nu poti lucra intr-un domeniu daca nu esti autorizat pe domeniul respectiv...sa poti lucra la metrou de ex.,sau pe tren,sau in statii de metrou...

 

Si pentru management de hotel sau supervizor personal....sau chiar lucrator simplu...se cer anumite  calificari.


Editat de eumada, 10 ianuarie 2016 - 12:05 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -