Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Pericolul Social Media, un video pe care TREBUIE sa-l vizioneze fiecare parin

social media siguranta pe net facebook pedofilie

21 raspunsuri la acest subiect

#11
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 13 august 2015 - 16:58

Din experienta mea, copiii si adolescenții trebuie CONTROLATI efectiv,  si discutiile sunt bune, dar informațiile sunt procesate abia mai tarziu, intelese cu adevărat abia cand ajunge la o varsta mai mare...

 

De exemplu mie mi-a repetat/discutat/pisat mama de nenumărate ori sa nu ma intalnesc cu necunoscuti, sa nu dau nr de tel, adresa... etc... aiurea! Nu intelegeam nimic, ma plictisea groaznic...

Si era sa o comit urat de tot, nu o data, de cateva ori... si acum ma minunez de prostia din capul meu si totodata de norocul avut atunci....

 

Na, poate nu toti adolescenții sunt grei de cap ca mine, dar va spun sincer ca nu sunt inapoiata mintal sau am vreo tulburare de personalitate, sunt un om normal, care la 14 ani avea capacitatea de intelegere specifica pt 14 ani!!

 

Adica, mare atenție la ce raspunde verbal un adolescent si la ce face el, uneori nu se potrivesc!!



#12
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 13 august 2015 - 17:04

Revin cu o întrebare:

Voi va amintiti de adolescenta voastra? Pricepeati la fel ca acum? Nu a facut nimeni nicio prostie, in ciuda teoriei parintilor? 

 

Eu cred ca daca avem clar in minte propria dezvoltare,  le putem cere copiilor chestii adecvate fiecarei varste in parte,  stiind la ce sa ne asteptam, reactionam/ne comportam in cunostinta de cauza



#13
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 13 august 2015 - 17:07

Intr-adevar, copiii mai mari / adolescentii, pot simula ca au inteles, cand, de fapt, ei sa nu priceapa mai nimic. De aceea am scris ca si copiii ar fi trebuit sa judece la ce se expun, fiind suficient de mari.

 

Da, trebuiesc controlati, oricat de tare ar protesta. Siguranta lor este mai presus de crizele de personalitate.  :D

 

 



#14
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 13 august 2015 - 17:09

le vorbeste aici si la scoala si acasa. nu cred ca e copil chiar de clasa 1 care sa nu stie toate astea....

dar temptatii exista si din cauza de nesupraveghere din partea parintilor...copii se lasa usor dus de nas...uita pe moment si desigur iau decizii gresite.

 

al meu e in clasa 6 si la scoala au voie cu telefonae...DAR...nu le pot folosi , treeb sa fie in permanenta inchise.

doar daca se duc in "cancelarie" si cu permisiunea de acolo pt un motiv serios pot sa dea un telefon.

 

internet in clasa folosesc doar pt proiecte.

deci sa foloseasca internetul, fb... nu au cum decit acasa...si daca acolo nu sunt supravegheati, controlati ...e alta poveste.

 

al meu la aproape 12 ani nu are telefon, nu are FB, nu are grup de prieteni virtuali sa vb zilnic....si nu vva avea pt looong, looong time.

 

parintii treb sa inteleaga ca, cu cit le ofera libertati din astea, cu atit copiii sunt mai expusi...temptatiile sunt mari...si neccesita o supraveghere mai stricta.



#15
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 13 august 2015 - 17:09

Pe vremea noastra nu existau drogurile si nici atatia pradatori sexuali, periculosi pana si pt copiii de 3-4 ani.



#16
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 13 august 2015 - 17:15

Pe vremea noastra nu existau drogurile si nici atatia pradatori sexuali, periculosi pana si pt copiii de 3-4 ani.

 

Ba sa știi ca te contrazic :) 

Eu am 35 de ani, si n liceu au fost cazuri de plasatori de droguri, pedofili sunt de cand lumea, dar probabil nu asa .indrazneti, trafic de carne vie se facea si atunci, hoti care sa ti afle adresa erau...



#17
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 13 august 2015 - 17:17

Pai acum e paradisul plasatorilor de droguri, al pedofililor, al pestilor. Un simplu click si esti in contact direct cu el.Macar pana inainte de Social Media, era greu de intrat in legatura cu posibilele victime ... acum e simplu ca buna ziua.



#18
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 13 august 2015 - 17:24

Ba sa știi ca te contrazic :) 

Eu am 35 de ani, si n liceu au fost cazuri de plasatori de droguri, pedofili sunt de cand lumea, dar probabil nu asa .indrazneti, trafic de carne vie se facea si atunci, hoti care sa ti afle adresa erau...

 

Pe vremea mea [:D], nu existau droguri.  Nici nu erau atatia nemernici, dornici sa distruga viata unor copii, fiindca existau legi mult mai aspre. 

 

Eu am crescut cu cheia de gat si nu mi s-a intamplat niciodata nimic. 



#19
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 13 august 2015 - 17:25

Pai acum e paradisul plasatorilor de droguri, al pedofililor, al pestilor. Un simplu click si esti in contact direct cu el.Macar pana inainte de Social Media, era greu de intrat in legatura cu posibilele victime ... acum e simplu ca buna ziua.

 

Exact. 



#20
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 13 august 2015 - 19:06

Pe vremea noastra nu existau drogurile si nici atatia pradatori sexuali, periculosi pana si pt copiii de 3-4 ani.

Asta e doar pentru ca nu stiai de ele. Eu am fost pe aproape sa fiu victima unui pedofil la 7 ani. Ne-a prins in scara blocului pe mine si pe o prietena si incerca sa ne convinga sa il ducem in casa ca are nevoie la toaleta. Ne-a arata si ce avea in pantaloni si ne-a intrebat daca am mai vazut asa ceva. A intrat cineva in bloc si a plecat. Dar a fost noroc chior pentru noi. Pe vecina mea 14 ani a atacat-o un barbat in bloc, a incercat sa o bage in lift dar a reusit sa tipe si au iesit vecinii. 

Exista iluzia data de nestiinta, nu exista securitate. 





Etichetat si cu social media, siguranta pe net, facebook, pedofilie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -