Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Filmarea nasterii - ce parere aveti?

dezbatere nastere nasterea filmare video

37 raspunsuri la acest subiect

#21
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 20 august 2015 - 10:04

papelusca, eu oricum am nascut acum cativa ani buni, in 2007, nici nu cred ca permiteau tatalui sa stea in sala de operatii, daramite sa mai si filmeze. sotul meu a reusit sa-i faca bebelinei 2 poze, atunci cand a fost scoasa din sala de operatii si dusa la nou-nascuti. 



#22
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 20 august 2015 - 10:15

Fleur asa da, nu m-ar deranja nici pe mine.



#23
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 20 august 2015 - 12:23

Fiecare cu ideile lui, am vazut eu cum pozeaza/filmeaza la inmormantari, dar la o nastere care este, in definitiv, un moment de bucurie?

La mine n-a fost cazul, eu oricum nu intram in sala, nici cu aparate nici fara. Si doar nu era sa angajez un cameraman...

Pe de alta parte, suferinta oamenilor in general, pe viu, si in special a celor dragi, nu o suport de nici un fel, ma agita foarte tare, deci nu sunt un candidat bun sa-mi vad sotia in chinuri.

Iar curiozitatea (pe care eventual o aveam, ca mi-a trecut) mi-a fost satisfacuta de documentare, am vazut toate tipurile de nasteri si din toate unghiurile, asa ca gata, am vazut tot.

Asta din punctul meu de vedere.

Ca ce-o simti o femeie cand are cateva perechi de ochi atintiti in...si sa mai fie si un aparat video, vreun blitz din cand in cand...ma rog, poate ca nici nu baga de seama, dar poate nu-i chiar asa.

Cred ca parerea mamei e cea care decide cu/fara filmare, sot in sala, etc.

E "reprezentatia" ei in exclusivitate.



#24
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 20 august 2015 - 12:52

Fiecare cu ideile lui, am vazut eu cum pozeaza/filmeaza la inmormantari, dar la o nastere care este, in definitiv, un moment de bucurie?

La mine n-a fost cazul, eu oricum nu intram in sala, nici cu aparate nici fara. Si doar nu era sa angajez un cameraman...

Pe de alta parte, suferinta oamenilor in general, pe viu, si in special a celor dragi, nu o suport de nici un fel, ma agita foarte tare, deci nu sunt un candidat bun sa-mi vad sotia in chinuri.

Iar curiozitatea (pe care eventual o aveam, ca mi-a trecut) mi-a fost satisfacuta de documentare, am vazut toate tipurile de nasteri si din toate unghiurile, asa ca gata, am vazut tot.

Asta din punctul meu de vedere.

Ca ce-o simti o femeie cand are cateva perechi de ochi atintiti in...si sa mai fie si un aparat video, vreun blitz din cand in cand...ma rog, poate ca nici nu baga de seama, dar poate nu-i chiar asa.

Cred ca parerea mamei e cea care decide cu/fara filmare, sot in sala, etc.

E "reprezentatia" ei in exclusivitate.

[:-)))]  [:-)))] criminal asta cu camermanul!!! 



#25
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 21 august 2015 - 15:28

Nu este de ras partea cu cameramanul. tocmai am vazut pe site-ul unei maternitati private din Romania:

 

"Exista 2 pachete de servicii:
1. Filmarea pe toata sederea in clinica (adica filmarea incepe de cand intrati pe usa clinicii - pregatiri inaintea nasterii - nasterea - dupa nastere in camera cu bebelu, cu tati care e in al 9-lea cer familia ,inclusiv externarea dvs. cand iesiti pe usa clinicii cu bebele) 400 roni.
2. Filmarea nasterii ( adica filmarea incepe cu pregatirile dinaintea nasterii - nasterea - dupa nastere in camera cu bebe) 200 roni."

 

Chiar nu inteleg! Pachetul 1 este un fel de Reality TV! :)



#26
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 21 august 2015 - 16:44

Cum ziceam: sa ne exhibitionam maxim! Maxim, am zis! 



#27
CarminiaB

CarminiaB
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 21 august 2015 - 17:39

Nici eu nu vad rostul unui astfel de filmulet.In general filmam momente pe care vrem sa le aratam ulterior celor care nu au putut fi de fata sau pentru a le rememora peste ani.Nu ma vad aratand un astfel de filmulet familiei sau prietenilor cand vin in vizita.Cum ar fi sa intrebi o praspata mamica despre cum a fost nasterea si sa-ti trimita link-ul pe youtube  [batcap]



#28
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 24 august 2015 - 11:35

Va pot spune eu cum a fost ca spectatoare a unei nasteri ... filmate de un tatic tare incantat. Am avut niste fosti amici, la care jumatatea barbateasca a fost asa incantata cand i s-a nacut baiatul ca a pozat si filmat totul. SI a pus totul pe picasa, dupa care a dat si mail ca s-a nascut pruncul. Asa ca am intrat ca florile dalbe toti aia de fuseram anuntati ... si .... nastere in direct cu comentariile fericitului tatic "ii iese capul ... abia asteptam putza" ... prim plan pe capul iesind stiti voi pe unde iese capul ... si p-orma pe fatza mamei. Ea era un pic crispata la fatza, si transpirata si gemea si o durea ca la nastere si regizorul mai dadea si directive ... "mai dramatic mami sa se auda cum trebuie".

Io una cred ca ma ridicam cu copilu iesind si-i dadeam cu camera in cap.

Final glorios, o sun dupa niste ore sa o felicit, sa-i urez una alta, ma intreaba femeia ...da de unde stiti toti ca am nascut ca inca n-am dat sms ... I-am zis ca am primit mailu de la picasa si am felicitat-o ca  nascut asa repede si se vede ca fuse rapida treaba, ca n-a avut timp sa se rada ... ca nu stiam cum sa-i zic altfel.

A inchis contul. Ne-am mai vizitat de 2 ori si s-a cam racit treaba. Imi pare rau pentru ea, sincer eu cred ca-l bateam.



#29
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 24 august 2015 - 12:38

Ralcat, cred ca ce si-a auzit-o sotul de la nevasta cand a aflat saraca ce l-a dus mintea sa faca...nici nu vreau sa imi inchipui! Eu pe al meu l-am facut in toate felurile doar ca, fara sa ma intrebe, pusese poze cu mine si cu baietelul cam la o ora dupa cezariana (iar eu aratam palida, ciufulita, nedormita, incercanata, numa' buna de vedeta pe FB), dupa a doua nastere nu a avut curaj sa puna decat poze cu cea mica, desi de data asta chiar aratam bine, proaspat coafata, vopsita, machiata, odihnita...dar nu a mai vrut sa riste :))

(Eu totusi nu i-as fi dat de inteles prietenei tale ca "am vazut chiar tot" -mai ales partea cu ne-rasul, si asa sa stie ca era vedeta pe internet cand a nascut era indeajuns si prea mult)

Editat de DarkBendis, 24 august 2015 - 12:47 .


#30
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 24 august 2015 - 13:24

Nebunie curata! [:)]





Etichetat si cu dezbatere, nastere, nasterea, filmare video

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -