Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 121

fiv medlife albu

425 raspunsuri la acest subiect

#121
elbereth

elbereth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 10:46

NicNic sa te auda Cel de Sus! In cazul asta.... ma antrenez cu placere in continuare  [:-)))]

Pupici pt bebe mic care te trezeste pe tine noaptea  [:X]



#122
mary80

mary80

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 839 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 06:05

Am si eu o intrebare si vreau un raspuns????!!!!

Sotul meu vrea sa-mi faca cadou o bicicleta , ( imi doresc de fff mult timp) sa iesim sa ne plimbam cat mai este frumos afara!!!!

Totul frumos pana aici!!!

Mie imi este frica sa merg pe bicicleta in situatia de acum, dupa inseminare.

Am intrebat in stanga si in dreapta si parerile sunt impartite!!! Unii zic in nici un caz, altii printre care si foste gravidute zic ca nu-i problema nici in prima perioada de sarcina dar apoi acum....ce-i drept ele au obtinut sarcina normal....

Voi ce parere aveti....poate afecta??? Sa astept macar pana la beta....????

Va pupacesc de nu va vedeti pe toate fara exceptie!!@



#123
Lolita10

Lolita10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 06:50

Buna fetelor. Nu am mai scris demult dar v-am urmarit mereu. Eu sunt in a 3 a luna de letrozol dupa chiuretaj si astept sa vad ce se va intampla. Daca nu avem noroc luna asta probabil vom trece la urmatorul pas, inseminarea.

Mary ma bucur ca ai atins acest subiect, bicicleta, pentru ca si eu m-am intrebat de foarte multe ori. Mie imi place mult sa ma plimb si de obicei mergem si prin padure sau in alte locuri off road.

Am incercat sa evit sa fac efort mare dupa ovulatie, insa singura luna cand am ramas a fost cand am facut cel mai mare efort cu bicicleta chiar si dupa ovulatie.

Avand in vedere inseminarea, in locul tau mi-as lua toate masurile de siguranta si nu as face efort mare. Insa o plimbare usoara in parc nu cred ca ti-ar face rau. Daca afli altceva sa ne spui ca sunt curioasa.

Mult succes luna asta. Sa ne dai o veste buna.

Va pup pe toate 



#124
vio_TinTin

vio_TinTin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 06:50

Neaţa fetelor!

Vă scriu repede înainte să plec la serviciu.

  Am făcut ieri histeroscopie cu dr. Albu. A fost ok, mi-a găsit mai multe sinechii şi endometrul un pic îngroşat şi a tăiat îngroşarea şi sinechiile. Nu am făcut decât anestezie locală şi nici aceea nu ştiu când că am făcut înainte de procedură o jumătate de perfuzie cu ketonal, zinat şi algocalmin. Perfuzia a mers şi în timpul procedurii şi după procedură, până s-a terminat. Iar când a început histeroscopia nu am stat să amortească ceva, ci a intrat direct în treaba. A durut un pic, dar suportabil. Oricum e foarte priceput doctorul, se simte că are experienţă şi ştie ce face. A durat cam 10 minute, timp în care eu, provocată să vorbesc (m-a întrebat care e povestea noastră), am turuit continuu, iar doctoraşul a operat tăcut, foarte repede şi sigur pe el. 

      După l-am întrebat ce a văzut acolo şi mi-a răspuns cu siguranţă în glas că a rezolvat toate problemele. Apoi am mes la salon, unde am mai stat vreo oră cu perfuzia, am şi aţipit un pic ( durea uşor) şi când m-am simţit în stare, am plecat spre casă, am călătorit cu microbuzul trei ore. A fost foarte ok. Am sângerat un pic până aseara iar dimineaţă aveam doar picături. Mi-a spus asistenta că o să mai fie mici sângerări câteva zile.

    Celor care vor face histeroscopie le sugerez să nu se gândească prea mult la ce va urma, să nu-şi facă griji înainte, să se lase în voia medicului, că ştie ce face. Nici nu ai timp să realizezi ce se întâmplă şi e gata.

    Vă pup pe toate şi vă urez baftă multă. Am cam rămas în urmă cu cititul , de săptămâna trecută, cu timpul stau cam prost, dar promit să mă revanşez.

    Pupici încă o dată! [flo2]



#125
Elenadc

Elenadc

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 10:31

Neaţa fetelor!

Vă scriu repede înainte să plec la serviciu.

  Am făcut ieri histeroscopie cu dr. Albu. A fost ok, mi-a găsit mai multe sinechii şi endometrul un pic îngroşat şi a tăiat îngroşarea şi sinechiile. Nu am făcut decât anestezie locală şi nici aceea nu ştiu când că am făcut înainte de procedură o jumătate de perfuzie cu ketonal, zinat şi algocalmin. Perfuzia a mers şi în timpul procedurii şi după procedură, până s-a terminat. Iar când a început histeroscopia nu am stat să amortească ceva, ci a intrat direct în treaba. A durut un pic, dar suportabil. Oricum e foarte priceput doctorul, se simte că are experienţă şi ştie ce face. A durat cam 10 minute, timp în care eu, provocată să vorbesc (m-a întrebat care e povestea noastră), am turuit continuu, iar doctoraşul a operat tăcut, foarte repede şi sigur pe el. 

      După l-am întrebat ce a văzut acolo şi mi-a răspuns cu siguranţă în glas că a rezolvat toate problemele. Apoi am mes la salon, unde am mai stat vreo oră cu perfuzia, am şi aţipit un pic ( durea uşor) şi când m-am simţit în stare, am plecat spre casă, am călătorit cu microbuzul trei ore. A fost foarte ok. Am sângerat un pic până aseara iar dimineaţă aveam doar picături. Mi-a spus asistenta că o să mai fie mici sângerări câteva zile.

    Celor care vor face histeroscopie le sugerez să nu se gândească prea mult la ce va urma, să nu-şi facă griji înainte, să se lase în voia medicului, că ştie ce face. Nici nu ai timp să realizezi ce se întâmplă şi e gata.

    Vă pup pe toate şi vă urez baftă multă. Am cam rămas în urmă cu cititul , de săptămâna trecută, cu timpul stau cam prost, dar promit să mă revanşez.

    Pupici încă o dată! [flo2]

 

Multumim pt impartasirea aceste experiente si pare bine ca esti ok. Eu urma sa fac aceasta procedura la sfarsitul acestei luni, si recunosc ca sunt speriata desi am primit multe multe incurajari din partea fetelor care au trecut prin asta si inca o data le multumesc pe aceasta cale, dar din pacate trebuie sa o aman pt luna urmatoare din cauza unei infectii urinare pt care am tratament exact pana cand trebuie sa imi vina cm, asa ca...mai prelungesc cu inca putin momentul.Spune-mi te rog acum ai liber la bebelus? sau trebuie sa astepti o perioada? Numai bine si sa ne dai vesti la fel de bune in curand.

 

pupici tuturor



#126
elbereth

elbereth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 11:11

Vio_TinTin sunt la un pas in urma ta  [:)] : luni fac si eu histeroscopia. Multumim ca ne-ai povestit cum a fost!

 

Mary am avut si eu o colega care a mers pe bicicleta pana intr-o luna destul de avansata in sarcina, dar ea nu avusese niciun fel de probleme si ramasese insarcinata foarte usor.

Acuma... nu stiu ce sa zic. Noi astea care ne chinuim de ani de zile ar fi bine sa nu fim paranoia, dar cred ca un pic de prudenta nu strica  [flo2]

 

Elenadc nu cred ca sunt restrictii de bebelit dupa histeroscopie (se recomanda vreo 2 zile evitarea contactului sexual din cauza micilor sangerari si a disconfortului, in rest... din cate stiu eu e liber!)

 

Lolita te asteptam mai des la o vorbulitza pe forum [barfa]  Bafta!



#127
Andreea2015

Andreea2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 157 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 11:23

Buna fetelor,

 

V-am tot urmarit din umbra si acum am prins curaj sa va spun si eu povestea mea (voi incerca sa o scurtez ca este o poveste lunga...).

 

Dupa o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani obtinuta normal prin 2012 si cateva luni de stimulari nu am mai ramas insarcinata. Principalul motiv a fost ca in urma stimularilor nu se formau foliculi...

In fine, acum vreao 2 luni m-am decis sa schimb medical si asa am ajuns la dl dr Albu. Prima stimulare supravegheata de dumnealui, 2 foliculi babani (unul de 28 pe stanga si unul de 18 pe dreapta). Am facut acum 15 zile IUI. Ieri am facut beta si a iesit 1,2 :((.

 

Acum trebuie sa ma ridic, sa ma scutur si sa ma concentrez pe FIV!

 

Azi e prima zi de menstruatie si I-am transmis dl dr mail sa-l intreb daca ar fi cazul sa ma programez luna asta la histero (apropos, multumesc vio_TinTIn pentru postul tau despre histeroscopie...imi e tare frica).

 

Cam asta ar fi foarte pe scurt povestea mea...

 

Va pup!



#128
carla1982

carla1982

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 11:27

Fetele mie mi s-a amanat punctia cu o zi sau doua. Doctorasul vrea sa scoata maxim si mi-a prelungit tratamentul cu inca cateva zile. Am 2 foliculi mai micuti pe langa cei 4 si vrea sa ii creasca si pe ei.



#129
elbereth

elbereth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 13:13

Carla e foarte bine ca doctorasul vrea sa-i creasca si pe cei doi foliculi mai micuti. Stie el ce face si se pare ca vrea sa fructifice toate sansele. Tin pumnii!  [pup]

 

Andreea imi pare rau pentru experientele prin care ai trecut si ca ai avut parte de inca o dezamagire dupa acest beta. E bine insa ca gandesti in perspectiva si ca te mobilizezi pentru ce urmeaza. Banuiesc ca vei discuta cu dr in amanunt despre ce investigatii urmeaza sa faci.

Iti doresc multa bafta in continuare si... ori de cate ori simti nevoia sa vorbesti, sa te descarci, sa ceri o vorba buna si o incurajare... aici suntem!  [flo]



#130
Arabella34

Arabella34

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 318 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 19:34

...Lavi,(Mari,scuze)parerea mea e sa lasi plimbarea cu bicla macar pana la beta si mai mult chiar,pana se "lipeste"trofoblastul sa nu te trezesti cu vreun hematom sa sangerezi intr-o veselie pana dupa 12 sapt.asemenea parerea mea personala e ca toate activitatile fizice mai intense sa fie limitate pana dupa 12 sapt...eu sunt speriata de bombe si probabil sunt mai"disperata"(scuze expresia neacademica,dar am creierii langa cap ca am inceput munca de la 1,fie-mea cresa si nu m-am "resetat"inca,dau "refresh"si sper sa ma urnesc odata).

Va pup,fete d'albe!

A,mami fericita de Maria-Sofia(19.01.2014)


Editat de Arabella34, 04 septembrie 2015 - 22:26 .




Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -